To jest i będzie kadencja współpracy i dialogu

O spotkania w jednostkach organizacyjnych powiatu, rozmowy z burmistrzami i wójtami powiatu wołomińskiego oraz o kierunki działań mające poprawić bezpieczeństwo mieszkańców powiatu wołomińskiego Arkadiusza Werelicha, starostę wołomińskiego pytała Teresa Urbanowska. Starosta opowiedział również o tegorocznych obchodach rocznicy Bitwy Warszawskiej.

– Z oficjalnych informacji wiem, że odwiedza Pan jednostki podległe powiatowi. Jak ocenia Pan kondycję tych instytucji, czy Pana zdaniem należycie wypełniają nałożone na nie zadania, czy może chciałby Pan, coś zmienić w ich funkcjonowaniu? Jeśli tak, to gdzie konkretnie i w jakim kierunku powinny pójść zmiany?

– Wspólnie z członkami Zarządu Powiatu sukcesywnie odwiedzamy kolejne powiatowe jednostki organizacyjne i instytucje kultury. Rozmawiamy z kierownikami, pracownikami oraz mieszkańcami i wyciągamy wnioski oraz szukamy najlepszych rozwiązań w celu poprawy komfortu pracy oraz jakości świadczonych usług dla mieszkańców.
W przypadku np. Szkoły Podstawowej Specjalnej im. Marii Konopnickiej w Radzyminie, która obecnie wręcz pęka w szwach, planujemy przeniesienie filii funkcjonującego w budynku szkoły Powiatowego Urzędu Pracy, by zwiększyć komfort nauki. Poszukujemy w tym celu wolnego lokalu biurowego na terenie miasta.
Trwają przygotowania do uruchomienia filii Wydziału Komunikacji w Ząbkach. Również główna siedziba Wydziału przy ul. Kobyłkowskiej w Wołominie wymaga budowy nowego budynku wraz z archiwum. Jednocześnie czeka nas wiele wyzwań remontowych i poprawiających infrastrukturę naszych szkół, poradni, czy budynków urzędowych.

– Spotyka się Pan również z burmistrzami i wójtami naszego powiatu. Jako wieloletni radny w Radzie Powiatu Wołomińskiego, ma Pan z pewną orientację jakie są problemy i bolączki tego regonu. Czy te spotkania zmieniają Pańską ocenę potrzeb i możliwości ich zaspokojenia? Czy z tych spotkań wyłania się już jakaś wizja rozwoju powiatu?

– To jest i będzie kadencja współpracy i dialogu, jakże ważnych dla osiągania wspólnych celów.
Na partnerskich zasadach, bez pomijania wójtów i burmistrzów. Stawiamy na dialog, rozmowę, wymianę doświadczeń oraz przede wszystkim współpracę na wszystkich poziomach funkcjonowania samorządu.
Stawiamy na wspólne projekty, które przełożą się na rozwój naszych samorządów. Dlatego jako Powiat dołączyliśmy do Stowarzyszenia Metropolia Warszawa i będziemy w ramach partnerstwa z gminami ubiegać się o dofinansowanie unijne, aby zwiększyć szanse
na dodatkowe środki w budżetach naszych samorządów.

– Niezmiennie jednym z ważniejszych zagadnień na rozwiązanie którego czekają mieszkańcy jest bezpieczeństwo. A obszarem, który co jakiś czas porusza opinię publiczną są odpady niebezpieczne, które ciągle zalegają przy ulicy Łukasiewicza w Wołominie. Co dzieje się w tej sprawie?

