Trwa sezon urlopowy. Wiele osób wyjedzie na wymarzony wypoczynek. Czy na podróżniczej check-liście, oprócz zakupionych biletów na pociąg czy samolot oraz rezerwacji hoteli, znalazło się Twoje mieszkanie? Czy zadbałeś o to, by Twój dom, który zostawiasz w tym czasie pusty, nie stał się łatwym łupem dla złodzieja?
Nikt z nas nie chciałby po powrocie z urlopu zobaczyć splądrowanego przez sprawców mieszkania. Taka perspektywa może skutecznie zepsuć radość z planowanego wyjazdu. Z danych Policji wynika, że w ub.r. w Polsce odnotowano około 70 tys. kradzieży z włamaniem do domów i mieszkań, w tym podczas dwóch letnich miesięcy – około tysiąca różnego rodzaju kradzieży z włamaniem w stolicy i pobliskich powiatach. Warto więc działać póki czas i pomyśleć o zabezpieczeniu własnego lokum przed możliwymi zagrożeniami.
Zadbaj o drzwi i okna
Dobry system zabezpieczeń to podstawa. Drzwi antywłamaniowe z atestowanymi zamkami i okna antywłamaniowe z systemami antywyważeniowymi, systemy alarmowe, monitoring to tylko niektóre z rozwiązań dostępnych obecnie na rynku i stosowanych przez mieszkańców. Gdy jednak do wyjazdu pozostał tylko tydzień lub dwa, proces technicznego zabezpieczenia może być dość trudno zrealizować. Co więc robić?
Ubezpiecz mieszkanie
Nie wymaga to wiele czasu i wysiłku. Dziś wiele firm ubezpieczeniowych proponuje odpowiednie produkty. Z pewnością znajdziesz właściwy. Pamiętaj tylko, by podstawową ofertę rozszerzyć o ryzyko kradzieży z włamaniem. Nie uchroni ono przed zdarzeniem, ale może skutecznie zminimalizować jego skutki. Pomocne mogą być w tej sytuacji zdjęcia i dokładne informacje o markach i typach posiadanych urządzeń, numerach fabrycznych i cechach szczególnych. Dane te ułatwią też rozpoznanie i udowodnienie, że skradzione przedmioty są Twoją własnością.
Trudno jednak będzie uzyskać odszkodowanie, gdy swoim nierozsądnym zachowaniem ?zaprosisz? złodzieja do swojego mieszkania. Jak wynika z doświadczeń Policji i firm ubezpieczeniowych, nadal bardzo niebezpieczną praktyką stosowaną przez niektórych jest chowanie kluczy pod wycieraczką, w doniczkach czy rynnach. W ten sposób właściciel sam prosi się o kłopoty i zachęca złodzieja do wejścia.
Pieniądze trzymaj w banku
Przechowywanie pieniędzy czy cennej biżuterii w domu może się źle skończyć. Ochrony przed złodziejem nie zapewni pojemnik ukryty w szafce kuchennej, bieliźniarka czy schowek za obrazem. Najpewniejszym miejscem jest bank, ewentualnie przytwierdzony na stałe sejf.
Nie afiszuj się też swoim bogactwem. Unikaj przygodnych znajomości i nigdy nie zapraszaj poznanych w ten sposób ludzi do swego mieszkania, zwłaszcza jeśli mieszkasz samotnie.
Bądź czujny i rozsądny
Uważaj na ludzi kręcących się po klatce schodowej czy wokół domu. Zapytaj, kogo szukają i zapamiętaj ich wygląd. Przezorność może uchronić przed kradzieżą, a Twoje spostrzeżenia mogą być przydatne Policji, gdyby doszło do włamania.
Przed urlopem nie rozpowiadaj wszystkim dookoła o planowanym wyjeździe. Dotyczy to także informacji, które zamieszczasz w mediach społecznościowych. Rozpowszechniając takie wiadomości sam możesz zachęcić złodzieja do wizyty w mieszkaniu.
Poproś sąsiada o pomoc
Gdy wyjeżdżasz na dłużej, zaufany sąsiad może okazać się nieocenionym skarbem. Stołeczna Policji i Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Warszawie wspólnie z Dom Bezpieczny podczas wspólnej kampanii #PoznajSąsiada zachęca do zacieśniania takich więzi. W razie jakiegokolwiek zagrożenia to właśnie on może ostrzec przed niebezpieczeństwem i zainterweniować w przypadku próby włamania.
Poproś więc zaufaną osobę nie tylko o podlewanie kwiatków i wietrzenie mieszkania, ale i o systematyczne wyjmowanie korespondencji ze skrzynki pocztowej czy zapalanie światła w mieszkaniu, by nie sprawiało wrażenia pustego. Czujny sąsiad zareaguje, gdy wokół będzie działo się coś niepokojącego, nie tylko spowodowanego jakąś awarią instalacji, ale i gdy ktoś obcy będzie próbował wykorzystać Twoją nieobecność w mieszkaniu.
podinsp. Anna Kędzierzawska
materiał przygotowany w ramach kampanii MEDIA PLANET „Dobre, bo polskie”