Nadchodzące lata to ogromna szansa na rozwój dla wielu samorządów, w tym także dla Gminy Wołomin. Zewnętrzne inwestycje takie jak: modernizacja kolei, budowa węzła ?Wołomin? na trasie S8, czy nowa linia Metra, przy jednocześnie rozpoczynającej się nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej na lata 2014-2020, dającej możliwości pozyskania znacznych funduszy, sprawiają, że Wołomin staje przed niepowtarzalną szansą na rozwój. Żeby nie zmarnować tej szansy musimy być gotowi nie tylko na realizację niewielkich, zachowawczych inwestycji w zakresie modernizacji, budowy ulic i chodników, ale przede wszystkim na duże, dobrze przemyślane inwestycje, które zaowocują w przyszłości, przedewszystkim nowymi miejscami pracy i poprawą warunków życia wszystkich mieszkańców.
Podstawą przygotowania oraz podejmowania decyzji o kierunkach, skali i tempie rozwoju jednostki terytorialnej jest planowanie strategiczne. Jego istotą jest podejmowanie działań, dzięki którym można projektować naszą przyszłość tak, by nie decydowały o niej przypadkowe wydarzenia. Tworzenie i posiadanie planów wieloletnich jest w większości przypadków niezbędne przy staraniu się o fundusze unijne. Opracowane dokumenty będą wyznaczały kierunki i plany działań, nawet na 10 lat, stanowiąc podstawowe wytyczne do podejmowania decyzji przez kolejne kadencje.
W czasach rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i rosnącego znaczenia partycypacji społecznej planowanie strategiczne nie może odbywać się bez aktywnego udziału mieszkańców.
Obecnie władze samorządowe dają mieszkańcom możliwość uczestniczenia w planowaniu już od początku tego procesu, mając na uwadze, jak wiele może wnieść ich wiedza i doświadczenie. Zapewnienie takiego udziału nie jest jednak łatwym przedsięwzięciem, gdyż mieszkańcy zajęci swoimi sprawami, nie dostrzegając jego znaczenia, nie przykładają większej uwagi do planów na odległą, jakby się mogło wydawać, przyszłość. Niestety, wszyscy wiele przez to tracimy, ważne problemy, pomysły, propozycje, rozwiązania zostają po prostu niedostrzeżone. A przecież to co dzisiaj jest przyszłością już wkrótce stanie się teraźniejszością, w której przyjdzie nam żyć.
Wielu z nas myśli zapewne, po co się angażować, przecież władze i tak zrobią co zechcą. Nic bardziej mylnego, tworzone plany wyznaczają kierunki działań na okres często o wiele dłuższy niż kadencja władz i są podstawą do prowadzenia polityki rozwoju. Udział w planowaniu strategicznym daje nam o wiele większą możliwość wpływania na rozwój lokalny niż udział w wyborach.
Nawet gdybyśmy wybrali całkiem nowe władze, skuszeni perspektywą spektakularnych zmian, szybko zauważymy, że to dokumenty opracowane, przy naszym udziale, będą w dużej mierze wyznaczały kierunki ich działania. Dlatego zachęcam, abyśmy nie pozostali obojętni, gdy władze same zapraszają nas do udziału w planowaniu rozwoju lokalnego. Nie ograniczajmy się tylko do udziału w wyborach raz na cztery lata, gdy możemy zrobić o wiele więcej.
Robert Szumski