25 lipca 2024 roku w Warszawie odbyły się uroczystości 107. rocznicy Bitwy pod Krechowcami. W Święcie Ułanów Krechowieckich wzięli udział: dowództwo i poczet sztandarowy 1 Batalionu Czołgów Ułanów Krechowieckich z Orzysza, Stowarzyszenie Miłośników Kawalerii z Kobyłki i Lublina, Stowarzyszenie Przyjaciół Bitwy Warszawskiej 1920 im. ppłk. Władysława Dziewanowskiego z Wołomina oraz władze samorządowe z Augustowa i Wołomina.
Uroczystości rozpoczęło zapalanie zniczy na cmentarzu powązkowskim. Znicze zapłonęły na grobie płk.Jana Hipolita Litewskiego dowódcy Pułku który zginął we wrześniu 1939, odznaczonego krzyżem Virtuti Militari IV i V klasy oraz Stanisława Zadarnowskiego – Ratolda, ułana krechowieckiego walczącego od grudnia 1918 w Kampanii Wołyńskiej, obrońcy Lwowa. a po wojnie gwiazdora warszawskich kabaretów autora wielu znanych piosenek rewiowych, między innymi “ Wizji Szyldwacha”
Ułana krechowieckiego Mariana Walentynowicza artysty grafika, twórcę postaci Koziołka Matołka. oraz księżnej Franciszki Woronieckiej, z domu Krasińskiej właścicielki dóbr i pałacu w Radziejowicach, przyjaciółki Henryka Sienkiewicza, który był częstym gościem na polowaniach w radziejowickich lasach i polach. Księżna była opiekunka i dobrodziejką 1 Pułku Ułanów a wsławiła się zaangażowaniem w opiekę nad żołnierzami, zarówno w latach 1 wojny światowej jak i podczas wojny z bolszewikami.
Księżna Woroniecka na balkonie w pałacu w Radziejowicach
W trakcie Bitwy Warszawskiej księżna własnym samochodem jeździła na pierwszą linię frontu i odwoziła rannych spod Radzymina i Ossowa.do Szpitala Ujazdowskiego. Jako jedna z niewielu kobiet odznaczona Krzyżem Walecznych. Następnie delegaci przenieśli się do bazyliki Św.Krzyża gdzie złożono wieniec w krypcie pod kościołem na grobie dowódcy spod Krechowiec płk. Bolesława Mościckiego. O godzinie 12 zgodnie z ceremoniałem wojskowym delegacje złożyły wieńce na Grobie Nieznanego Żołnierza.. Uroczystości zakończył żołnierski obiad w restauracji Dwór Rozłogi.
płk. Bolesław Mościcki