Powstanie Ajurwedy datuje się na około 5 tysięcy lat temu, co czyni ten system medycyny naturalnej najstarszym na świecie. Indyjska praktyka wzbudza coraz większe zainteresowanie, ze względu na swój holistyczny charakter. Oznacza to, że znawcy tajników medycyny ajurwedyjskiej patrzą na człowieka jako na całość; jego strefę umysłową, fizyczną oraz uczuciową. Sama choroba definiowana jest jako brak równowagi pomiędzy dwoma siłami rządzącymi ciałem. Głównym celem leczenia jest więc przywrócenie organizmowi balansu, dzięki któremu będzie on w stanie samodzielnie poradzić sobie z chorobą. Moc sprawcza kryje się więc w człowieku, jednak by ten mógł ją osiągnąć, przede wszystkim musi dokonać zmiany w samym sobie; stając się bardziej świadomym swoich czynów. Indywidualne traktowanie człowieka to cecha charakterystyczna Ajurwedy – każdy z nas jest inny, natomiast to, co dla jednej osoby stanowi lekarstwo, dla drugiej może okazać się prawdziwą trucizną. Uwolnienie się od chorób zależy przede wszystkim od zmiany świadomości; zrównoważenia umysłu i przekazania pożądanego balansu również ciału.
Dowiedz się, na czym dokładnie polega leczenie w duchu Ajurwedy
Medycyna ajurwedyjska działa w oparciu o metody naturalnego uzdrawiania, wykorzystując ku temu głównie ziołolecznictwo oraz zabiegi na ciało mające na celu oczyszczenie organizmu z toksyn (zarówno fizycznych jak i mentalnych). Część zabiegów może być wykonywana samodzielnie w domu, inne zaś powinny odbywać się pod okiem doświadczonego terapeuty. Ajurweda ma sporo wspólnego z jogą – w obu przypadkach stosuje się Szatkarman, czyli ideę Sześciu Rytuałów Oczyszczających. Każde z nich może być wykonywane osobno w małym zakresie, dodatkowo w warunkach domowych.
-
Dhauti → obmywanie ciała od zewnątrz (płukanie ust, mycie zębów) i od wewnątrz (płukanie żołądka pod okiem doświadczonego terapeuty);
-
Vasti → lewatywy i wlewy ziołowe;
-
Neti → oczyszczanie przewodów nosowych, w tym zatok i gardła;
-
Trataka → koncentracja wzroku na jednym punkcie;
-
Nauli → kontrola mięśni brzucha poprzez ich napinanie oraz rozluźnianie;
-
Kapalabhati → technika oddechowa, mająca za zadanie uspokoić i oczyścić umysł.
Nieodłącznym elementem efektywnych procesów zdrowotnych jest zastosowanie odpowiednio skomponowanej diety, spersonalizowanej na podstawie warunków danego pacjenta. W Ajurwedzie ważne jest także wspomaganie się ziołami, wedle potrzeb własnego ciała. Piszą o tym między innymi konsultanci ajurwedyjscy, reprezentujący DEVA Harmony. Ajurweda uświadamia jak żyć, wykorzystując wewnętrzną moc do rozwoju materialnej i duchowej potencji. Głównym celem praktykowania Ajurwedy jest doznanie oświecenia stanowiącego spełnienie duszy oraz własnego energetycznego potencjału, który tkwi w każdym z nas.
Ajurwedyjskie ziołolecznictwo – najpopularniejsze rośliny stosowane w leczeniu
Medycyna ajurwedyjska oparta jest na ziołach, które znajdują zastosowanie w kuchni, a także skutecznej profilaktyce zdrowia oraz terapii. Wiele mieszanek ajurwedyjskich zawiera popularne przyprawy takie jak imbir, kurkuma, kolendra oraz cynamon. Jednym z najpopularniejszych ziół stosowanych w Ajurwedzie jest Ashwagandha, zawierająca niezbędne składniki odżywcze, takie jak aminokwasy, żelazo i antyoksydanty. Produkt w postaci tabletek można zakupić na stronie internetowej devaharmony.com. Ta mieszanka ziół zwalcza uczucie zmęczenia, tym samym podnosząc witalność i wzmacniając odporność organizmu. Produkty ajurwedyjskie są doskonałym uzupełnieniem codziennej zdrowej diety, na której to powinno opierać się zdrowe funkcjonowanie. W przypadku wątpliwości, skonsultuj ich przyjmowanie z lekarzem lub farmaceutą. Odpowiedni dobór preparatu roślinnego może przynieść wiele korzyści zdrowotnych – warto mieć tego świadomość.