Wśród 13 tysięcy polskich żołnierzy oraz kilkuset przedstawicieli z państw NATO i krajów partnerskich, którzy biorą udział w ćwiczeniu ANAKONDA-23, są również żołnierze WOT. Terytorialsi 5 Mazowieckiej i 1 Podlaskiej Brygady OT połączyli siły przy wsparciu działań wojsk operacyjnych na rzece Bug.
ANAKONDA-23 (AN-23) to największe w Polsce przedsięwzięcie Sił Zbrojnych RP z udziałem żołnierzy Wojska Polskiego, wojsk sojuszniczych i partnerskich. W tym ważnym ćwiczeniu uczestniczą również Brygady OT rozmieszczone wzdłuż wschodniej i północnej granicy Polski. Terytorialsi z 53 batalionu lekkiej piechoty z Siedlec 5MBOT oraz 1 Podlaskiej BOT zostali zaangażowani w zabezpieczenia przeprawy 1 Warszawskiej Brygady Pancernej przez rzekę Bug.
Epizod ćwiczenia Anakonda-23 rozgrywał się 13 maja br. na pograniczu województwa mazowieckiego oraz podlaskiego. Do zadań żołnierzy 1WBP należało przemieszczenie sił i środków pododdziałów pancerno-zmechanizowanych na drugi brzeg rzeki. Czołgi Leopard 2 przeprawiano po dnie koryta Bugu, z kolei do sprzętu kołowego wykorzystano most pontonowy. W tym czasie w gotowości byli Terytorialsi 5 i 1 BOT, którzy wspierali „pancerniaków” po swoich stronach stałych rejonów odpowiedzialności. Do ich zadań należało prowadzenie rozpoznania oraz zabezpieczenie terenu rozstawiając m.in. punkty obserwacyjne. Wszystko po to, aby zabezpieczyć swobodny manewr wojsk operacyjnych.
ANAKONDA-23 jest przedsięwzięciem o charakterze defensywnym. Doskonali umiejętności i możliwości skutecznego działania Wojska Polskiego, jak i pozostałych służb mundurowych zaangażowanych w ćwiczenie. Jest ono bardzo istotne dla wszystkich obywateli, którzy chcą mieć pewność, że Państwo Polskie dobrze przygotowało się do obrony naszych granic. Motto tegorocznego ćwiczenia brzmi: Służymy, aby zwyciężać dla przyszłych pokoleń. My tworzymy zwycięstwo.
Scenariusz AN-23 przygotowywany jest w taki sposób, aby jak najbardziej przypominał rzeczywistą sytuację. Ponadto działania zaplanowane zostały z uwzględnieniem doświadczeń płynących z wojny trwającej w Ukrainie. Całość ćwiczenia wpisuje się w profil i dynamikę obecnych zagrożeń i dylematów strategiczno-operacyjnych, które występują wzdłuż wschodniej flanki NATO, w tym w szczególności w regionie Morza Bałtyckiego.