Dodatek elektryczny to forma rządowego wsparcia dla gospodarstw domowych, w których główne źródło ogrzewania jest zasilane prądem. O dodatek ubiegać się można do 1 lutego.
Komu przysługuje dodatek elektryczny? |
Dodatek elektryczny przysługuje odbiorcy energii elektrycznej w gospodarstwie domowym, w przypadku gdy główne źródło ogrzewania jest zasilane energią elektryczną, pod warunkiem, że źródło to zostało zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.
Przez gospodarstwo domowe rozumie się:
- osobę fizyczną samotnie zamieszkującą i gospodarującą (gospodarstwo jednoosobowe),
- osobę fizyczną i osoby z nią spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie z nią zamieszkujące i gospodarujące (gospodarstwo wieloosobowe).
Osoby uprawnione do otrzymania dodatku elektrycznego:
- Osoby posiadające obywatelstwo polskie, mające miejsce zamieszkania na terenie Rzeczypospolitej,
- Cudzoziemcy mający miejsce zamieszkania i przebywający na terenie Rzeczypospolitej na podstawie zezwolenia na pobyt stały, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej, zezwolenia na pobyt czasowy w związku z uzyskaniem statusu uchodźcy lub ochrony uzupełniającej (w tym także członkowie rodzin przebywających w Polsce w związku z uzyskaniem statusu uchodźcy lub ochrony uzupełniającej), a także w związku z uzyskaniem zgody na pobyt ze względów humanitarnych lub zgody na pobyt tolerowany,
- Obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej, EFTA, EOG lub Konfederacji Szwajcarskiej mającym miejsce zamieszkania i przebywającym na terenie Rzeczypospolitej, jak również członkowie ich rodzin.
W przypadku, gdy pod jednym adresem zamieszkuje więcej niż jedno gospodarstwo domowe, jeden dodatek przysługuje dla wszystkich gospodarstw. Dodatek przyznawany jest osobie, która złożyła wniosek jako pierwsza.
W przypadku gdy wniosek o wypłatę dodatku elektrycznego złożyła więcej niż jedna osoba spośród członków wieloosobowego gospodarstwa domowego, dodatek wypłacany jest osobie, która złożyła wniosek jako pierwsza.
Komu nie przysługuje dodatek elektryczny? |
Dodatek elektryczny nie przysługuje w przypadku, gdy:
- na potrzeby gospodarstwa domowego zostało zakupione paliwo stałe na preferencyjnych warunkach,
- dane gospodarstwo domowe otrzymało dodatek węglowy lub dodatek dla gospodarstw domowych z tytułu wykorzystywania innych źródeł ciepła zasilanych peletem drzewnym lub inną biomasą, drewnem kawałkowym, gazem LPG lub olejem opałowym,
- w danej nieruchomości energia elektryczna pochodzi z mikroinstalacji, w rozumieniu ustawy o odnawialnych źródłach energii.
Mikroinstalacja – instalacja odnawialnego źródła energii o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 50 kW, przyłączoną do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV albo o mocy osiągalnej cieplnej w skojarzeniu nie większej niż 150 kW, w której łączna moc zainstalowana elektryczna jest nie większa niż 50 kW.
Ile wynosi kwota dodatku elektrycznego? |
Dodatek elektryczny wynosi 1000 zł.
W przypadku gdy zużycie energii elektrycznej w gospodarstwie domowym w 2021 roku w tym samym miejscu zamieszkana wyniosło więcej niż 5 MWh, dodatek wynosi 1500 zł. Jego otrzymanie uwarunkowane jest dołączeniem do wniosku faktury dokumentującej zużycie energii w 2021 roku.
Jak otrzymać dodatek elektryczny? |
Aby otrzymać dodatek elektryczny należy złożyć w Urzędzie Miasta Zielonka wniosek do dnia 1 lutego 2023 r.
Wnioski złożone po tym terminie będą pozostawione bez rozpoznania.
Wniosek można złożyć:
- w wersji papierowej w Biurze Obsługi Interesanta w Urzędzie Miasta Zielonka w godzinach otwarcia Urzędu,
- wykorzystując środki komunikacji elektronicznej, np. za pomocą ePuap. Wówczas wniosek opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym lub podpisem osobistym.
Formularz wniosku znajduje się w załączeniu na dole strony.
Wzór wniosku o wypłatę dodatku elektrycznego określa Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie wzoru wniosku o wypłatę dodatku elektrycznego (Dz.U. z 2022 r. poz. 2443).
Weryfikacja wniosku o wypłatę dodatku elektrycznego |
Weryfikacja wniosku odbywa się w szczególności poprzez sprawdzenie zgłoszenia danego źródła ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.
Jeżeli w trakcie weryfikacji wniosku wystąpią jakiekolwiek wątpliwości związane z informacjami podanymi we wniosku, w danym gospodarstwie domowym przeprowadzany jest wywiad środowiskowy.
Konieczność przeprowadzenia wywiadu środowiskowego występuje ponadto w sytuacjach, gdy:
- Pod jednym adresem zamieszkuje więcej niż jedno gospodarstwo domowe i do dnia 1 lutego 2023 r. nie jest możliwe ustalenie odrębnych adresów dla danych gospodarstw
- Źródło ciepła, wskazane we wniosku jako główne, nie zostało zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków do dnia 11 sierpnia 2022 r.
- Zostanie powzięta informacja, iż osoba, która nie złożyła wniosku o wypłatę dodatku elektrycznego, spełnia warunki jego przyznania.
Informacja o przyznaniu dodatku elektrycznego |
Informacja o przyznaniu dodatku elektrycznego zostanie wysłana pocztą elektroniczną na adres mailowy podany we wniosku.
Jeżeli wnioskodawca nie wskazał we wniosku adresu mailowego, informacja o przyznaniu dodatku może zostać odebrana przez niego osobiście w Urzędzie Miasta Zielonka.
W przypadku odmowy przyznania dodatku elektrycznego Burmistrz Miasta Zielonka wydaje decyzję administracyjną.
Kiedy zostanie wypłacony dodatek elektryczny? |
Dodatek elektryczny zostanie wypłacony do dnia 31 marca 2023 r.