W ostatnich dniach ukazał się wzór wniosku umożliwiający ubieganie się o wypłatę świadczenia ratowniczego z tytułu wysługi lat w OSP. Kwota świadczenia to 200 zł miesięcznie.
Prawo do tego świadczenia przysługuje strażakowi ratownikowi OSP, który czynnie uczestniczył jako członek OSP w działaniach ratowniczych lub akcjach ratowniczych (wymagany bezpośredni udział co najmniej raz w roku) przez co najmniej:
- 25 lat (w przypadku mężczyzn)
- 20 lat (w przypadku kobiet).
Przy naliczaniu okresu czynnego uczestnictwa w działaniach ratowniczych nie jest wymagane zachowanie ciągłości wysługi lat w OSP. Świadczenie ratownicze przyznaje się na wniosek zainteresowanego złożony do komendanta powiatowego PSP. Prawo do tego świadczenia przysługuje po osiągnięciu przez mężczyznę 65 roku życia, a przez kobietę 60 roku życia.
Świadczenie wypłaca Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA:
wypłata następuje miesięcznie, począwszy od miesiąca, w którym przyznano świadczenie osobie, która złoży wniosek o przyznanie świadczenia ratowniczego w terminie 9 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, tj. od 1 stycznia 2022 r. przyznaje się prawo do świadczenia ratowniczego od miesiąca wejścia w życie ustawy, o ile w miesiącu tym spełniała wszystkie niezbędne warunki do nabycia prawa do świadczenia ratowniczego.
Potwierdzeniem bezpośredniego udziału w działaniach ratowniczych jest:
- od 1 stycznia 2022 r. – dokumentacja prowadzona przez Państwową Straż Pożarną;
- od 1 stycznia 2012 r. do 31 grudnia 2021 r. – dokumentacja prowadzona przez Państwową Straż Pożarną lub pisemne oświadczenie 3 świadków,
- do 31 grudnia 2011 r. – pisemne oświadczenie 3 świadków,
Ważne, co najmniej jednym ze świadków ma być osoba, która pełniła funkcje publiczne lub była zatrudniona w urzędzie obsługującym organ administracji samorządowej w okresie, który ma potwierdzić bezpośredni udział wnioskodawcy w działaniach ratowniczych.
Oświadczenie świadka podlega weryfikacji przez właściwego wójta pod względem jego wiarygodności, a następnie jest przekazywane do właściwego komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w celu jego zatwierdzenia.