V Przegląd Artystyczny Twórczości Osób Starszych już za nami

Zakończyła się V edycja Przeglądu Artystycznego Twórczości Osób Starszych. Jubileuszowy festiwal , który ponownie odbył się w Warszawie. Wydarzenie zgromadziło ponad 300 seniorów z różnych stron województwa mazowieckiego, którzy zaprezentowali swoje umiejętności w trzech głównych kategoriach: taneczno-muzycznej, teatralno-poetyckiej oraz kabaretowo-monologowej.

 – Jesteśmy świadkami już piątej edycji przeglądu artystycznego, który jest organizowany przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej. Inicjatywa zrodziła się po to, żeby integrować środowisko mazowieckich seniorów i pokazywać ich talenty. To wydarzenie pokazuje nam, że nawet jeśli człowiek kończy zawodowo pewien etap życia, to może rozwijać się cały czas  – mówiła podczas otwarcia Anna Brzezińska, członkini zarządu województwa mazowieckiego.

Do tegorocznego przeglądu zgłosiło się ok. 1000 osób. Spośród nich wybranych zostało w sumie 300 – reprezentujących 21 wykonawców (zespoły, chór, grupy teatralne i artyści indywidualni). Większość z tegorocznych uczestników pierwszy raz brała udział w przeglądzie.

 – Choć co roku wszyscy otrzymują dyplomy za uczestnictwo w przeglądzie, w tym zdecydowano się pierwszy raz  dodatkowo wyróżnić  jednego wykonawcę nagrodą publiczności. Wyboru dokonywali uczestnicy przeglądu. W efekcie największe uznanie uzyskał warszawski zespół tańca historycznego Chorea Antiqua, który w szlacheckich strojach wykonał m.in. tradycyjnego poloneza – powiedział Aleksander Kornatowski, dyrektor Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej

 Występy pełne pasji i różnorodności

Seniorzy jako dojrzali artyści amatorzy z województwa mazowieckiego zaprezentowali bogactwo talentów, energii i pasji. Najliczniejszą grupę stanowili wykonawcy prezentujący występy muzyczne – w tym chóry, lub muzyczno-taneczne. Każdy z występów przygotowany nie tylko pod względem wokalnym i choreograficznym, ale też dopracowany w stylizacji ubioru i niekiedy rekwizytów.

Artyści teatralni przygotowali przedstawienia inspirowane m.in. twórczością Józefa Ignacego Kraszewskiego, wydarzeniami z historii swojego miasta oraz pantomimę pt. „Dziewczyna z zapałkami”. W części kabaretowo-monologowej dominowało poczucie humoru, skecze na bieżące, bliskie seniorom tematy dotyczące m.in. zdrowia, relacji damsko-męskich.

Uczestnicy mogli również skorzystać z obecności przedstawiciela Państwowego Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”, który udzielał zainteresowanym zespołom (po ich występie) wskazówek do ewentualnego uwzględnienia w dalszej działalności artystycznej. Wszyscy mieli okazję wysłuchania wykładu na temat radzenia sobie ze stresem podczas wystąpień publicznych, który prowadził Patryk Czerniejewski – aktor teatralny, filmowy oraz dubbingowy, pomysłodawca wielu inicjatyw. Drugi dzień zakończył się recitalem Olgi Bończyk.

 Z różnych zakątków Mazowsza

Różnorodne występy zapewnili przedstawiciele różnych części Mazowsza:

Z Warszawy i okolic:

  • Rytmy Świata – zespół tańca seniorów działający przy dwóch domach kultury. Ich repertuar obejmuje tańce z całego świata, m.in. salsę, rumby i tańce włoskie. Zespół występuje na koncertach i przeglądach. Wziął też udział w filmie „Dalej jazda” z polskimi gwiazdami kina.
  • Praskie Małmazyje – zespół z prawobrzeżnej Warszawy z 15-letnią tradycją, uczestnik licznych konkursów i festiwali w kraju i za granicą (Białoruś, Ukraina, Litwa). Śpiewają piosenki warszawskie i patriotyczne.
  • Chorea Antiqua – zespół tańca historycznego istniejący od 1988 roku, nagrodzony Medalem Pro Masovia. Występuje w historycznych strojach, prezentując polskie tańce i etykietę dworską z epok od renesansu po XIX wiek.
  • Gracja – zespół taneczny z Marysina Wawerskiego, istnieje od 2018 roku. Specjalizuje się w układach tanecznych i własnoręcznie wykonanych kostiumach scenicznych.
  • Kabaret Pół-serio – kabaret literacki z Warszawy, istniejący od 20 lat. Laureat licznych nagród, występował w Polsce, na Litwie i w Austrii (w Wiedniu). Otrzymał Medal Pro Masovia za zasługi dla Mazowsza.
  • Zgrana Paka – kabaret seniorów z Kobyłki (pow. wołomiński), założony w 2010 roku. Co roku przygotowuje nowe programy kabaretowe, z sukcesami uczestniczy w przeglądach.
  • Uniwersytet Trzeciego Wieku (UTW) Józefów (pow. otwocki) – reprezentował Wojciech Gałecki. Z Otwockiem związany jako Dyrektor Miejskiego Domu Kultury. Obecnie na emeryturze. Bierze czynny udział w organizowaniu studenckiego życia kulturalnego, poeta, satyryk, konferansjer, reżyser, myśliwy, miłośnik przyrody. Autor hymnu studentów UTW .