– Na początku lipca w gronie starostów oraz osób odpowiedzialnych za zarządzanie kryzysowe w powiatach Mazowsza uczestniczyłem w spotkaniu z Wojewodą Mazowieckim Mariuszem Frankowskim. Oprócz spraw związanych m.in. ze wsparciem obywateli Ukrainy i projekcie ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej, rozmawialiśmy również o nielegalnych składowiskach odpadów niebezpiecznych na terenie Mazowsza, w tym przy ul. Łukasiewicza w Wołominie.
Obecnie trwają prace i uzgodnienia na poziomie ministerstw, z udziałem m. in. władz Wołomina, Wojewody Mazowieckiego oraz władz Mazowsza, celem zabezpieczenia finansowania, które jest niezbędne, aby rozwiązać problem tego składowiska. Mówimy tu o niebagatelnej kwocie nawet 200 mln złotych. Powiatowe służby i inspekcje na bieżąco monitorują składowisko i współpracują z instytucjami na poziomie centralnym.
Dodatkowo wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wójtów i burmistrzów, wystąpiłem z inicjatywą dofinansowania przez Powiat zakupu fotopułapek dla gmin. Są one skutecznym narzędziem w walce z zaśmiecaniem lasów, podpalaczami, czy złodziejami niszczącymi drzewostan. Będę rekomendował przyznanie dofinansowania w wysokości 80% kosztów zakupu urządzeń.

– Drogi – dużo się ich obecnie buduje na terenie naszego powiatu. Wiele inwestycji jest w trakcie realizacji. Czy szykują się jakieś nowe drogowe inwestycje?

– Rzeczywiście, na terenie powiatu realizowanych jest szereg inwestycji drogowych realizowanych przez samorządy wszystkich szczebli, począwszy od gmin i miast oraz powiatu, a kończąc na inwestycjach wojewódzkich. Obecnie jako Starostwo realizujemy m.in. rozbudowę dróg relacji Rżyska-Stary Kraszew, ul. Kwiatowej w Sulejowie, czy Stare Grabie-Dobczyn.
Inicjujemy także nowe inwestycje, przede wszystkim poprawiające bezpieczeństwo mieszkańców. Są to m.in. przebudowa sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ul. Fabrycznej i Ząbkowskiej w Markach, czy projekt przebudowy skrzyżowania ul. Piłsudskiego z Fabryczną w Markach oraz projekt i budowa sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic Szkolnej i Starej w Nadmie.
Planujemy również kolejną bezkolizyjną przeprawę przez tory na granicy Kobyłki i Wołomina. Właśnie wystąpiłem do PKP PLK S.A. o akceptację wstępnej lokalizacji przejazdu na wysokości skrzyżowania ul. Wilsona z ul. Kozią na przedłużeniu ul. Kobyłkowskiej. Mamy już koncepcję projektu zagospodarowania terenu oraz plan orientacyjny. Zgoda PKP umożliwi nam uruchomienie zabezpieczonych w budżecie Powiatu środków finansowych i przystąpienie do przygotowania dokumentacji projektowej.

– W poprzedniej kadencji pojawiała się informacja o możliwości budowy nowej siedziby Komendy Powiatowej Policji w Wołominie. Czy pomysł jest aktualny?

– Tak, ten pomysł jest jak najbardziej aktualny. Komenda Powiatowej Policji w Wołominie pracuje obecnie w trudnych warunkach w kilku lokalizacjach na terenie powiatu. Poszczególne wydziały są rozproszone, co nie ułatwia skutecznego zarządzania. Nowy komisariat planowany jest między ulicami Piłsudskiego, Krakowską i Błońską w Wołominie.
Jesienią ubiegłego roku Starostwo przekazało blisko 1ha nieruchomość na rzecz Komendy Stołecznej Policji. W trakcie ostatniej Sesji Rady Miejskiej w Wołominie, radni podjęli ważną decyzję o przekazaniu również sąsiedniej działki, będącej dotychczas w gestii Gminy Wołomin na rzecz Policji. Łącznie zabezpieczyliśmy więc na ten cel ponad 1,4 ha nieruchomość, która pozwoli na budowę kompleksowej i w pełni funkcjonalnej siedziby powiatowej Policji.
Wspólnie z Zarządem Powiatu i władzami Wołomina zabiegamy na poziomie centralnym o realizację tego bardzo ważnego przedsięwzięcia. Pierwsze rozmowy miały już miejsce. Nowy i nowoczesny komisariat Policji to gwarancja nie tylko poprawy bezpieczeństwa mieszkańców, ale również poprawy warunków pracy funkcjonariuszy, a co za tym idzie szansa na uzupełnienie choćby części obecnych wakatów.

