Rok 2024 w Społecznym Muzeum Ziemi Tłuszczańskiej zainaugurowała niezwykle ciekawa wystawa „Koło życia – obrzędowość bułgarska”. Jej autorką jest etnograf Elżbieta Piskorz-Branekova, pasjonatka tematyki bałkańskiej posiadająca bogate, prywatne zbiory eksponatów związanych z obrzędowością w Bułgarii przełomu XIX i XX wieku.
To oryginalna i rzadka ekspozycja charakterem i wielkością wiele nie ustępująca zbiorom Muzeum Etnograficznego w Warszawie, przy których w przeszłości również pracowała pani etnograf. Kolekcja przedmiotów codziennego użytku, strojów ludowych, pamiątek rodzinnych, a nawet drobnych narzędzi rolniczych powstała w efekcie wielu podróży po bułgarskich wsiach, które odbywała wspólnie ze swoim mężem Bułgarem – Piotrem Branekov. Pani Ela osobiście przygotowywała wystawę, ukazując bogactwo tradycji i obrzędowości bułgarskiej na kanwie przewodniego motywu – „koła życia” człowieka – ściśle związanego ze zmieniającymi się porami roku, od narodzin aż do śmierci.
Na wernisaż wystawy 17 stycznia br. przybyli Zastępca Burmistrza Tłuszcza Waldemar Banaszek i radny Włodzimierz Fydryszek, dyrektor CKSiR Wioleta Roguska, niezawodni studenci UTW w Tłuszczu na czele z jego rektorem Aleksandrą Skonieczną, członkowie TPZT. A naprawdę warto było, bo nikt tak wspaniale i profesjonalnie nie przedstawiłby tego tematu niż właśnie Elżbieta Piskorz-Branekova. Oprowadziła wszystkich po tej niezwykłej wystawie, dowodząc, jak ciekawe i piękne są obrzędy ludowe Bułgarów (chrzciny, Wielkanoc, łazarki, kukeri, wesele, Boże Narodzenie, panahida). Opowiedziała także o wyjątkowej tradycji wypieku pieczywa na różne okazje (na wystawie można zobaczyć przygotowane przez nią osobiście obrzędowe wypieki). Wystawę dopełniają tablice z opisami zwyczajów i tradycyjnych obrzędów.
Obecni na wernisażu jeszcze bardzo długo zadawali pytania, bo rzadko nadarza się okazja, aby dowiedzieć się tak wielu interesujących rzeczy o kulturze ludowej Bułgarii od osoby, która osobiście związała się z tym krajem. Nie zabrakło drobnych upominków od pani etnograf dla wszystkich gości w postaci martyniczek, a także degustowano lokum – bułgarskie słodycze. Prezes TPZT Waldemar Wojtyra podziękował pani Elżbiecie Branekovej za zaangażowanie i ogromną pomoc, jaką okazuje towarzystwu. Otrzymała ona także pamiątkowe prezenty, m. in. kalendarz Koła Pszczelarzy z Tłuszcza.
To już druga wystawa pani Elżbiety w naszym muzeum, gdyż w 2023r. pokazaliśmy część jej dużej kolekcji makatek europejskich. W 2019r. pomagała nam także przy rekonstrukcji dawnych strojów ludowych na Ziemi Tłuszczańskiej. Mamy nadzieję, że niedługo będziemy mogli podziwiać kolejną wystawę z jej zbiorów. Warto wspomnieć, że pani Branekova ma w swoim dorobku wiele książek o strojach ludowych w Polsce, a w 2023r. została wydana przez Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej jej książka „Tradycyjne stroje województwa podlaskiego cz. I”, za którą otrzymała 12 stycznia br. Podlaski Laur Muzealny. Gratulujemy! Nadmieniamy, że prawdopodobnie już w tym roku ukaże się książka jej autorstwa o strojach Mazowsza, na którą z niecierpliwością czekamy.