Wakacje na Bałkanach – najpopularniejsze wakacyjne kierunki

Chcąc spędzić urlop w otoczeniu złocistych plaż i turkusowej, morskiej wody oraz mieć możliwość leniwego wypoczynku pośród dzikiej przyrody lub aktywnego zwiedzania zabytków historii, nie trzeba planować dalekich, egzotycznych podróży.

Wszystko to jest na wyciągnięcie ręki na terenie Europy, a większość z tych atrakcji zapewnią Bałkany. Sprawdźmy, gdzie się udać, aby jak najlepiej spędzić wakacje na Bałkanach (https://balkany.pl/).

Słoneczne wakacje na Bałkanach

Bałkany, to potoczne określenie państw leżących na obszarze Półwyspu Bałkańskiego ? obszaru na południu Europy, który otaczają morza: Adriatyckie, Jońskie, Egejskie, Czarne i część Morza Śródziemnego. Na północy panuje klimat umiarkowany, ale im dalej na południe, tym bardziej zmienia się on w klimat śródziemnomorski i tropikalny. Na terenie półwyspu znajdują się wszystkie najbardziej popularne, turystyczne kierunki w Europie – Albania, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czarnogóra, Grecja, Macedonia i Serbia, a ogromną zaletą wszystkich tych państw jest możliwość sprawnego dostania się do nich drogą lądową.

Jak zaplanować wakacje w Albanii?

Z roku na rok, coraz częstszym wakacyjnym kierunkiem obieranym przez turystów stają się mniejsze bałkańskie kraje – np. Albania. Najciekawsze jest tu oczywiście wybrzeże, które graniczy z Morzem Jońskim i Adriatyckim. Perłą tego kraju jest położona na południu starożytna osada Butrynt, nie bez powodu umieszczona na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Znajdują się tu ruiny świątyń i antycznych teatrów, pozostałości murów obronnych i łaźni.

Kolejną atrakcją jest Przełęcz Llogara z punktem widokowym, w której góry łączą się z morzem. Tuż za nią leży miasto Saranda ? jeden z największych turystycznych kurortów w Albanii, z szeroką nadmorską promenadą wzdłuż portu i wieloma plażami, oraz krystalicznie czystą wodą.

Drugim popularnym miejscem jest Ksamil – choć miasto nie jest zbyt urodziwe, to nadrabiają to piękne, piaszczyste plaże z widokiem na pobliskie wysepki. Ciekawym miejscem na mapie Albanii jest Szkodra i największe na półwyspie bałkańskim, malownicze Jezioro Szkoderskie, położone na terenie Parku Narodowego, na granicy z Czarnogórą. Poza wybrzeżem, podczas wakacji w Albanii, warto odwiedzić też jej stolicę – Tiranę, choćby na jeden dzień. Znajduje się tu największy na Bałkanach, potężny meczet Namazgjah, Narodowe Muzeum Historyczne i zaskakująco duża ilość bunkrów.

Albania nie jest drogim krajem, Walutą tu jest lek – dla porównania, 100 leków to mniej niż 4 złote. Za ok. 500 leków można już kupić porządne danie w restauracji, a za bilety wstępu do tutejszych zabytków trzeba zapłacić od 150 do 700 leków.

Co zwiedzić podczas pobytu w Bośni i Hercegowinie?

Podobnie jak Albania popularność zyskuje Bośnia i Hercegowina. Mimo niewielkiego obszaru wybrzeża nadrabia atrakcjami w głębi kraju. Najpopularniejsze miejscowości to położony nad rzeką płynąca w głębokim kanionie Mostar, z labiryntem wąskich uliczek i wpisanym na listę UNESCO kamiennym mostem, Jajce z 20-metrowym wodospadem w centrum miasta, Medjugorje z najważniejszym w Europie sanktuarium katolickim i kolorowe, przesiąknięte historią Sarajewo. Na terenie kraju znajduje się mnóstwo parków narodowych, z których największym jest otoczony górami Sutjeska. Atrakcją są także liczne wodospady – najpopularniejszy i najpiękniejszy jest rozległy kompleks wodospadów Kravica, które rozciągają się wzdłuż brzegu rzeki Trebižat, na długości ponad 100 metrów.

