W ostatnim czasie do wołomińskiej komendy wpłynęło kilka zgłoszeń dotyczących ucieczek nastolatków z domu. W każdym przypadku wywołały one natychmiastowe działania funkcjonariuszy i zgłoszenia te miały pozytywne zakończenia. Wszystkie osoby zostały odnalezione i przekazane rodzicom albo pod opiekę specjalistów lub samowolnie wróciły do domu.
Przyczyny ucieczek nastolatków z domu, które w przeciągu ostatnich tygodni wpłynęły do Komendy Powiatowej Policji w Wołominie były różne. Najczęściej po kłótni z rodzicami, w przypływie złości uciekali z domu lub nie chcieli do niego wracać. Wpływ na taką decyzję miały również nienajlepsze relacje z rówieśnikami, używanie alkoholu lub narkotyków. W każdym przypadku wywołały one natychmiastowe działania funkcjonariuszy i zgłoszenia te na szczęście miały pozytywne zakończenie. Wszystkie osoby zostały odnalezione i przekazane rodzicom albo pod opiekę specjalistów lub samowolnie wróciły do domu.
Nastolatkowie podejmując decyzję o ucieczce bardzo często nie zdają sobie sprawy z zagrożeń jakie mogą ich spotkać.
Nastolatku, w sytuacji kryzysowej nie pozostawaj sami ze swoimi problemami. Ucieczka z domu nie jest najlepszym rozwiązaniem twoich problemów. Warto szukać wsparcia i pomocy, możesz skorzystać z dostępnych telefonów zaufania również anonimowo.
800-121-212 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka
116 111 – Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży
800 119 119 Telefon i chat zaufania dla dzieci i młodzieży
22 484 88 04 Telefon Zaufania Młodych Fundacji Itaka
116 123 – Kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych
116 000 Telefon w sprawie zaginionego dziecka i nastolatka
Rodzicu, nie traktuj ucieczki z domu tylko jako przejawu burzy hormonów, dorastania, czy przejawu złego zachowania lub po prostu niegroźnego kaprysu. Tym bardziej kiedy istnieje realne zagrożenie życia i zdrowia młodego człowieka będącego kryzysie emocjonalnym. W takiej sytuacji należy działać natychmiast i rozpocząć poszukiwania i zgłosić sprawę Policji. P
amiętajmy, że każda nawet wydająca się błaha informacja na temat dziecka i okoliczności towarzyszące ucieczce może pomóc w poszukiwaniach. Ukrywanie czy pomijanie informacji o trudnych sprawach dotyczących sytuacji osobistej, rodzinnej czy szkolnej może bardzo utrudnić poszukiwania, a nawet doprowadzić do tragedii.
Niejednokrotnie policjanci są świadkami jak reagują rodzice na wiadomość, że dziecko jest całe i zdrowe, a jego powrót do domu to dla rodziców ogromna ulga i radość. Ale to niejedyne emocje, które towarzyszą rodzicom i dzieciom. Często pojawia się również złość, żal czy lęk, że dojdzie do kolejnej ucieczki. Dlatego kolejnym wyzwaniem dla całej rodziny staje się rozmowa o tym, co zaszło. Przygotowując się do wspólnej rozmowy, pamiętajmy, że ucieczka już się wydarzyła. Jeżeli nie wiesz jak poradzić sobie z taką sytuacją poszukaj wsparcia u specjalistów.
116 000 Telefon w sprawie zaginionego dziecka i nastolatka
KPP w Wołominie