Powiatowy Urząd Pracy w Wołominie otrzymał kolejne środki na wdrażanie Tarczy Antykryzysowej w kwocie 12 mln zł. Łącznie na wsparcie przedsiębiorców w powiecie wołomińskim zostało przeznaczone 87 mln zł, z czego ponad 70 mln już zostało wypłacone.
W związku ze zgłaszanymi przez przedsiębiorców wątpliwościami, dotyczącymi opodatkowania, Ministerstwo Finansów przedstawiło wyjaśnienia, o których mowa poniżej.
Ustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, zwana potocznie ?Specustawą”, wprowadziła szereg rozwiązań osłonowych m. in. dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, których dotknęły negatywne skutki ekonomiczne pandemii COVID-19.
Zgodnie z przepisami ww. ustawy Starosta może, na podstawie zawartej umowy, przyznać przedsiębiorcy dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne w przypadku spadku obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia COV1D-19.
Koszty, o których mowa w art. 15zzb oraz art. 15zzc-15zze ww. ustawy, są finansowane w roku 2020 ze środków Funduszu Pracy, o którym mowa w ustawie z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, w ramach kwot ujętych w planie finansowym Funduszu Pracy na rok 2020.
Wątpliwości podatników budzi kwestia, czy otrzymanie powyższych dofinansowań pozostaje
neutralne podatkowo, czy też powoduje powstanie przychodu podlegającego opodatkowaniu.
W pierwszej kolejności należy zauważyć, że zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy PIT3 i art. 12 ust. 3 ustawy CIT4 za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.
Natomiast w myśl art. 14 ust. 2 pkt. 2 ustawy PIT przychodem z działalności gospodarczej są również dotacje, subwencje, dopłaty, (z wyjątkiem kwot otrzymanych od agencji wykonawczych, jeżeli agencje te otrzymały środki na ten cel z budżetu państwa – ust. 3 pkt 13), i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków, z wyjątkiem gdy przychody te są związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których,zgodnie z art. 22a-22o, dokonuje się odpisów amortyzacyjnych.
Otrzymane od Starosty dofinansowania do kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od nich składek na ubezpieczenia społeczne, oraz kosztów prowadzenia działalności przez osoby fizyczne niezatrudniające pracowników mieszczą się w definicji innych nieodpłatnych świadczeń otrzymanych na pokrycie kosztów i tym samym spełniają przesłanki wynikające z art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy PIT.
Co istotne, zarówno przepisy ustaw podatkowych jak i Specustawy COVID -19 nie przewidują przepisów szczególnych, na podstawie których otrzymanie wskazanych wcześniej instrumentów wsparcia nie generowałoby przychodu z działalności gospodarczej, bądź przychód ten byłby wolny od podatku dochodowego.
Dlatego też należy uznać, że wsparcie przedsiębiorców w formie dofinansowania otrzymanego od Starosty co do zasady będzie stanowić przychód z prowadzonej działalności gospodarczej podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym.
Jednocześnie, skoro kwota dofinansowania stanowi przychód podatkowy, to wydatki nią sfinansowane mogą stanowić koszty uzyskania przychodu, o ile spełniają warunki wskazane w art. 22 ustawy PIT i art. 15 ustawy CIT. Natomiast w przypadku dofinansowania Starosty do kosztów prowadzenia działalności przez osoby fizyczne niezatrudniające pracowników (art. 15zzc Specustawy), kwota dofinansowania stanowić będzie przychód podatkowy, natomiast wydatki nią pokryte można rozpoznać jako koszty uzyskania przychodu.
Więcej informacji na ten temat dostępnych jest na stronie internetowej Powiatowego Urzędu Pracy w Wołominie www.wolomin.praca.gov.pl