O bieżącej sytuacji Szpitala Powiatowego w Wołominie, zakończonych i trwających remontach i modernizacjach oraz o przygotowaniach do rozbudowy placówki jak też dostosowaniu szpitala do nowej fali pandemii, z Adamem Lubiakiem, starostą wołomińskim, rozmawia Teresa Urbanowska.
– Panie Starosto, jak przedstawia się sytuacja remontu i rozbudowy Szpitala Powiatowego w Wołominie?
– Jak już wiele razy podkreślałem, również w rozmowach z panią, od początku pełnienia przeze mnie funkcji Starosty, moim priorytetem jest poprawa funkcjonowania i jakości świadczonych usług w Szpitalu Matki Bożej Nieustającej Pomocy
w Wołominie. Sukcesywnie wdrażamy nowe rozwiązania m.in. informatyczne oraz modernizujemy kolejne oddziały. W połowie sierpnia oddaliśmy do użytkowania wyremontowane skrzydło Oddziału Chirurgicznego wraz z wyposażeniem w nowoczesny sprzęte. Jednocześnie rozpoczęliśmy modernizację szpitalnego Oddziału Ratunkowego, w ramach którego wprowadzony zostanie również system usprawniający pracę TOP SOR. Wraz z SOR wyremontowane zostaną pomieszczenia na parterze w budynku głównym szpitala, gdzie zlokalizowana zostanie Nocna Pomoc Lekarska.
Prace remontowe SOR powinny zakończyć się do końca października, a NPL do końca listopada. Koszt inwestycji wynosi ponad 1,6 mln złotych. Natomiast na początku października rozstrzygnęliśmy przetarg na remont Oddziału Neurologii, którego koszt wyniesie 3,6 mln zł. Zakończenie prac planujemy do połowy marca 2021 roku. Jeszcze w tym tygodniu – w piątek (16 października) otwieramy oferty na budowę parkingu przy szpitalu od strony ul. Gdyńskiej. Jak widać, sukcesywnie modernizujemy naszą placówkę i realizujemy kolejne projekty inwestycyjne, które znacząco wpływają na jakość leczenia. Najważniejszym zadaniem jakie stoi przed nami jest jednak rozbudowa szpitala. Obecnie inwestor zastępczy wspólnie z dyrekcją placówki analizują oferty firm, które zgłosiły się do przetargu. Liczę, że w najbliższych dniach poznamy rozstrzygnięcie i będziemy mogli podpisać umowę na budowę. Na realizację tej inwestycji Powiat zabezpieczył ponad 50 mln złotych.
? Jesteśmy obecnie w okresie powrotu do obostrzeń spowodowanych pandemią. Czy w związku z tym powiat podejmuje jakieś działania profilaktyczne, jeśli tak to jakie one są?
? Od początku rozwoju pandemii koronawirusa podjęliśmy szereg działań mających na celu poprawę bezpieczeństwa mieszkańców naszego powiatu. Wprowadziliśmy ułatwienia w dostępnie do Starostwa m.in. uruchamiając urzędomaty oraz promując załatwianie spraw urzędowych za pomocą środków elektronicznych m.in. e-puap, systemu pojazd i kierowca, czy serwisu ePODGiK – umożliwiającego zgłaszanie przez Internet spraw z zakresu geodezji. Osobiście przetestowałem proces rejestracji pojazdu bez konieczności wizyty w Wydziale Komunikacji i polecam tę formę załatwiania spraw urzędowych. Przeznaczyliśmy również 1 mln złotych na walkę z COVID-19. Środki te wykorzystaliśmy m.in. na doposażenie szpitala w niezbędny, nowoczesny sprzęt np. System medyczny do analizy laboratoryjnej w zakresie wykrywania chorób zakaźnych w tym wirusa SARS-CoV2 za kwotę 250 tys. złotych oraz zabezpieczenie siedzib Starostwa Powiatowego. W najbliższych dniach przekażemy do dyspozycji szpitala kolejne 100 tys. złotych na zakup środków ochrony osobistej oraz, dzięki wsparciu Fundacji PZU, placówka wzbogaci się o dodatkowy respirator.
? Warto może przy tej okazji przypomnieć mieszkańcom, gdzie zgłaszamy przypadki podejrzeń o kontakt lub zarażenie wirusem?
– Jeżeli podejrzewamy u siebie zakażenie lub wystąpią u nas objawy typu: duszność, stan podgorączkowy, objawy przeziębieniowe to powinniśmy skorzystać z teleporady u swojego lekarza POZ lub zadzwonić do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wołominie. Możemy również skorzystać ze specjalnej infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia: 800 190 590. Zachęcam również do zapoznania się z informacjami zawartymi na rządowym portalu www.gov.pl/koronawirus, gdzie zamieszczone są i na bieżąco aktualizowane wszelkie niezbędne informacje dotyczące pandemii i właściwego postępowania w celu ochrony zdrowia i życia.
? Jak wygląda organizacja pracy naszego szpitala w związku z obostrzeniami?
? Zgodnie z decyzją Wojewody Mazowieckiego z dnia 9 października, na nasz powiatowy szpital został nałożony obowiązek zabezpieczenia 24 łóżek dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 wydzielonych z Oddziału Chorób Wewnętrznych, w tym 2 łóżek intensywnej terapii.
W szpitalu już na początku pandemii wprowadzone zostały rygorystyczne zasady bezpieczeństwa dla pracowników oraz pacjentów placówki, które w praktyce okazały się bardzo skuteczne. Wspierają nas w tym żołnierze z 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, za których pracę chciałbym jeszcze raz serdecznie podziękować. Na chwilę obecną wszystkie oddziały realizują planowane zabiegi oraz przyjmują wymagających hospitalizacji pacjentów. Na terenie szpitala w specjalnym namiocie zorganizowany jest również mobilny punkt pobrań, w którym osoby z wydanym lekarskim skierowaniem mogą wykonać test na obecność koronawirusa po wcześniejszym, telefonicznym, umówieniu się na test.