Po raz 40 odbył się harcerski Złaz Marzanna. Organizatorem imprezy było tłuszczańskie środowisko instruktorów Towarzystwa Skautowego HORN oraz Zarząd TS i Komenda Hufca Zalew. Temat tegorocznego Złazu brzmiał “Między historią, tradycją, a współczesnością”.
25 marca 2023 roku spotkało się 126 harcerzy i zuchów z następujących drużyn i gromad:
- 777 WDH Victoria – drużynowa phm. Elżbieta Banaszek,
- 15 DH im. Janusza Korczaka – drużynowa hm. Maria Oleksiak,
- 21 DH Horyzonty – drużynowy phm. Radosław Kabaciński,
- 6 DH Dewajtis – drużynowa Ewelina Borkowska – Strachota,
- 6 GZ Wilczki – drużynowa hm. Teresa Pękalska,
- 21 GZ Cogitki – drużynowy phm. Radosław Kabaciński,
- GZ Waleczne Kamyki – drużynowa pwd. Joanna Surdyk,
- 67 GZ Jagódki – drużynowa pwd. Agnieszka Jezierska,
- 27 GZ Biedroneczki – drużynowa phm. Anna Mędrzycka, w zastępstwie – Pani Emilia Suchenek,
- 31 GZ Wesołe Buziaki – drużynowa phm. Katarzyna Kamińska.
Dzieciom i młodzieży towarzyszyli instruktorzy harcerscy, rodzice, pracownicy Zespołu Szkół w Kozłach, Muzeum Cypriana Norwida w Dębinkach oraz instruktorzy strzelania. Gospodarzem tegorocznego wydarzenia był Zespół Szkół w Kozłach z Panią Dyrektor Anną Góraj i pracownikami. Komendantem Złazu była dh. pwd. Agnieszka Jezierska.
Cele złazu to kultywowanie i promowanie tradycji wiosennego obrzędu powitania wiosny, zapoznanie z historią naszego regionu, promowanie sportowego i turystycznego stylu życia, z wykorzystaniem metodyki zuchowej i harcerskiej, integrowanie środowisk harcerskich i promowanie harcerskiego stylu życia.
Zostały przygotowane dwa bloki programowe- harcerski przez dh.hm. Marię Oleksiak oraz zuchowy przez dh.pwd. Agnieszkę Jezierską. Zarówno zuchy, jak i harcerze zapoznali się z postacią Wacława Sieroszewskiego. Harcerze odwiedzili Muzeum Cypriana Norwida w Dębinkach i zapoznali się z jego historią. Zuchy spędzały czas w okolicach szkoły w Kozłach i na okolicznych terenach zielonych.
Dzięki harcerskim instruktorom, wolontariuszom oraz sponsorom, dzieci i młodzież mieli możliwość udziału w tej pięknej tradycji i społecznej inicjatywie. Pozwala ona kształtować i utrwalać pozytywne wartości, propagowane przez Prawo Harcerskie, jakże ważne w dzisiejszym wychowaniu, które przeżywa niewątpliwie kryzys wartości. Otwiera umysły, serca, edukuje, uwrażliwia. Dzięki wsparciu wielu ludzi, społeczników, wydarzenie mogło nabrać rozmachu i stało się po raz kolejny jednym z największych naszych przedsięwzięć.
Z pozdrawiamy harcerskim pozdrowieniem – Czuwaj!
Tekst, foto: hm. Maria Oleksiak