Centrum Diagnostyki i Fizjoterapii ?Werandki? w Uzdrowisku Nałęczów jest dla Ciebie!
Niedawno oddany do użytku, po gruntownym remoncie innowacyjny obiekt o wdzięcznej nazwie ?Werandki? mieści się w Uzdrowisku Nałęczów. Adres powinni zapamiętać nie tylko pacjenci, ale również lekarze i rehabilitanci, gdyż takiego poziomu zaawansowania technologicznego w rehabilitacji w tej części Polski jeszcze nie było. Nałęczowskie Centrum Diagnostyki i Fizjoterapii ?Werandki? kompleksowo obsługuje cztery obszary rehabilitacji medycznej: Strefę Kardiologii, Strefę Ortopedii, Strefę Treningu oraz Strefę Diagnostyki.
Centrum to nowość na Lubelszczyźnie. Dotychczas w Nałęczowie, od blisko 200 lat, leczono przede wszystkim osoby po incydentach kardiologicznych, których pobyt był finansowany przez NFZ lub ZUS. Jednak tych, którym Uzdrowisko kojarzy się z miejscem dla starszych schorowanych ludzi, z pewnością zaskoczy poziom i możliwości technologiczne ?Werandek?. Uzdrowisko otwiera się na klienta komercyjnego, słowem każdego, kto poszukuje profesjonalnej pomocy w powrocie do zdrowia lub chce z pełną świadomością swojego ciała uprawiać sport. Centrum ?Werandki? organizuje turnusy rehabilitacyjne, których uzupełnienie stanowi rehabilitacja doraźna oraz organizacja profesjonalnych i kompleksowych badań wydolnościowych oraz wytrzymałościowych dla pacjentów poza turnusami.
Cztery filary Centrum ?Werandki?, cztery kroki do zdrowia
Działalność Centrum opiera się na czterech filarach. Każdy z nich sprofilowany pod indywidualne wymagania. Strefa kardiologii przeznaczona jest dla osób w każdym wieku, u których występują czynniki ryzyka choroby niedokrwiennej serca oraz zagrożonych rozwojem chorób sercowo-naczyniowych. Dedykowana jest dla osób prowadzących siedzący tryb życia, pracujących w przewlekłym stresie, a także dla pacjentów z nadwagą i otyłością, chorobą nadciśnieniową, nałogowych palaczy, cukrzyków, czy osób leczonych dietą lub lekami doustnymi. Diagnostyka i rehabilitacja skupia się m.in. na próbach wysiłkowych, indywidualnych treningach, opartych na indywidualnych potrzebach i możliwościach pacjenta.
Strefa ortopedii natomiast dedykowana jest osobom, które mają problemy z narządem ruchu. Indywidualna rehabilitacja przeprowadzana jest w przypadkach urazów kręgosłupa, barku, łokcia, ręki, biodra, kolana (m.in. chorób i urazów na tle zmian zwyrodnieniowych, po urazach i kontuzjach – naderwania, naciągnięcia mięśni), stawu skokowego i rehabilitacji pooperacyjnej.
Dla tych, którzy w dodatku chcą usprawnić swoją sprawność fizyczną przeznaczona jest strefa treningu. Można sprawdzić tu – zarówno w stopniu amatorskim, jak i zawodowym ? swoje możliwości, a także zadbać o lepszy wynik sportowy, profilaktykę urazów, a także zmniejszyć masę ciała lub po prostu, poprawić jakość i komfort wykonywania codziennych czynności. Niezależnie od oczekiwań, podstawą jest zawsze indywidualnie dobrany trening na podstawie przeprowadzanej wstępnie oceny funkcjonalnej w strefie diagnostyki. Tu pacjent wykona np. badanie wydolności, które pomoże ustalić bezpośredni pomiar maksymalnego minutowego poboru tlenu, maksymalnego minutowego tętna, maksymalnej minutowej wentylacji płuc. Będzie można także przeprowadzić próbę wysiłkową, która polega na ocenie wydolności fizycznej organizmu. Podczas wykonywania próby wysiłkowej w dodatku przeprowadza się badanie EKG oraz kontrolę ciśnienia krwi u pacjenta poddawanego wzmożonemu wysiłkowi fizycznemu. Dzięki temu, możliwa jest ocena wydolności układu krążenia. Badanie siły mięśniowej z kolei pomoże ocenić trening nerwowo-mięśniowy, z możliwością pełnej archiwizacji i eksportu danych do analizy statystycznej
Nowe technologie w służbie zdrowia
Dzięki zastosowaniu treningów, do których angażowane są systemy i rozwiązania pochodzące od najlepszych na rynku producentów oraz systemy monitoringu treningów prowadzonych na zewnątrz, możliwe jest połączenie rehabilitacji kardiologicznej i narządu ruchu. Pozyskiwane w ten sposób wyniki pacjentów, przechowywane są w jednej, spójnej bazie danych, co usprawnia i przyspiesza reakcję na zachodzące zmiany w organizmach pacjentów. Zaawansowana technologia, pozwala przede wszystkim jednak na kompleksowe podejście do pacjentów kardiologicznych, na każdym etapie leczenia.
Dominika Górska
fot: Freepik