Oszuści stosujący metodę na wnuczka, to bezwzględni przestępcy wyłudzający od swoich ofiar niejednokrotnie oszczędności całego życia. Ofiarą najczęściej padają osoby starsze. Przestępcy niejednokrotnie stosują sprytnie techniki manipulacyjne, aby osiągnąć swój cel.
Najbardziej narażone są osoby starsze, mieszkające samotnie w dużych miastach. Przestępcy wykorzystują podeszły wiek osób, do których dzwonią, licząc na łatwowierność.
Mechanizm oszustwa nie jest skomplikowany. Do starszej osoby, która wcześniej została wytypowana, dzwoni osoba podająca się za członka rodziny. Pomysłowość oszustów jest w tym wypadku spora. Może to być wnuczek, bratanek, kuzyn, siostrzeniec, synowa. Przestępca, który wykorzystuje techniki manipulacyjne, stara się nakłonić taką osobę do przekazania znacznej sumy pieniędzy. W celu uzasadnienia potrzeby pożyczki, przestępcy wymyślają różne ?legendy?. Powodów, które są podawane jako przyczyna pożyczki może być kilka: ?na maklera?, ?na wypadek?, ?na porwanie?, ?na zwrot długu znajomemu?, ?na zakup nieruchomości lub ruchomości?.
Oszuści wyłudzają nie tylko gotówkę. Zdarza się, że próbują zdobyć także biżuterię i inne kosztowności.
W celu wywarcia presji psychologicznej, wykonują wiele połączeń telefonicznych w krótkim czasie. Takie zachowanie uniemożliwia również skontaktowanie się z osobą, która rzekomo potrzebuje pomocy. Gdy osoba, która stała się celem ataku oszusta zaczyna mieć wątpliwości, wtedy dzwoniący stosuje często szantaż emocjonalny. Może to być płacz lub błaganie o pomoc.
Jeżeli oszustowi już się uda nakłonić ofiarę do oddania pieniędzy, przekazanie najczęściej odbywa się za pośrednictwem tzw. ?odbieraka?. Jest to wspólnik fałszywego ?wnuczka?, który przedstawia się jako jego dobry znajomy, lub inna zaufana osoba. Tzw. ?pożyczki? mogą mieć również formę przelewu bankowego kiedy oszuści nakłaniają do przekazania pieniędzy za pośrednictwem konta bankowego. Przestępcy korzystają wtedy z rachunków bankowych zakładanych na ?słupy? ? czyli osoby, które za niewielką opłatą zakładają rachunki bankowe, a następnie użyczają ich przestępcom. Pieniądze są jak najszybciej pobierane przez oszustów.
Aby ustrzec się przed takimi zdarzeniami, trzeba stosować zasadę ograniczonego zaufania wobec obcych osób, które do nas dzwonią. Nie należy wierzyć we wszystko na słowo bowiem nie wszyscy mogą mieć wobec nas dobre intencje. Są osoby, które wykorzystują przywiązanie do więzi rodzinnych i starają się zarobić w nieuczciwy sposób.
Aby ustrzec się przed oszustwem ?na wnuczka?, należy skontaktować się z krewnym, który rzekomo prosi o pożyczkę. W ten sposób można zweryfikować prawdziwość personaliów osoby, która do nas dzwoniła.
Nie należy przekazywać pieniędzy osobom, które przez telefon podają się za bliskich i proszą o pożyczenie (danie) pieniędzy ? przez pośredników. Koniecznie należy skontaktować się z bliskim, który rzekomo potrzebuje pomocy i sprawdzić, czy dzwoniący jest tym, za kogo się podaje.
O wszelkich podejrzeniach należy powiadomić policję.
Paweł Choim