Przedstawiciele M. st. Warszawy poinformowali 27 października Mazowiecki Urząd Wojewódzki o trudnościach z wydolnością instalacji tlenowej w Szpitalu Południowym. Wojewoda zadeklarował natychmiastową pomoc – Mazowiecki Urząd Wojewódzki skoordynował dostarczenie do szpitala 285 butli z tlenem (z banku tlenu).
28 października do szpitala ma być też dostarczony 3 tonowy zbiornik tlenu z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych oraz dodatkowo 100 butli. Z inicjatywy Wojewody odbył się dziś wieczorem sztab kryzysowy w Szpitalu Południowym z władzami placówki oraz Wiceprezydent Renatą Kaznowską i przedstawicielami m.st. Warszawy i służb, m.in. straży pożarnej.
Podczas spotkania Wojewoda wysłuchał raportu przedstawicieli Miasta i szpitala. Placówka planuje przeprowadzić prace modyfikujące instalację tlenową. Aby to zrealizować potrzebne jest zmniejszenie jej obciążenia. W związku z tym postanowiono, że szpital w dalszym ciągu nie będzie przyjmował nowych chorych, w najbliższych dniach szpital planuje też rutynowe wypisy pacjentów, których stan zdrowia na to pozwala. Zredukowanie obciążenia instalacji, przy wsparciu z dodatkowego zbiornika i butli z tlenem pozwoli na jej modyfikację i dostosowanie do większej liczby pacjentów.
Dzięki specjalnym bankom tlenu urząd wojewódzki jest przygotowany na szybkie dostarczenie butli do placówek leczniczych. Banki tlenu powstały jako inicjatywa rządowa w połowie listopada 2020 r. w związku ze wzrostem liczby osób potrzebujących tlenoterapii. Na Mazowszu są 4 banki tlenu prowadzone przez Wojewodę (w Warszawie, Radomiu, Płocku i Ostrołęce). W związku z tym zabezpieczenie w tlen mazowieckich szpitali nie jest w żaden sposób zagrożone.
Funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej pracują w bankach tlenu 24 godziny na dobę. Są w stanie szybko dostarczyć butle do każdego szpitala, który zgłosi sytuację kryzysową, jeśli chodzi o zapas tlenu.
Pierwszy sygnał dotyczący problemów z instalacją tlenową w Szpitalu Południowym został przekazany przez Miasto Stołeczne w poniedziałek. Przedstawiciele szpitala poinformowali wtedy, że niezbędne jest wstrzymanie przyjęć nowych pacjentów, natomiast dotychczas hospitalizowani uzyskują opiekę medyczną. Szpital poprosił też o wsparcie w zakresie dostarczenia zbiornika z tlenem z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych oraz butli z tlenem. W odpowiedzi Mazowiecki Urząd Wojewódzki już w poniedziałek zadeklarował natychmiastową pomoc w zakresie zabezpieczenia dostaw tlenu ? do czasu naprawy instalacji przez Szpital Południowy. Dyspozytornia medyczna prowadziła wzmożone działania w związku z koniecznością kierowania pacjentów do innych placówek.
Obecnie w województwie mazowieckim przygotowanych jest 1 260 łóżek dla pacjentów z koronawirusem, w tym 118 miejsc respiratorowych, z czego zajętych jest 839 łóżek, w tym 101 miejsc respiratorowych. W Warszawie na wszystkich poziomach zabezpieczenia jest 461 miejsc, z czego zajętych jest 381 (stan na 27 października br.).
Na podstawie decyzji Wojewody działa 5 szpitali tymczasowych, które wyznaczone zostały jako placówki wiodące do leczenia pacjentów zakażonych koronawirusem, tak, aby inne placówki mogły się skupić na leczeniu pacjentów z innymi schorzeniami. Zgodnie z przesyłanymi przez szpitale raportami, w szpitalach tymczasowych przygotowanych jest obecnie 466 łóżek dla pacjentów z Covid-19 (stan na 26 października br.), w tym 76 miejsc respiratorowych, z czego:
w Warszawie:
- szpital tymczasowy w obiekcie szpitala południowego? obecnie przygotowanych ma 270 łóżek, w tym 50 respiratorowych,
- szpital modułowy WIM ? decyzją Ministra Zdrowia, od 20 października br. placówka sukcesywnie będzie udostępniać łóżka dla pacjentów z Covid-19 do 60 łóżek, w tym 12 miejsc respiratorowych.
W Radomiu:
- szpital tymczasowy ? obecnie przygotowanych ma 66 łóżek, w tym 10 miejsc respiratorowych, następnie od 2 listopada br. pełna gotowość w zapewnieniu 100 łóżek, w tym 20 miejsc respiratorowych dla pacjentów z Covid-19.
W Siedlcach:
- szpital tymczasowy – obecnie przygotowanych ma 100 łóżek, w tym 10 miejsc respiratorowych.
W Ostrołęce:
- szpital tymczasowy – od 27 październikabr. 46 łóżek dla pacjentów z Covid-19 ma uruchomić szpital tymczasowy w Ostrołęce, aż do zapewnienia 192 łóżek, w tym 20 miejsc respiratorowych dla pacjentów z Covid-19.