Teresa Urbanowska: Konia z rzędem

Teresa Urbanowska

Komu tego ?konia z rzędem?? ? temu, co dziś potrafi choć w 20% ogarnąć zmiany zachodzące w dzisiejszym świecie. Następują tak często i w tak wielu obszarach niemal równocześnie, że zanim zdążymy się ich nauczyć i do nich przyzwyczaić to w życie wchodzą kolejne zmiany, które często zmieniają drastycznie te, do których jeszcze nie zdążyliśmy się wdrożyć.

Chcę tu zaznaczyć, że nie mam zamiaru krytykować wszystkiego w czambuł. Są zmiany, które mnie akurat bardzo odpowiadają. Na pierwszym miejscu postawiłabym tu możliwość pracy zdalnej, która w moim przypadku jest rozwiązaniem w dużej mierze korzystnym. Problemem pozostaje jednak ogromny niedostatek kontaktów społecznych, ogromny niedostatek możliwości integracyjnych oferowanych najmłodszym.
O ile praca zdalna w moim przypadku może być uznana za korzystną i pozwalającą, z jednej strony na większą swobodę dysponowania własnym czasem, to w przypadku wielu specjalności, już za tak korzystną trudno jest uznać.
Z kontaktów z liczną grupą nauczycieli wiem, jak jest to trudna forma pracy w ich przypadku. Pracują znacznie więcej i dłużej niż wtedy, gdy pojawiają się w szkole. Często oprócz przypisanej im grupy klasowej na lekcjach goszczą młodsze rodzeństwo uczniów, ich rodziców bądź opiekunów a nierzadko nawet seniorów rodów.
Wyobraźcie jednak sobie naukę hybrydową, gdy trzeba część dzieci skupić przed kamerką, a za chwilkę spotkać się z kolejną klasą ?na żywo?. Wiele razy usłyszałam, że to może ładnie wygląda w opisach zawartych w dokumentach ale w świecie rzeczywistym już takie piękne nie jest.
Nie ma czego zazdrościć również urzędnikom samorządowym, którzy podlegają nie tylko ocenie różnych organów to muszą się mierzyć z oczekiwaniami społecznymi, często coraz bardziej rozbuchanymi.
Czytając dość często lokalne fora społecznościowe możemy przekonać się również, jak duże, jako społeczeństwo, mamy braki w edukacji społecznej i jak wielu zagadnień nie rozumiemy a coraz to nowe zmiany tylko jeszcze bardziej nas wzajemnie antagonizują.
Czy doszliśmy już w tym społecznym rozwoju do momentu w którym trzeba wszystko zacząć od początku?
Czy jest szansa, aby wymazać to co było „gumką myszką” i zacząć tworzyć nowe, proste zasady, takie, które będą zrozumiałe, jeśli nie dla wszystkich, to przynajmniej dla większości z nas?
Pewnie, że to marzenie ściętej głowy, ale czasem, żeby było łatwiej, warto puścić wodze fantazji.

 

Więcej informacji z Powiatu Wołomińskiego

Marki - piątkowe zdarzenie w SP2 - informacja dyrektor szkoły

Marki – piątkowe zdarzenie w SP2 – informacja dyrektor szkoły

W związku z różnymi relacjami pojawiającymi się w przestrzeni publicznej, dotyczącymi zdarzenia w szkolnej świetlicy, UM Marki przekazuje informację ze strony dyrektor Szkoły [...]
0 komentarzy

82-latek jechał pod prąd DW 629. Doprowadził do koszmarnego wypadku.

W środę 20 listopada w godzinach popołudniowych na ulicy Jana Pawła II w miejscowości Cegielnia doszło do zderzenia dwóch pojazdów osobowych. Zdarzenie wymagało [...]
0 komentarzy
Darmowe badania okulistyczne w Legionowie

Darmowe badania okulistyczne w Legionowie

Samorząd województwa mazowieckiego zaprasza dorosłych mieszkańców powiatu legionowskiego na darmowe przesiewowe badania wzroku. Aby wziąć w nich udział, nie jest potrzebne skierowanie od [...]
0 komentarzy
Nowi ochotnicy w szeregach 5 Mazowieckiej Brygady OT

Nowi ochotnicy w szeregach 5 Mazowieckiej Brygady OT

W piątek, 15 listopada br. bramę koszar 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej przekroczyło blisko 100 ochotników z północnego Mazowsza. Wśród nich znalazła się [...]
0 komentarzy
Koleje Mazowieckie przekazały Stacji Muzeum kabinę maszynisty z pojazdu EN57-935

Koleje Mazowieckie przekazały Stacji Muzeum kabinę maszynisty z pojazdu EN57-935

Na początku listopada odcięta kabina maszynisty została przetransportowana z Sekcji Napraw i Eksploatacji Taboru Kolei Mazowieckich w Tłuszczu do Stacji Muzeum w Warszawie, gdzie po [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.