O uldze ?mały ZUS plus? rozmawiamy z Pawłem Żółtkiem ? właścicielem biura rachunkowego mojerozliczenia.pl
? Początek roku to okres ważnych decyzji dla przedsiębiorców. O czym przedsiębiorcy powinni pamiętać?
? Rok 2021 to drugi już rok obowiązywania ulgi ?mały ZUS plus?. Niemal równo rok temu mieliśmy przyjemność informować o tej uldze przedsiębiorców na łamach ?Życia Powiatu na Mazowszu?.
? Proszę więc przypomnieć szczegóły.
? Ulga skierowana jest do małych przedsiębiorców. W zasadzie do najmniejszych firm. Aby skorzystać z ulgi należy spełnić kilka warunków. Pierwszy warunek to kwota przychodu za rok 2020. Ta kwota nie może przekroczyć 120.000 zł. Drugi warunek to prowadzenie działalności w poprzednim roku, czyli 2020, przez okres minimum 60 dni.
? Jak znam życie nie są to pewnie jedyne wyłączenia.
? Rzeczywiście. Z ulgi ?mały ZUS plus? nie mogą skorzystać ci przedsiębiorcy, którzy w 2020 roku opodatkowani byli w formie karty podatkowej i jednocześnie korzystali ze zwolnienia w podatku VAT. Mówiąc inaczej, jeśli przedsiębiorca był opodatkowany w formie karty podatkowej i nie był ?vatowcem? to nie może skorzystać z tej ulgi, ale jeśli był opodatkowany w formie karty podatkowej i był ?vatowcem?, to po spełnieniu warunku kwoty przychodu mieszczącego się w limicie 120.000 zł oraz prowadzenia działalności przez minimum 60 dni w poprzednim roku, z takiej ulgi może skorzystać. Dodatkowo należy pamiętać, że prawo do skorzystania z ulgi nie przysługuje przedsiębiorcom, którzy wykonują działalność na rzecz obecnych albo byłych pracodawców. Ustawodawcy chodziło o to, aby zapobiegać zjawisku wypychania pracowników z etatu na samozatrudnienie.
? Jeśli to ulga to znaczy, że przedsiębiorca zapłaci niższe składki ZUS. O ile niższe?
? To zależy. Podstawą do wyliczenia wysokości składek ZUS na ubezpieczenie społeczne jest kwota dochodu. W przypadku podatników prowadzących podatkową książkę przychodów i rozchodów jest to kwota dochodu wynikająca z tej właśnie ewidencji. W przypadku podatników opodatkowanych ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, kwotą dochodu jest połowa kwoty przychodu wykazanego w ewidencji przychodów. A dla podatników opodatkowanych kartą podatkową dochodem jest połowa kwoty sprzedaży, wykazanej w ewidencji sprzedaży VAT, bez uwzględniania kwoty podatku VAT.
? Co powinien zrobić przedsiębiorca aby skorzystać z ulgi?
? Kluczowe w tej sytuacji jest zawiadomienie ZUS, w terminie najpóźniej do 1 lutego, o chęci skorzystania z tej ulgi. Technicznie dokonuje się tego poprzez wyrejestrowanie z ubezpieczeń z dotychczasowym kodem ubezpieczenia oraz zgłoszenie do ubezpieczeń z kodem odpowiednio zaczynającym się od 05 90 lub 05 92, ale to są już szczegóły techniczne. Ci przedsiębiorcy, którzy w 2020 roku korzystali już z tej ulgi nie muszą ponownie się do niej rejestrować. Jedyne co muszą zrobić to złożyć deklarację rozliczeniową za styczeń i wskazać nową podstawę składek. Pamiętać również należy, że obniżona składka będzie mogła być opłacana przez maksymalnie 36 miesięcy w ciągu kolejnych 60 miesięcy. W uproszczeniu: maksymalnie przez 3 lata w pięcioletnim okresie. Warto tu zwrócić uwagę, że zarówno do okresu 36 miesięcy jak i 60 miesięcy, zalicza się okres opłacania ?małego ZUS?, czyli ulgi obowiązującej już od początku 2019 roku.
Biuro Rachunkowe,
Kobyłka ul. Szeroka 6, tel. 22 786 06 11
www.mojerozliczenia.pl