Jak ważne jest, w dzisiejszych czasach dla każdego z nas, by mieć pracę wie każdy. Praca to pieniądze na utrzymanie nasze i naszych rodzin, praca to bezpieczeństwo, wreszcie praca to coraz częściej coś co nas określa, dlatego tak ważne jest, aby każdy mógł mieć dostęp do tego coraz rzadszego „dobra”.
Dzięki temu, że możemy pracować i zarabiać, stać nas na mieszkanie czy dom, a jeżeli nawet nas nie stać to przynajmniej mamy szansę na kredyt. Z tym, że praca jest dobrem coraz rzadszym, wiąże się też problem starzejącego się społeczeństwa. Często powtarzane w telewizji slogany, że społeczeństwo się starzeje, bo dłużej żyjemy lub, że coraz więcej kobiet wybiera karierę, a nie rodzenie dzieci, brzmią jak brednie wyssane z palca. Prawdziwy powód jest prosty – nie decydujemy się na dzieci, bo się boimy, że nie będziemy w stanie ich utrzymać, że nasze żony stracą pracę, gdy urodzą dziecko. Gdy nie mamy dzieci, nie odczuwamy takiego lęku przed utratą pracy, bo wiemy, że odpowiadamy tylko za siebie.
Nasza praca to też podstawa rozwoju wszelkich usług i inwestycji publicznych. Wszystko co powstaje ze środków publicznych finansowane jest w większości z naszych podatków. Im więcej osób pracuje, tym więcej środków na rozwój. Nasza praca to siła napędowa całej gospodarki, dlatego zapewnienie pracy obywatelom to podstawa rozwoju. Niestety w najbliższym czasie nie możemy liczyć na rząd, dlatego to samorządy muszą zrobić wszystko, aby te nowe miejsca pracy powstawały.
Jeśli nie chcemy dalszego wzrostu bezrobocia i ubożenia mieszkańców, w kolejnej kadencji samorządy muszą położyć szczególny nacisk na realizację dużych inwestycji dających miejsca pracy i wspieranie przedsiębiorczości. Takie działania wymagają jednak dużo odwagi ze strony rządzących, gdyż wiążą się często ze znacznym zwiększeniem wydatków lub koniecznością korzystania z nowych, dotychczas nie wszędzie stosowanych, rozwiązań jak np. partnerstwo publiczno-prywatne, co oczywiście zawsze spotyka się z krytyką radnych, którzy akurat znajdują się w opozycji.
Gminy samodzielnie mogą mieć zbyt mały potencjał by skutecznie tworzyć nowe miejsca pracy, dlatego też to powiaty powinny brać na siebie rolę liderów i aktywnie współpracować z gminami tworząc np. Agencje Rozwoju Lokalnego, których zadaniem byłoby prowadzenie działań na rzecz tworzenia miejsc pracy przy wykorzystaniu wspólnego potencjału jakim dysponują współpracujące gminy.
Niezależnie jaką drogę rozwoju obiorą władze wybrane w najbliższych wyborach muszą pamiętać, że miejsca pracy to podstawa rozwoju i tylko współpraca pozwoli realizować naprawdę duże inwestycje.
Robert Szumski