O świadczeniach za czas kwarantanny rozmawiamy z Pawłem Żółtkiem ? właścicielem biura rachunkowego mojerozliczenia.pl
? Aktualnie cały kraj znajduje się w strefie czerwonej, bijemy kolejne rekordy liczby zakażonych. Oprócz samego zakażenia coraz więcej ludzi dotkniętych zostaje obowiązkiem kwarantanny. Ponieważ nie każdy może wykonywać swoją pracę zdalnie, z odosobnienia, to taki człowiek zostaje automatycznie odcięty od źródła dochodu. Sytuacja taka dotyczyć może zarówno pracowników jak i przedsiębiorców ? osób prowadzących własne firmy. Na co mogą liczyć osoby odizolowane?
? Takie osoby, po spełnieniu odpowiednich warunków, mogą ubiegać się o wynagrodzenie chorobowe lub o zasiłek na czas kwarantanny.
? Jakie to warunki?
? Kwarantanna docelowo trwała 14 dni, jednak decyzją lekarza prowadzącego okres ten mógł ulec zmianie. Obecnie kwarantanna trwa jedynie 10 dni. Pracownik, który decyzją inspektora sanitarnego został poddany kwarantannie, zobowiązany jest do poinformowania swojego pracodawcy o konieczności przebywania w izolacji. Podstawowym warunkiem uzyskania prawa do świadczeń z tego tytułu jest zgłoszenie do ubezpieczenia chorobowego. W przypadku pracowników, takie zgłoszenie jest obowiązkowe ? pracownik z automatu podlega ubezpieczeniu chorobowemu. Odmienne uregulowania obowiązują w przypadku zleceniobiorców oraz przedsiębiorców. W ich przypadku podleganie ubezpieczeniu chorobowemu jest dobrowolne. Oznacza to, że jeśli zgłosili się do tego ubezpieczenia to mają prawo do takiego zasiłku ? w przeciwnym przypadku nie uzyskają z ZUS takiego wsparcia.
? A jak technicznie się to odbywa?
? Podstawą do wypłacenia tych świadczeń do tej pory była decyzja państwowego inspektora sanitarnego lub oświadczenie pracownika. Aktualnie do wypłaty zasiłków chorobowych i opiekuńczych, potrzebna jest decyzja Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Wkrótce to ZUS będzie samodzielnie pozyskiwać odpowiednie dane z systemu informatycznego Centrum e-Zdrowia (system EWP), w którym zapisywane są informacje o obowiązku kwarantanny i izolacji. Warto również dodać, że pracownik posiadający ubezpieczenie chorobowe, ale poddający się kwarantannie domowej dobrowolnie, nie ma prawa do świadczeń z tego tytułu. Obecnie osoby odbywające kwarantannę starające się o wypłatę zasiłku, nie muszą dostarczać decyzji sanepidu do ZUS lub pracodawcy. Pracownicy powinni jednak poinformować swojego pracodawcę o przyczynie nieobecności w pracy (na przykład telefonicznie lub mailowo).
? A jak ma zadbać o siebie samego przedsiębiorca?
? Przedsiębiorca opłacający dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, a także osoba współpracująca z przedsiębiorcą (po przejściu przez okres wyczekiwania) ma prawo ubiegać się w ZUS o zasiłek za czas kwarantanny. Podstawą do wypłaty zasiłku za czas kwarantanny przedsiębiorcy lub osoby współpracującej jest złożenie oświadczenia w ZUS o niezdolności do pracy. Oświadczenie to może zostać dostarczone do ZUS w formie elektronicznej z wykorzystaniem portalu ZUS PUE. Wówczas należy wypełnić wniosek na druku ZAS-53. Do wniosku należy dołączyć skan lub zdjęcie oryginału podpisanego oświadczenia.
Biuro Rachunkowe,
Kobyłka ul. Szeroka 6, tel. 22 786 06 11
www.mojerozliczenia.pl