Światowe Dni Młodzieży to jedno z najważniejszych wydarzeń tego roku w Polsce. Zanim odbędą się centralne uroczystości w Krakowie pielgrzymi spędzą kilka dni rozsiani po parafiach w całym kraju. Wielu z nich przyjedzie do powiatu wołomińskiego. O tym jak Powiat przygotowuje się do przyjęcia gości rozmawiamy z Kazimierzem Rakowskim, starostą wołomińskim.
? Panie Starosto, szacuje się, że podczas Światowych Dni Młodzieży powiat wołomiński odwiedzi nawet 2500 pielgrzymów.
? Nasz powiat odwiedzi młodzież z Francji i Belgii. Pielgrzymi będą uczestniczyć w wydarzeniach religijnych i kulturalnych na terenie diecezji warszawsko-praskiej. Całą grupą będą się przemieszczać w jednym czasie i kierunku. Musimy dopilnować wielu rzeczy i nie ukrywam, że głównie zależy nam na bezpieczeństwie mieszkańców i pielgrzymów. Razem z wójtami i burmistrzami z naszego powiatu postanowiliśmy także wykorzystać ŚDM do promocji historii i kultury naszego rejonu.
? W jaki sposób samorząd planuje to zrobić?
? Powiat wspólnie ze wszystkimi gminami planuje wydać ?Przewodnik po powiecie wołomińskim?, gdzie zaprezentowane zostaną walory architektoniczne, przyrodnicze i historyczne naszego regionu. Ziemia Wołomińska odegrała szczególną rolę w historii Europy. To na polach Ossowa i Radzymina Polacy zatrzymali marsz Armii Czerwonej na zachód. Gdyby nie wydarzenia z sierpnia 1920 roku dzisiejsza mapa świata mogłaby wyglądać zupełnie inaczej. Przyjazd zagranicznej młodzieży to doskonała okazja, aby przypomnieć o znaczeniu zwycięskiej Bitwy Warszawskiej. W niedzielę, 24 lipca, odbędzie się Rekonstrukcja Bitwy. Wydarzenie zostanie włączone w diecezjalny program ŚDM, co oznacza, że może wziąć w nim udział nawet 10 000 pielgrzymów. Tego samego dnia na placu 3 maja w Wołominie dla gości z zagranicy wystąpi zespół Gospel Rain.
? Organizacja ŚDM w Powiecie Wołomińskim wymaga współpracy z gminami, stroną kościelną, służbami i organizacjami społecznymi. Jak udaje się koordynować pracę z tyloma podmiotami?
? Pomaga to, że wszyscy mamy wspólne cele ? zapewnienie bezpieczeństwa pielgrzymom, sprawny przebieg pielgrzymki oraz promocja polskiej kultury i historii. Od kilku miesięcy spotykamy się regularnie: z koordynatorami rejonowymi ds. organizacji ŚDM, przedstawicielami urzędów gmin, policją, strażą pożarną i Kościelną Służbą Porządkową. Chciałbym podziękować wszystkim stronom za zaangażowanie w prace organizacyjne.
? Na koniec chcielibyśmy zapytać o najbliższe wydarzenie organizowane przez Powiat Wołomiński w dniach 21-22 maja ? Majówkę w Chrzęsnem. Jakie atrakcje czekają na mieszkańców?
? Tegoroczna majówka będzie żywą lekcją historii. Do Pałacu w Chrzęsnem zaprosiliśmy grupy rekonstrukcyjne, które w historycznych obozowiskach będą prezentować życie w dawnej Polsce, stroje, zbroje, zwyczaje, gry plebejskie, pokazy musztry, potyczki wojsk, bicie monet, pokazy rzemiosł dawnych oraz dawnej kuchni. Kulminacją pierwszego dnia będzie uroczysty Koncert z okazji 1050. Rocznicy Chrztu Polski. Na scenie wystąpią zjednoczone chóry i orkiestry z terenu powiatu wołomińskiego, łącznie ponad 220 osób, które wspólnie wykonają najpiękniejsze polskie pieśni religijne i patriotyczne. Z kolei w niedzielę, 22 maja, odbędzie się spotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem oraz Michałem Ogórkiem, którzy opowiedzą o dziejach polskiego języka. Majówkę zakończy koncert Kapeli z Targówka. Gorąco zapraszam mieszkańców powiatu do odwiedzenia Pałacu w dniach 21-22 maja. Szczególnie, że jeden z partnerów wydarzenia zapewnił bezpłatny transport na trasie pomiędzy Zielonką a Chrzęsnem. Szczegółowe informacje dostępne są na naszej stronie internetowej www.powiat-wolominski.pl.