Ponad 6000 wykroczeń zarejestrowały od 23 listopada kamery odcinkowego pomiaru prędkości zainstalowane na trasie S8. Kilkudziesięciu kierowców przekroczyło prędkość o ponad 50 km/h.
– Urządzenia odcinkowego pomiaru prędkości na wszystkich kontrolowanych na S8 odcinkach, od momentu uruchomienia, zarejestrowały 6072 przypadki niestosowania się kierujących do obowiązujących ograniczeń prędkości. Na odcinku Warszawa Zachodnia ? Blizne Łaszczyńskiego -1599 przypadków, w przeciwnym kierunku 1896. Na odcinku Warszawa ? Marki 1085, natomiast w przeciwnym kierunku 1492 – poinformowała w rozmowie z tvn24.pl Monika Niżniak, rzeczniczka Generalnego Inspektoratu Transport Drogowego.
Zdecydowaną większość wykroczeń stanowiły przypadki przekroczenia prędkości o 11-20 km/h, jednak około 60 kierowców miało na licznikach o 50km/h lub więcej niż pozwalają na to przepisu ruchu drogowego.
Jak podaje GITD trasa S8 jest najbardziej obciążoną drogą krajową w Polsce. Według generalnego pomiaru ruchu na lata 2020/2021 odcinek od węzła Konotopa do węzła Głębocka przejeżdża między 100 a prawie 200 tysięcy pojazdów na dobę – informuje Radio Kolor
Kontrole z wykorzystaniem odcinkowych pomiarów prędkości na trasie S8 prowadzone są pomiędzy ul. Łabiszyńską w Warszawie a ul. Szpitalną w Markach oraz między węzłem Warszawa Zachód a miejscowością Blizne Łaszczyńskiego. Pomiary są prowadzone w obu kierunkach na wszystkich nitkach głównego ciągu trasy S8. Na kontrolowanych odcinkach, pojazdy osobowe mogą poruszać się z prędkością do 120 km/h, a ciężarowe z prędkością do 80 km/h. Kierowcy nie powinni być zaskoczeni kontrolami. O prowadzonych pomiarach informują ich odpowiednie znaki.
Zainstalowano 30 kamer, które kontrolują łącznie 14 km trasy S8. Na podstawie czasu wjazdu i wyjazdu pojazdu z kontrolowanego odcinka drogi system automatycznie określi jego średnią prędkość. Funkcjonalność systemu umożliwi przyporządkowanie do pojazdu, którym przekroczono prędkość, szeregu danych, w tym m.in.: miejsca, daty i czasu pomiaru, długości odcinka pomiarowego, maksymalnej dozwolonej prędkości. Zastosowane rozwiązania techniczne umożliwią rejestrację wysokiej jakości zdjęcia także w porze nocnej. Zarejestrowane zdjęcia będą przesyłane online do systemu centralnego CANARD.