Z podregionu ciechanowskiego:

  • Nowe Legato – chór działający od 2022 roku przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Ciechanowie, śpiewający piosenki ludowe i popularne. Występuje na różnych uroczystościach w regionie.
  • Artystyczny Zespół Estradowy – grupa estradowa z Pułtuska, prezentująca programy muzyczne i teatralne, aktywnie występująca na licznych wydarzeniach lokalnych, m.in. Dni Pułtuska i Dożynki.

Z podregionu radomskiego:

  • Zakochani w Teatrze – grupa teatralna działająca przy UTW w Kozienicach, od 2020 roku wystawia spektakle w różnych stylach. Występuje na konkursach i przeglądach teatralnych.
  • Echa Puszczy – zespół seniorów z Kozienickiego Domu Senior+, biorący udział w wydarzeniach kulturalnych gminy Kozienice. Grupę wyróżnia różnorodność i integracja seniorów z niepełnosprawnościami.
  • Dziarskie Babki – zespół wokalny seniorów z Przysuchy. Powstał w 2023 roku i występował na WOŚP oraz lokalnych festynach. Specjalizują się w występach muzycznych i scenicznych.
  • Mąkosiaki – zespół powiązany z Kołem Gospodyń Wiejskich i Klubem Seniora z Mąkos Starych (pow. radomski). Regularnie występują na lokalnych festynach i wydarzeniach.

Z podregionu ostrołęckiego:

  • Klub Seniora „Pod Wierzbami” z Troszyna (pow. ostrołęcki) klub seniorów z ponad 15-letnią tradycją, znany z integracji środowiska poprzez udział w festiwalach i lokalnych uroczystościach w Warszawie i okolicach.
  • Borawianki – zespół z Rzekunia występujący na festynach i wydarzeniach charytatywnych, angażujący się w przygotowania lokalnych uroczystości.
  • Ciągle Młodzi – zespół seniorów z Olszewa-Borek (pow. ostrołęcki), specjalizujący się w programach muzycznych i występach tanecznych, aktywny uczestnik terapii zajęciowej.
  • Chabry we Włosach – grupa muzyczna powstała w 2023 roku przy Klubie Seniora+ w Krasnosielcu (pow. makowski). Wykonują pieśni ludowe i biesiadne w nowoczesnych aranżacjach.
  • Wesoła Gromadka – grupa nieformalna seniorów z Krasnego (pow. przasnyski) powstała w 2023 roku. Specjalizują się w ludowych piosenkach i skeczach. Znani z poczucia humoru i energii, występują na lokalnych wydarzeniach.
  • Klub Senior+ z Bogatego (pow. przasnyski) – klub seniorów realizujący program aktywizacji w Bogatem, angażujący uczestników w działalność edukacyjną, kulturalną i rekreacyjną.

Z podregionu siedleckiego:

  • Eksperci Życia – grupa seniorów z Dziennego Domu Senior+ w Stoku Lackim (pow. siedlecki). Podczas przeglądu zaprezentowali pantomimę „Dziewczyna z zapałkami” w nowoczesnej wersji.
  • Tangueros – grupa z Łochowa (pow. węgrowski) pasjonująca się tangiem argentyńskim. Występują w trakcie utworów wokalisty i tańczą tango na lokalnych wydarzeniach.

Sposób na realizację pasji

Przeglądowi artystycznemu towarzyszyły również stoiska z wyrobami rękodzielniczymi, a także stoisko Stowarzyszenia „Radomskie Centrum Przedsiębiorczości”, które z dotacji od MCPS realizuje dwa projekty aktywizujące mazowieckich seniorów. Jednym z nich są „pakiety edukacyjne”, którego celem jest stymulowanie aktywności społecznej i edukacyjnej seniorów w myśl koncepcji uczenia się przez całe życie.. Drugi to coraz szerzej znane „bony dla seniorów”, dzięki którym grupa co najmniej 5 osób starszych może sięgnąć po dofinansowanie na zrealizowanie swojego pomysłu. Na inicjatywę np. artystyczną, sportową, kultywowanie tradycji lokalnych może otrzymać 3 000 zł.

