104 lata temu zdarzyło się coś, na co liczyło wielu Polaków żyjących pod zaborami. Agresywni sąsiedzi, którzy pod koniec XVIII wieku zgodnie uczestniczyli w demontażu naszej państwowości, stanęli naprzeciw siebie z bronią w ręku. To paradoks, że czteroletnia wojna, oprócz bólu i rozpaczy dla wielu milionów obywateli świata, przyniosła nam, Polakom, radość z odzyskania Niepodległości.
11 listopada 2018 r. obchodziliśmy setną rocznicę tego kluczowego w dziejach naszego państwa wydarzenia. Markowianie spotkali się w Mareckim Ośrodku Kultury im. Tadeusza Lużyńskiego oraz na skwerze przy pomniku.
– Rzeczpospolita odzyskana sto lat temu była wielkim dobrem całego narodu, wychowała pokolenia wielkich patriotów, a pamięć o niej i o jej twórcach zaginąć nie może. Dzisiejsza Rzeczpospolita jest naszym wielkim dobrem. Jest naszą matką szczególną. Wychowujmy kolejne pokolenia w duchu umiłowania ojczyzny, w taki sposób, by nie przez kolejne sto, nie dwieście lat, ale już zawsze śpiewano z podniesioną głową ?Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy – mówił w okolicznościowym przemówieniu Jacek Orych, burmistrz miasta.
Mareckie obchody połączyły wszystkie pokolenia – były dzieci, młodzież, dorośli, a także Ci, którzy podczas ostatniej wojny z bronią w ręku walczyli o wolność Ojczyzny. W spotkaniu uczestniczyli kpt. Jerzy Zybert, por. Michał Babiuch i por. Leopold Kielak.
– Dziś wspominamy nie tylko ojców naszej niepodległości z 1918 roku, ale również ostatnich żyjących bohaterów II wojny światowej, którzy dali wielkie świadectwo umiłowania ojczyzny. Są dzisiaj z nami kombatanci walk o niepodległość ? honorowi obywatele miasta Marki, których w tych dniach otaczamy szczególną czcią. To oni są dla nas żywym przykładem, co znaczą słowa ?Bóg, honor, ojczyzna? – mówił Jacek Orych.
Kombatanci otrzymali od zgromadzonych mieszkańców gromkie brawa.
– Patriotyzm dnia codziennego nakazuje nam dziś pracować w imię polskich interesów, rozwijać nasz kraj, by zlikwidować różnice, jakie dzielą nas od najbogatszych krajów Europy i budować bezpieczeństwo naszego narodu. Dziś możemy to robić w pełni wolnym i niepodległym kraju. W kraju, który na pewno na przestrzeni ostatnich lat nie ustrzegł się wad, ale naszym obowiązkiem jest te wady naprawiać w duchu demokracji i dyskusji, a nie narastającego sporu i kłótni, które coraz bardziej ranią i dzielą naszych rodaków – podkreślał Jacek Orych.
Niech jednym z symboli zgodnego obchodzenia 100 rocznicy odzyskania Niepodległości będzie złożenie wspólnego wieńca przez radnych powiatowych z Marek, pochodzących z różnych opcji politycznych?
Źródło: UM Marki