– Za miesiąc będziemy obchodzili kolejną rocznicę Bitwy Warszawskiej. Jak w tym roku będą wyglądały obchody?

– Obecnie trwają intensywne przygotowania do obchodów 104. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku, które organizujemy między innymi wspólnie Ministerstwem Obrony Narodowej, Muzeum Wojska Polskiego oraz naszymi samorządowymi partnerami: Gminami Radzymin i Wołomin oraz Miastami Kobyłka i Zielonka.
Główna część uroczystości i wydarzeń odbędzie się w czwartek 15 sierpnia. Są to m.in. poranna Msza Św. o godz. 9:30 i Apel Pamięci przy Sanktuarium w Ossowie oraz Inscenizacja Bitwy Warszawskiej na Błoniach Ossowskich, która w tym roku odbędzie się w czwartek 15 sierpnia o godz. 12. Następnie przy Samorządowej Instytucji Kultury odbędą się pikniki historyczne i rodzinne. W tym dniu również w Radzyminie odbędą się najpierw piknik historyczny od godz. 13, a następnie uroczystości przy pomniku Wincentego Witosa (godz. 15) i Masza Św. oraz Apel Poległych na Cmentarzy Żołnierzy Poległych w 1920 roku.
W związku z licznymi remontami i modernizacją drogi wojewódzkiej nr 635, w tym roku organizujemy bezpłatną komunikację autobusową na trasie PKP Kobyłka Ossów – Szkoła
w Ossowie (przystanek przy ul. Grabicznej), dzięki której każdy kto zechce wziąć udział w uroczystościach i wydarzeniach w Ossowie w dniu 15 sierpnia, będzie mógł sprawnie dojechać na miejsce. Autobusy będą kursowały co 15-20 minut.
Natomiast już 17 sierpnia Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Muzeum Wojska Polskiego planują na parkingu przy budowanym Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku piknik militarny z okazji Święta Wojska Polskiego.
Szczegółowy harmonogram wydarzeń już w najbliższym czasie dostępny będzie na stronie www.bitwawarszawsaka.pl oraz w naszych mediach społecznościowych.

Więcej informacji z Powiatu Wołomińskiego

Informacje z Mazowsza

W tym wydaniu programu informacyjnego samorządu województwa mazowieckiego „Informacje z Mazowsza” mówimy m.in. o projektach dotyczących nowoczesnego szkolnictwa, najlepszych startupach z Mazowsza, nowych [...]
0 komentarzy
CIT estoński: Ekspert Wołomińskiego Klubu Biznesu wyjaśnia

CIT estoński: Ekspert Wołomińskiego Klubu Biznesu wyjaśnia

Podatki to temat, który jest ważny dla każdego człowieka nie tylko dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Ciągle i szybko zmieniające się przepisy, wprowadzane [...]
0 komentarzy
VII Wołomiński Festiwal Teatralny

VII Wołomiński Festiwal Teatralny

Przed nami kolejne święto teatru – już VII Wołomiński Festiwal Teatralny im. Józefa Orwida, który odbędzie się 16 listopada 2024 roku w Miejskim [...]
0 komentarzy
Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Wołomińskim

Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Wołomińskim

W dniach od  5 do 15 listopada planowane są przerwy w dostawie energii elektrycznej na terenie Powiatu Wołomińskiego. Obszar Data rozpoczęcia Data zakończenie [...]
0 komentarzy
Pożar pustostanu w Wołominie: Mobilizacja jednostek ratowniczych

Pożar pustostanu w Wołominie: Mobilizacja jednostek ratowniczych

2 listopada doszło w Wołominie do groźnego pożaru opuszczonego budynku. Pożar pustostanu  był kolejnym przykładem na to, jak wymagająca i nieprzewidywalna jest praca [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.