– Prezentujemy dziś na stoisku ofertę dla seniorów z województwa mazowieckiego, dla osób powyżej 55. roku życia. To oferta dofinansowania niewielkich inicjatyw dla osób fizycznych, nie dla organizacji, tylko dla grup sąsiedzkich,  dla osób, które lubią ze sobą przebywać, lubią się bawić, lubią tworzyć. Kierujemy je do grup z całego Mazowsza. Dotychczas trafiliśmy do różnych, niewielkich miejscowości np. z ziemi siedleckiej, okolic Ostrołęki, Ciechanowa. W tej edycji po raz pierwszy bony dla seniorów również trafiają do środowisk stołecznych. Bony przyjęły się w działaniach na rzecz tej grupy, dlatego że to już jest trzecia edycja i zachęcamy do przygotowania się do naboru, który będzie odbywał się na początku przyszłego roku – zachęcał podczas wydarzenia Wojciech Jagielski ze Stowarzyszenia „Radomskie Centrum Przedsiębiorczości”.

Na stoisku stowarzyszenia przedstawicielki grupy ze Skaryszewa angażowały uczestników przeglądu w tworzenie tradycyjnego pająka – ozdoby, które dawniej była zawieszana pod sufitem w domach w województwie mazowieckim. Udział w warsztatach rozwijających artystyczne umiejętności był nie tylko odskocznią od występów, ale też okazją do zdobycia informacji, jak zdobyć dofinansowanie na tego typu inicjatywy.

Kolejne edycje przeglądu artystycznego

Przegląd Artystyczny Twórczości Osób Starszych jest co roku organizowany przez Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej. Tegoroczna, jubileuszowa edycja po raz kolejny pokazała, że seniorskie grupy artystyczne z Mazowsza przyciągają uwagę swoją kreatywnością, charyzmą i zaangażowaniem, a seniorzy z Mazowsza mają ogromną energię i pasję, którą dzielą się z innymi. Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej zapowiedziało kolejną edycję przeglądu, który na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń kulturalnych Mazowsza.