To również nie jest drogi kraj dla turystów. Obowiązującą walutą jest marka bośniacka, warta ok. 2,3 złotego. Za nocleg w hotelu trzeba zapłacić tu od 40 do 80 marek, w restauracji za podobną kwotę bez problemu można też zjeść spory posiłek.

Jakie miejsca warto odwiedzić w Bułgarii?

Jednym z częstych kierunków wakacyjnych wojaży jest Bułgaria, z wybrzeżem po stronie Morza Czarnego. Znajduje się tu wiele nadmorskich, wypoczynkowych miejscowości, z kilometrami piaszczystych plaż i malowniczymi zatoczkami. Najpopularniejsze kurorty to Słoneczny Brzeg i Złote Piaski, a nieco mniej oblegane miejsca znajdują się w miejscowościach Nesebyr z historyczną starówką miasta wpisaną na listę UNESCO, Irakli z dziką plażą, kameralnym Sozopolu z piękną starówką, uzdrowiskowym Pomorie lub malowniczym Przylądku Kaliakra.

Dla wielbicieli historii największą atrakcją będzie Sofia – stolica Bułgarii, bogata w zabytki z czasów starożytności. Amatorzy górskich wędrówek i dzikiej przyrody z pewnością docenią  Skalne miasto Bełogradczik, Park Przyrodniczy Rusenski Łom idzikie pasmo górskie Pirin, pełne lasów iglastych i krystalicznych, górskich jezior.

W Bułgarii płaci się walutą o nazwie lew bułgarski, która ma podobny przelicznik jak bośniacka marka, 1 lew = 2,2 złotego. Jeśli chodzi o ceny, to również są bardzo niskie nawet w najbardziej turystycznych rejonach. Cena za kawę w kawiarni to od 2,5 do 5 lwów, za danie głównie ok. 10 lwów, a za noc w hotelu od 20 do 100 lwów.

Dokąd się wybrać na wakacje w Czarnogórze?

Czarnogóra zachęca do odwiedzin zarówno pięknym wybrzeżem, jak i pasmami Gór Dynarskich (najwyższe z nich to Durmitor), oraz znajdującymi się pomiędzy nimi kanionami ? w jednym z nich, nad rzeką Piva wznosi się jeden z najwyższych mostów w Europie. Na terenie Czarnogóry leży też większa część Jeziora Szkoderskiego, znanego z Albanii. Perłą Adriatyku nazywana jest tutejsza Zatoka Kotorska, leżąca na Półwyspie Vrmac. Czarnogóra nie ma długiej linii brzegowej – to zaledwie 293 kilometry, a na całym tym obszarze znajduje się gwarna Riwiera Budwańska, spokojna Riwiera Barska z miasteczkami portowymi i Riwiera Ulcinj, ze słynną plażą dla naturystów. Stolicą kraju jest Podgorica – miasto, choć oddalone od turystycznych rejonów i niewielkie, to również oferujące wiele atrakcji – od starożytnych ruin po wodospady. Nieopodal znajduje się znany z pocztówek symbol kraju – Monaster Ostrog, czyli biały kościół przykuty do skalnego klifu, do którego prowadzą kręte, górskie drogi.

Walutą obowiązującą w Czarnogórze jest euro, a ceny tutaj są umiarkowane, podobnie jak w Chorwacji. Za nocleg w hotelu trzeba zapłacić ok. 50 euro, natomiast za posiłek w restauracji od 10 do 20 euro. Kawa kosztuje ok. 2 euro, podobnie jak piwo.

Dlaczego warto odwiedzić Macedonię?

W drodze do Grecji lub podczas osobnej podróży warto odwiedzić Macedonię. Niewielki, ale barwny i przyjemny kraj, który, choć nie graniczy z żadnym morzem, to ma na swoim terytorium ogromne, malownicze jezioro z krystalicznie czystą wodą, które może konkurować z niejednym nadmorskim kurortem. Mowa o otoczonym górami jeziorze Ochrydzkim, nazywanym ?skarbem Macedonii? i leżącym na granicy z Albanią. W Ochrydzie, leżącej nieopodal jeziora znajduje się wiele zabytkowych budynków rozsianych po mieście, oraz malownicze trasy przebiegające wzdłuż wybrzeża. Zarówno jezioro, jak i miasto znajdują się na liście UNESCO. Największą atrakcją, znaną z pocztówek jest położona na wzgórzu nad brzegiem jeziora cerkiew Świętego Jana Teologa w Kaneo, a tuż po niej Twierdza Samuela znajdująca się na Starym Mieście.

