To już druga edycja, cieszącego się dużą popularnością projektu Ministerstwa Obrony Narodowej ph. „Trenuj z Wojskiem”. Ponad 240 uczestników w sobotę, 14 stycznia zebrało się pod bramą jednostki w Warszawie -Wesołej by przejść 8 godzinne przeszkolenie wojskowe pod okiem doświadczonych pancerniaków. W programie m. in. ładowanie 28 kg pocisku do czołgu Leopard.
Uczestnicy w wieku od 15 do 65 roku życia mogli w trakcie szkolenia m.in. zapoznać się z budową oraz sposobem rozkładania broni, własnoręcznie rozpalić ognisko za pomocą krzesiwa, rzucić granatem ręcznym czy załadować amunicję do czołgu Leopard 2PL, a to nie wszystkie atrakcje jakie przygotowali dla ochotników żołnierze z „Jedynej Pancernej”. Jak sami podkreślali uczestnicy, „… fajnym doświadczeniem było szkolenie ogniowe z wykorzystaniem systemu ASG, zajęcia z walka wręcz, oraz szkolenie z medycyny pola walki”. Na zakończenie szkolenia, po wręczeniu certyfikatów, uczestnicy mogli z bliska zobaczyć sprzęt pancerny w naturalnym środowisku podczas przejazdu do Parku Sprzętu Technicznego. To kolejny element, który zrobił duże wrażenie na ochotnikach. Cykl 16 zajęć zakończyło wspólne ognisko z kiełbaskami. Kolejne szkolenie w brygadzie już 11 lutego. Choć limit 300 osób został zapełniony w ciągu tygodnia to można się zgłaszać na listę rezerwową, wysyłając na adres 1bpanc.rzecznik@ron.mil.pl podstawowe dane (imię, nazwisko, nr telefonu, adres e-mail oraz wiek). Oficer prasowy jednostki, por. Jacek Piotrowski, odpowie na każde pytania, a 7 dni przed szkoleniem, dla osób zakwalifikowanych zostaną rozesłane drogą elektroniczną wszelkie informacje oraz dokumenty do wypełnienia i dostarczenia w dniu szkolenia.
Jeszcze do końca lutego w 31 jednostkach wojskowych na terenie całego kraju i w każdym województwie będzie można wziąć udział w popularnych – sobotnich szkoleniach wojskowych dla każdego. „Trenuj z wojskiem” to podstawowe, krótkie (8-godzinne), bezpłatne, profesjonalne przeszkolenie wojskowe. Prowadzone w jednostkach wojskowych przez wykwalifikowany personel wojskowy. To inicjatywa prospołeczna i proobronna.
Pierwsza edycja projektu odbyła się na jesieni – w październiku i listopadzie ub.r. Przez 8 sobót udało się wyszkolić 4 tys. chętnych. Projekt od początku cieszył się dużym zainteresowaniem i popularnością. Z ankiet uczestników po I edycji wynika, że prawie 99% z nich uważa, że szkolenie spełniło ich oczekiwania.
Koordynatorem projektu jest Ministerstwo Obrony Narodowej. Celem kampanii „Trenuj z wojskiem w ferie” jest zdobycie podstawowych umiejętności obronnych i wojskowych oraz promocja Wojska Polskiego i służby wojskowej. Głównym sposobem jej realizacji jest organizacja zajęć o charakterze obronnym i okołowojskowym. Uczestnikiem zajęć prowadzonych w ramach kampanii może być osoba w wieku 15-65 lat (osoba poniżej 18 lat – za pisemną zgodą rodzica/opiekuna), posiadająca wyłącznie obywatelstwo polskie i nie będąca obywatelem innego kraju.