Anna Brzezińska i Aleksander Kornatowski_V Przegląd Artystyczny Twórczości Osób Starszych jna scenie
Anna Brzezińska i Aleksander Kornatowski – V Przegląd Artystyczny Twórczości Osób Starszych na scenie
Anna Brzezińska i Aleksander Kornatowski_V Przegląd Artystyczny Twórczości Osób Starszych
Anna Brzezińska i Aleksander Kornatowski – V Przegląd Artystyczny Twórczości Osób Starszych
V Przegląd Artystyczny_dyrektor Elżbieta Bogucka-Lityńska
V Przegląd Artystyczny – dyrektor Elżbieta Bogucka-Lityńska
V Przegląd Artystyczny_laureaci nagrody publicznosci
V Przegląd Artystyczny – laureaci nagrody publicznosci
V Przegląd Artystyczny_przedstawienie teatralne cztery aktorki w średnim wieku na scenie
V Przegląd Artystyczny – przedstawienie teatralne cztery aktorki w średnim wieku na scenie
V Przegląd Artystyczny_przedstawienie teatralne scenka ślub
V Przegląd Artystyczny – przedstawienie teatralne scenka ślub
V Przegląd Artystyczny_przedstawienie teatralne trzech seniorów
V Przegląd Artystyczny – przedstawienie teatralne trzech seniorów
V Przegląd Artystyczny_przedstawienie teatralne występ taneczny
V Przegląd Artystyczny – przedstawienie teatralne występ taneczny
V Przegląd Artystyczny_przedstawienie teatralne występ teatralny dwóch aktorek
V Przegląd Artystyczny – przedstawienie teatralne występ teatralny dwóch aktorek
V Przegląd Artystyczny_przedstawienie teatralne występ wokalny
V Przegląd Artystyczny – przedstawienie teatralne występ wokalny
V Przegląd Artystyczny_przedstawienie teatralne
V Przegląd Artystyczny – przedstawienie teatralne
V Przegląd Artystyczny_rękodzieł
V Przegląd Artystyczny – rękodzieł
V Przegląd Artystyczny_uroczyste wreczenie dyplomow 4
V Przegląd Artystyczny – uroczyste wreczenie dyplomow 4
V Przegląd Artystyczny_uroczyste wreczenie dyplomow 4
V Przegląd Artystyczny – uroczyste wreczenie dyplomow 4
V Przegląd Artystyczny_uroczyste wreczenie dyplomow 6
V Przegląd Artystyczny – uroczyste wreczenie dyplomow 6
V Przegląd Artystyczny_uroczyste wreczenie dyplomow 7
V Przegląd Artystyczny_uroczyste wreczenie dyplomow 7
V Przegląd Artystyczny_uroczyste wreczenie dyplomow 8
V Przegląd Artystyczny_uroczyste wreczenie dyplomow 8
V Przegląd Artystyczny_uroczyste wreczenie dyplomow 9
V Przegląd Artystyczny_uroczyste wreczenie dyplomow 9
V Przegląd Artystyczny_uroczyste wreczenie dyplomow 10
V Przegląd Artystyczny – uroczyste wreczenie dyplomow 10
V Przegląd Artystyczny_uroczyste wreczenie dyplomow zespół 3 pań
V Przegląd Artystyczny – uroczyste wreczenie dyplomow zespół 3 pań
V Przegląd Artystyczny_uroczyste wreczenie dyplomow
V Przegląd Artystyczny – uroczyste wreczenie dyplomow
V Przegląd Artystyczny_warsztaty
V Przegląd Artystyczny – warsztaty
V Przegląd Artystyczny_wreczenie nagrody publicznosci
V Przegląd Artystyczny – wreczenie nagrody publicznosci
V Przegląd Artystyczny_wystawa prac
V Przegląd Artystyczny – wystawa prac
V Przegląd Artystyczny_wystep uczestnikow
V Przegląd Artystyczny – wystep uczestnikow
V Przegląd Artystyczny_wystep uczestnikow 3
V Przegląd Artystyczny – wystep uczestnikow 3
V Przegląd Artystyczny_wystep uczestnikow
V Przegląd Artystyczny – wystep uczestnikow
V Przegląd Artystyczny_występ chóru
V Przegląd Artystyczny – występ chóru
V Przegląd Artystyczny_występ teatralny na scenie
V Przegląd Artystyczny – występ teatralny na scenie
V Przegląd Artystyczny_występ wokalny
V Przegląd Artystyczny – występ wokalny
V przegląd twórczości osób starszych _ wystep teatralny
V przegląd twórczości osób starszych – wystep teatralny
V przegląd twórczości osób starszych _ występ chór
V przegląd twórczości osób starszych – występ chór
V przegląd twórczości osób starszych _ występ chóru
V przegląd twórczości osób starszych – występ chóru
V przegląd twórczości osób starszych_uroczyste wreczenie dyplomow
V przegląd twórczości osób starszych – występ nagroda publicznosci
V przegląd twórczości osób starszych_uroczyste wreczenie dyplomow
V przegląd twórczości osób starszych – występ taneczny
V przegląd twórczości osób starszych_uroczyste wreczenie dyplomow
V przegląd twórczości osób starszych – występ zespołu seniorów
V przegląd twórczości osób starszych_uroczyste wreczenie dyplomow
V przegląd twórczości osób starszych – występ Olga Bończy
V przegląd twórczości osób starszych_uroczyste wreczenie dyplomow
V przegląd twórczości osób starszych – uroczyste wreczenie dyplomow

Więcej informacji z Mazowsza

Planowane wyłączenia prądu

Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Wołomińskim, Wyszkowskim, Ostrowskim, Węgrowskim i Sokołowskim

W dniach od  9  do 17 stycznia planowane są przerwy w dostawie energii elektrycznej na terenie Powiatu Wołomińskiego, Wyszkowskiego, Ostrowskiego, Węgrowskiego i Sokołowskiego. [...]
0 komentarzy
Od 1 stycznia 2025 roku obowiązuje nowa Polska Klasyfikacja Działalności - PKD 2025

Od 1 stycznia 2025 roku obowiązuje nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025

Od 1 stycznia 2025 roku obowiązuje nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025, która zastąpi dotychczasową – PKD 2007.  PKD 2025 obejmie nowe [...]
0 komentarzy
Mazowiecki Konkurs Fotografii Kulinarnej

Mazowiecki Konkurs Fotografii Kulinarnej

Ruszył Mazowiecki Konkurs Fotografii Kulinarnej. Zdjęcia tradycyjnych potraw, produktów i napojów z regionu można przesyłać do 31 marca. Jest o co walczyć. Na laureatów [...]
0 komentarzy
Mazowsze dla młodzieżowych rad

Mazowsze dla młodzieżowych rad

Warsztaty edukacji obywatelskiej, szkolenia podnoszące kompetencje społeczne, powołanie młodzieżowych rad czy pomoc w realizacji inicjatyw młodych radnych – to przykłady projektów, na jakie [...]
0 komentarzy
Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Wołomińskim, Wyszkowskim, Ostrowskim, Węgrowskim i Sokołowskim

Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Legionowskim i Nowodworskim

W dniach od  8 do 16 stycznia 2025 roku planowane są przerwy w dostawie energii elektrycznej na terenie Powiatu Legionowskiego i Nowodworskiego. Obszar [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.