Marecki pomnik nie tylko będzie przypominać o tragedii z 1942 r. Stanie się miejscem edukacji historycznej oraz spotkań mieszkańców. Samorząd ogłosił przetarg na jego przebudowę.
W październiku 1942 r. Armia Krajowa przeprowadziła akcję pod kryptonimem Wieniec. Chodziło o sparaliżowanie warszawskiego węzła kolejowego. Siedem z ośmiu akcji dywersyjnych zakończyło się sukcesem. AK, by uniknąć represji wobec ludności cywilnej, próbowała zamaskować akcję jako dzieło radzieckiej grupy dywersyjnej. Niemiecki okupant wykorzystał jednak to zdarzenie do wzmocnienia terroru. Kilka dni po akcji m.in. w Markach publicznie stracono więźniów Pawiaka. O tym smutnym zdarzeniu przypomina pomnik Dziesięciu Powieszonych, znajdujący się w sercu miasta, przy Alei Marszałka Piłsudskiego. Obecnie jest to miejsce uroczystości o charakterze patriotycznym. Mieszkańcy i samorząd chcą mu dać szerszy wymiar. Będzie to połączenie miejsca pamięci z miejscem edukacji oraz spacerów. Miasto ogłosiło przetarg nieograniczony na wykonanie prac, które nadadzą temu miejscu nowy blask. Nowe otoczenie otrzymało nazwę Skwer Pamięci Narodowej.
– Pamiętamy o przyszłości, pamiętamy też o historii. Liczymy, że po przebudowie oraz uspokojeniu ruchu w Alei Piłsudskiego będzie to jedno z miejsc spotkań ? nie tylko z okazji świąt narodowych ? uważa Jacek Orych, burmistrz Marek.
Kluczowym elementem Skweru Pamięci Narodowej pozostaje pomnik, przypominający o zbrodni dokonanej w październiku 1942. Do niego będą prowadzić nowe chodniki, w tym jeden imitujący tory kolejki wąskotorowej, która do 1974 roku kursowała wzdłuż Alei Piłsudskiego tuż przy skwerze. Wokół niego zostanie wyłożona ścieżka mineralno-żywiczna.
Na tyłach pomnika powstaną pergola oraz mur pamięci z trzema blendami nawiązującymi do architektury mareckich kamienic. Znajdą się tam trzy tablice: z najważniejszymi bitwami w dziejach polskiego oręża, najważniejszymi datami w historii państwa oraz cytat z marszałka Józefa Piłsudskiego ?Ten, kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, nie jest godzien szacunku teraźniejszości, ani prawa do przyszłości?. Całość uzupełnią oświetlenie i drewniane ławki na podmurówce. Wykonawcy mają czas na przygotowanie ofert do 23 lutego. O wyborze zwycięzcy przetargu zdecydują cena i okres gwarancji. Na wykonanie prac będzie mieć czas do 8 września.