Obowiązek posiadania aktywnej polisy ubezpieczeniowej OC na samochód dotyczy każdego kierowcy. Często zastanawiamy się, zwłaszcza, gdy nie mieliśmy jeszcze okazji bliżej przyjrzeć się ofertom ubezpieczycieli, czy każda polisa wygląda tak samo i obejmuje swoim działaniem te same zdarzenia. W poniższym artykule odpowiemy na to i kilka innych pytań, które mogą nurtować kierowców, którzy po raz pierwszy będą ubezpieczać swoje auta.
Dlaczego OC jest obowiązkowe?
Jak już wspomnieliśmy ? ubezpieczenie OC w Polsce jest jedynym obowiązkowym ubezpieczeniem samochodowym. Mówi o tym ustawa wprowadzona w życie w 2003 roku, która traktuje o obowiązkowych ubezpieczeniach komunikacyjnych. Dlaczego jednak jest ono wymagane prawnie? Jaka motywacja przyświecała organowi ustawodawczemu?
Przede wszystkim chodziło o to, by móc ujednolicić system ubezpieczeniowy w kraju tak, by każdy sprawca zdarzenia drogowego i każdy poszkodowany w owym zdarzeniu mieli te same prawa do ochrony materialnej w przypadku zaistnienia szkód. Rozwiązanie to gwarantuje szybkość i łatwość wypłaty odszkodowań przez towarzystwa ubezpieczeniowe i oszczędność pracy sądów, które przepełnione byłyby sprawami o zadośćuczynienie i zniszczenie mienia.
Ponadto ? OC stanowi dość uniwersalną formę ochrony finansowej w wielu krajach świata ? przede wszystkim w Unii Europejskiej. Aby móc bezpiecznie się po nich poruszać, należało wprowadzić obecny w nich system również w Polsce. Dzięki temu powodując stłuczkę czy wypadek za granicą, nie będziemy musieli martwić się odbiegającym od naszego prawem.
Kto ustala ceny za OC?
Mimo że ubezpieczenie OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym, to nie państwo dyktuje zakres jego cen. Jak wiemy ? kierowcy rocznie uiszczają różne składki na rzecz polisy OC. Ci cieszący się zniżkami płacą kilkaset złotych, podczas gdy ci, którzy zniżek jeszcze nie wypracowali, mogą płacić nawet kilka razy więcej.
Przywilej ustalania cen OC leży po stronie towarzystw ubezpieczeniowych, które mogą reagować na rynek ubezpieczeniowy i odpowiednio podwyższać stawki lub stosować promocje.
Czy ubezpieczalnia może zatem ingerować w zakres OC?
Wydawać by się mogło, że skoro ubezpieczyciele mają dużą moc sprawczą, jeśli chodzi o finansową część sprzedaży polis OC, to będą mieli również prawo do dowolnego ustalania zakresu obejmowania ubezpieczenia. Nic bardziej mylnego!
Zgodnie z tym, o czym wspominaliśmy powyżej, a więc z obowiązkiem posiadania OC przez wszystkich kierowców i potrzebą ujednolicenia systemu ubezpieczeniowo-odszkodowawczego, każda umowa ubezpieczeniowa OC musi zawierać ten sam zakres działania. Rozwiązanie to zdaje się być najbardziej sprawiedliwe dla wszystkich uczestników ruchu drogowego.
Dziś polisy OC działają, gdy dojdzie do:
- spowodowania szkód materialnych (np. uszkodzenia samochodu, budynku, itp.) w wyniku kolizji lub wypadku,
- potrącenia człowieka ? tak pieszego, jak i np. cyklisty,
- potrącenia zwierzęcia.
Aktualnie nie istnieją plany, by zakres ten uległ zmianom.
Mimo że w przypadku OC towarzystwa ubezpieczeniowe nie mogą ingerować w zakres jego działania, to mają wolną rękę w przypadku tak zwanych polis dodatkowych, których zakup zależy od woli kierowców. Mowa tu o takich pakietach jak autocasco czy chociażby Assistance. Jako że stanowią one ochronę dobrowolną, klienci mają prawo wyboru zdarzeń, przed którymi będą one chronić, a ubezpieczyciele ? prawo do dowolnego modulowania brzmieniem umowy ubezpieczeniowej. Należy przy tym pamiętać, że ceny również będą tu ruchome. W zależności od stopnia rozbudowania pakietu zapłacimy mniej lub więcej za ochronę ubezpieczeniową.