Rada Miasta Kobyłka zaprasza na Uroczystą Sesję Rady Miasta Kobyłka w piątek 02.06.2023 o godzinie 13.30 w auli Szkoły Podstawowej nr 3 w Kobyłce. Po Sesji odbędzie się krótka uroczystość odsłonięcia tablicy informacyjnej o Marii Balickiej. Bezpośrednio przy ogrodzeniu Szkoły Podstawowej nr 3 od str. ul. Załuskiego.
Stanisław Ryszard Szpotański przyszedł na świat 9 czerwca 1880 w Suchcicach, zmarł 17 kwietnia 1936 w Kobyłce. Był pisarzem, historykiem, publicystą, dyplomatą oraz dziennikarzem. Jako syn powstańca styczniowego otrzymał patriotyczne wychowanie. Dał się poznać jako wielki patriota zaangażowany w sprawy odrodzenia Polski. Zajmował się badaniem dziejów okresu mesjanizmu Adama Mickiewicza oraz opracowaniem postaci polskich z XIX wieku. Podczas I wojny światowej działał we Francji na rzecz polskiej niepodległości. Po 1918 r. był dyrektorem Biura Prasowego Poselstwa Rzeczypospolitej Polskiej w Paryżu, następnie zaś redaktorem pisma „Życie Polskie”. Zajmował również stanowisko dyrektora Polskiej Agencji Prasowej. Po powrocie do Polski kupił majątek w Międzylesiu pod Tłuszczem, ale w 1928 przeprowadził się bliżej Warszawy – zamieszkał w Kobyłce. Utrzymywał się z działalności literackiej i współpracy z „Kurierem Warszawskim”. To właśnie w Kobyłce powstały powieści historyczne oraz pięć dramatów, min.: „Prometeusze” Powieść historyczna (1929), „Odloty” Powieść historyczna [1929], „Powstanie Listopadowe 1830 -1831” (Warszawa 1930, nakładem Komitetu Głównego Obchodu Setnej Rocznicy Powstania Listopadowego).
„Nie ma żadnych w prostej linii potomków Stanisława Szpotańskiego. To tylko jeden z powodów zobowiązujących mieszkańców Kobyłki do ocalenia pamięci o tym człowieku i twórcy.” tak w publikacji o Stanisławie Szpotańskim pisała śp. Pani Maria Balicka – Honorowa Obywatelka Miasta Kobyłka, która dbała o zachowanie w pamięci tych, którzy pracowali dla Miasta, którzy pisali o Kobyłce, którzy nieśli Kobyłkę w swoim sercu. Mówiąc o twórczości Szpotańskiego odkrywała fragment po fragmencie, słowo po słowie twórczość tego pisarza, którego przesłanie literackie stało się bliskie Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kobyłce. Biblioteka jako instytucja dąży bowiem od wielu lat do integracji społecznej, mówi o momentach ważnych w lokalnej historii, wspomina ludzi kultury i sztuki, podkreśla znaczenie tradycji, patriotyzmu w ujęciu lokalnym i ogólnokrajowym, ceni sobie więzi rodzinne, szanuje każdego człowieka. Dokładnie o tych samych aspektach życia pisał Stanisław Szpotański. Kochał Ojczyznę, cenił sobie prawdę a ponad wszystko miłował drugiego człowieka. Był surowy w osądach, miał swoje zdanie, nie lubił marazmu społecznego. Mówił o poświęceniu się słusznej sprawie i prawości. Zwracał uwagę na kwestie, które w dzisiejszy czasach wydają się rozmyte i zapominanie. Mówił o powinnościach, obowiązku i prawach.
Przyjęcie przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Kobyłce imienia Stanisława Ryszarda Szpotańskiego jest momentem ważnym dla istnienia instytucji, bowiem wraz z otrzymaniem patrona instytucja „ukorzenia się” w miejscu, które kocha. Staje się odpowiedzialna za krzewienie wiedzy o pisarzu zapomnianym i niedocenionym. Spełnia też wolę śp. Marii Balickiej, która odegrała ważną rolę w życiu Biblioteki w Kobyłce. Była wsparciem i mentorem, inspiracją i osobą inicjującą wiele wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych, która miała wpływ na to jaką instytucją stała się Biblioteka tu i teraz.