Walutą tutaj jest denar macedoński, wartość jednego denara to 0,075 złotego. Ceny są dużo niższe niż w Grecji i Chorwacji, obfity posiłek w restauracji kosztuje 200-300 denarów, czyli ok. 20 złotych, a napój ok. 30 denarów. Nocleg kosztuje ok. 550 denarów, czyli mniej niż 50 złotych.

Co można zobaczyć w trakcie wczasów w Serbii?

Urlop można spędzić także w Serbii – która oddzieliła się przed kilkunastoma latami od Czarnogóry. Państwo nie ma dostępu do morza, ale jest za to niezwykle gościnnym krajem. Do najciekawszych miejsc zalicza się tu głównie Park Narodowy Dertap z najdłuższym w Europie kanionem rzecznym oraz Park Narodowy Tara z głębokim na ok. 1000 metrów wąwozem Driny. Równie piękny jest Kanion Uvac z licznymi jaskiniami, znajdujący się w górach Zlatibor. Bogaty w zabytki jest z kolei położony nad Dunajem Belgrad – stolica państwa i jedno z najstarszych miast europejskich, o czym świadczą liczne starożytne ruiny. Tutaj również można znaleźć kilka zabytków z listy UNESCO, między innymi zespół budowli rzymskich Gamzigrad oraz kilka zabytkowych klasztorów.

W Serbii płaci się dinarami serbskimi, a 1 dinar to 0,039 złotego. Cena jednego piwa tutaj to ok. 60 dinarów, główne danie w restauracji to koszt od 500 do 700 dinarów, czyli ok. 25 złotych, podobnie co nocleg. Aby kupić drobną pamiątkę lub magnes, wystarczy 50 dinarów.

 

Więcej informacji z Powiatu Wołomińskiego

Koleje Mazowieckie przekazały Stacji Muzeum kabinę maszynisty z pojazdu EN57-935

Koleje Mazowieckie przekazały Stacji Muzeum kabinę maszynisty z pojazdu EN57-935

Na początku listopada odcięta kabina maszynisty została przetransportowana z Sekcji Napraw i Eksploatacji Taboru Kolei Mazowieckich w Tłuszczu do Stacji Muzeum w Warszawie, gdzie po [...]
0 komentarzy

Innowatorzy Mazowsza wybrani

Znamy już tegorocznych „Innowatorów Mazowsza”. Wśród nich są dwie firmy oraz pięciu naukowców. Samorząd Mazowsza od lat wspiera przedsiębiorców i naukowców w pracy [...]
0 komentarzy
Marki - Budowa miejskiego żłobka– większa dotacja, większe możliwości

Marki – Budowa miejskiego żłobka– większa dotacja, większe możliwości

Projekt budowy pierwszego miejskiego żłobka przy ul. Zygmuntowskiej w Markach to jeden z najważniejszych punktów inwestycyjnych w planowanym budżecie miasta na 2025 rok. [...]
0 komentarzy
Pasażerka przewróciła się w pociągu. Wezwano na pomoc karetkę.

Pasażerka przewróciła się w pociągu relacji Warszawa Wileńska – Tłuszcz. Wezwano na pomoc karetkę.

We wtorek 19 listopada podróżująca pociągiem przewróciła się podczas jazdy tak poważnie, że trzeba było wezwać pogotowie. – Wypadek wydarzył się 19 listopada [...]
0 komentarzy
Informacje z Mazowsza

Informacje z Mazowsza

W tym wydaniu programu informacyjnego samorządu województwa mazowieckiego „Informacje z Mazowsza” mówimy m.in. o kolejnych umowach w ramach programu „Mazowsze dla równomiernego rozwoju”, [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.