W niedzielę 10 grudnia w Galerii przy Fabryczce w Wołominie (ul. Orwida) odbędzie się wernisaż Gabrieli Czarneckiej. Artystka zaprezentuje nam swoją wycinankę – tym razem będzie to wycinanka świąteczna, która wprowadzi nas w świąteczny nastrój. Umieszczone na dużych, ciemniejszych podkładach, czarować nas będą obrazy niczym wzory na zamarzniętych szybach. Wrażenie jest niesamowite ale warto się o tym przekonać osobiście.
Gabriela Czarnecka lubi sprawdzać swoje artystyczne możliwości w różnych formach wyrazu, jednak to co wyróżnia JĄ najbardziej z pozostałej, całej rzeszy, znanych mi Artystów, to jej niecodzienne wycinanki. Mam nadzieję, że jej prace, które w niedzielę 10 grudnia będą zaprezentowane na ścianach Galerii w Fabryczce urzekną wszystkich, którzy zobaczą je po raz pierwszy. Ci, którzy widzieli już zostali bowiem oczarowani.
Od niemal miesiąca wycinanki Gabysi zdobią ściany Domu Dziennego Pobytu przy Centrum Pomocy Społecznej Dzielnicy Śródmieście im. A. Tymowskiego w Warszawie, gdzie często prezentowane są prace seniorów z pasją. O swojej pasji jak również historii wycinanki artystka opowiedziała bywalcom Domu Dziennego Pobytu 30 października podczas otwarcia wystawy. Zaprezentowane prace wywarły na oglądających ogromne wrażenie w związku z tym artystka zaprosiła na kolejne spotkanie i wspólne wycinanie podczas warsztatów, które odbyły się w ubiegłym tygodniu. Na spotkanie przyszła nadspodziewanie duża grupa uczestników zarówno seniorzy jak i młodzież.
W sierpniu 2017 roku Gabriela Czarnecka prowadziła warsztaty w trakcie realizowanego przez Mazowieckie Forum Biznesu Nauki i Kultury projektu SENIOR-TO-PASJA. Barwne wycianki przez lata traktowane z przymróżeniem oka przez odbiorców od kilku lat stają się inspiracją dla wielu artystów. Coraz częściej ich motywy zdobią przedmioty codziennego użytku.
Wystawie towarzyszyć będzie koncert zespołu „Chłopcy kontra Basia”.
Chłopcy kontra Basia starają się tworzyć muzykę świeżą, nieuchwytną; dbają o tę swoistość, lubują się w nieoczywistych rozwiązaniach muzycznych i tekstowych, rozsmakowują się w szeleszczących głoskach, baśniowych historiach, długich frazach kontrabasu, nieregularnych rytmach. Czasami czerpią z tradycji jazzu, ale na tyle subtelnie, aby nie wpaść w jego ramy. Fascynują się dawnymi melodiami kościelnymi, surowymi pieśniami obrzędowymi, balladami, ale zaraz wykonują stylistyczny zwrot, tak że nie sposób określić ich jak zespół folkowy. Ich serce stanowi akustyczne brzmienie kontrabasu, perkusji i dziewczęcego głosu. I tekst. Chłopcy kontra Basia bowiem szczególnie upodobali sobie formułę piosenki-opowieści. Snują więc swoje historie z morałem, dziejące się w krajobrazach dawnej wsi, zaczarowanego miasta, bajkowego ?za górami, za lasami?, nadając starym ludowym motywom nowe życie i sensy.
W Wołominie zagrają w składzie: Basia Derlak – śpiew; Marcin Nenko – kontrabas; Mateusz Modrzejewski – perkusja; Sebastian Wielądek – lira korbowa, duduk, butlofon
Chłopcy kontra Basia wydali dotychczas EP i dwie płyty (?Oj tak!? i ?O?) obydwie nominowane do nagrody muzycznej Fryderyk. Obecnie przygotowują trzeci album pt. ?Legendy miejskie?.
Są autorami i wykonawcami muzyki do spektakli Eweliny Marciniak: ?Morfina? w Teatrze Śląskim, ?Portret Damy? w Teatrze Wybrzeże i ?W 80 dni dookoła świata. Tam i z powrotem? w Teatrze Śląskim w reżyserii Roberta Talarczyka. Mają na koncie 8 lat wspólnego grania, mnóstwo koncertów i spektakli i dużo – z tytułu ich wszystkich ? radości.