Szkolne Ośrodki Siatkarskie dla rozwoju dyscypliny

SOS to zdaniem Zbigniewa Paziewskiego, prezesa MUKS Huragan Wołomin nie tylko szansa na rozwój młodych mieszkańców Wołomina, to również możliwość pozyskania większych środków na uprawianie sportu przez młodzież. Ze Zbigniewem Paziewskim rozmawiamy o realizacji projektu.

? Program SOS (Szkolne Ośrodki Siatkarskie) Akademia działa od 2012 roku. Rozmawialiśmy na ten temat w ubiegłym roku na kilka tygodni przed samorządową kampanią wyborczą. Myślałam przez chwilę, że to tylko takie Pańskie hasło wyborcze, jednak z tego co widzę, to kontynuuje Pan nadal realizację tego zamierzenia. Proszę opowiedzieć o co chodzi?

? W Wołominie w ramach Zespołu Szkół nr 5 działa Gimnazjum Sportowe. W programie SOS Akademie jest taka zasada, że Gimnazjum będące w programie może niejako pociągnąć za sobą szkoły niższego szczebla. W naszym przypadku ? ponieważ w systemie jest szkoła gimnazjalna możemy zaproponować współpracę minimum trzem szkołom podstawowym. Szkoły te podpiszą z nami (ZS Nr 5 i MUKS HURAGAN WOŁOMIN) Akt Inauguracyjny Akademii Siatkarskich Ośrodków Szkolnych jest kolejnym krokiem do podnoszenia umiejętności siatkarskich.

? Co szkołom daje udział w tym przedsięwzięciu?

? My ? czyli ZS nr 5 i MUKS Huragan Wołomin będziemy organizowali co 4-6 tygodni turnieje na terenie sportowych obiektów powiatu. Program obejmuje klasy IV, V i VI. Klasy IV grają w systemie 2+1 (rezerwowy), klasy V w systemie 3+1 (rezerwowy) a klasy w systemie VI 4 + 1 (rezerwowy). Na takich turniejach oczekujemy od szkoły jedynie tego, że nauczyciel pojawi się na rozgrywkach z wybraną grupą młodzieży. Trener koordynator, prawdopodobnie Paweł Blomberg, będzie obserwował rozgrywki i jednocześnie oceniał możliwości młodych kandydatów na zawodników. W dalszym etapie w ramach programu odbywać się będą rozgrywki na wyższym poziomie. Wezmą w nich udział najlepsze drużyny.

? Z iloma szkołami ? od naszej poprzedniej rozmowy ? udało się nawiązać współpracę?

? Na chwilę obecną nadal MUKS HURAGAN Wołomin współpracuje jedynie z ZS Nr 5. Jestem natomiast już po rozmowach z SP nr 3 w Wołominie, ZS nr 4 w Wołominie, z ZS w Czarnej, ZS w Duczkach, w Jasienicy w Tłuszczu, SP nr 2 w Zielonce i SP 1 w Kobyłce.

Wszędzie odbyliśmy rozmowy z dyrektorami szkół, którzy zaprosili na spotkanie nauczycieli zajęć sportowych i z każdej szkoły jest zainteresowanie udziałem i pozytywna odpowiedź. Jest więc realna szansa, że kilka szkół wejdzie w ten program.

? Czy oprócz obowiązku dotarcia na rozgrywki, szkoły będą miały jeszcze jakieś inne zobowiązania, korzyści?

? Szkoły, które podpiszą Akt Inauguracyjny będą otrzymywały z SOS sprzęt sportowy taki jak siatki i piłki oraz stroje sportowe. Oprócz tego szkoła za udział w programie zyska dodatkowe środki na opłacenie nauczycieli prowadzących zajęcia sportowe. W sezonie letnim dla młodzieży sportowej organizujemy obóz w Malborku. Znamy dobrze to miejsce. Młodzież może korzystać z dobrej bazy ? sala i basen a także ma co zwiedzać, koszty wyżywienia nie są wygórowane itp.

? Jakie są koszty udziału ucznia w takich zajęciach?

? Zajęcia dla młodych siatkarzy są bezpłatne. Natomiast jest miesięczna składka klubowa w wysokości 10 złotych.

? Dlaczego Pan to robi? Nudzi się Pan?

? Nie, nie nudzę się. Sam byłem młody i wiem, jak ważne jest, aby młodym ludziom zapewnić możliwość rozwoju. A kto ma to zrobić jak nie my ? Zarząd i trenerzy MUKS HURAGAN WOŁOMIN? Znamy się trochę na wychowaniu młodego sportowca, wiemy jak to się robi i chcmy tą swoją wiedzą się podzielić. Młodzież, jeśli stawia się jej wymagania ale traktuje się ją po partnersku jest bardzo fajna. Zaangażowanie w sport to również szansa na wspólne działania dzieci ale i ich rodziców. Dzięki temu młodzi ludzie rozwijają się we właściwym kierunku i jest duża szansa, ze nie wylądują na ulicy.

Rozmawiała
Teresa Urbanowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.