O terminach i zasadach związanych z wejściem w życie nowego prawa dziedziczenia firm rozmawiamy z Pawłem Żółtkiem ? właścicielem biura rachunkowego z Kobyłki
? W mediach dużo jest ostatnio informacji o zmianie przepisów dotyczących dziedziczenia firm.
? Tak, rzeczywiście. Nowe prawo w zasadzie staje się faktem. Ustawa z 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej wejdzie w życie po upływie trzech miesięcy od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Jak na razie to 25 lipca Prezydent podpisał ustawę i od tego czasu czeka ona na publikację. Oznacza to, że prawdopodobnie jeszcze w tym roku większość jej przepisów zacznie obowiązywać.
? Czy to ważna zmiana?
? To bardzo ważna zmiana. Problem sukcesji będzie dotyczył coraz większej liczby przedsiębiorców. Osoby, które zakładały swoje firmy w pierwszych latach transformacji ustrojowej często zbliżają się lub już osiągnęły dojrzały wiek. Obecnie mamy w Polsce ponad 200 tys. przedsiębiorców wpisanych do CEIDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej), którzy ukończyli 65 lat.
? Na czym polegają zmiany?
? Dziś jest praktycznie tak, że jak umiera właściciel to razem z nim umiera i jego firma.
? To znaczy?
? To znaczy, że rozwiązaniu ulegają np. umowy o pracę, wygasają koncesje i pozwolenia. Proszę sobie wyobrazić chociażby sklep spożywczy, który ma zezwolenie na handel alkoholem albo stację benzynową, która ma koncesję na handel paliwem. Z chwilą śmierci właściciela taka koncesja automatycznie wygasa co oznacza, że z dnia na dzień firma nie może sprzedawać.
? To co się zmieni?
? Na mocy nowych przepisów, po śmierci właściciela, firma będzie mogła zachować nr NIP, będzie mogła zachować pracowników i ciągłość rozliczeń podatkowych. Będzie mogła korzystać z zezwoleń czy koncesji, a także z zawartych przez przedsiębiorcę kontraktów handlowych z dostawcami i odbiorcami.
? Jak to będzie działać w praktyce?
? Przedsiębiorcy będą mogli za swego życia powoływać tzw. zarządcę sukcesyjnego a w trybie awaryjnym takiego zarządcę będą mogli powołać spadkobiercy albo małżonek przedsiębiorcy w terminie dwóch miesięcy od jego śmierci.
? Na czym polega instytucja zarządcy sukcesyjnego?
? Zarządca sukcesyjny będzie prowadził bieżące sprawy firmy po śmierci właściciela, do czasu zakończenia formalności spadkowych. Ustawa pozwala też na to, aby przekształcić prokurę udzieloną przez przedsiębiorcę w zarząd sukcesyjny. Oczywiście taki zarządca sukcesyjny musi wyrazić zgodę na przyjęcie tej funkcji ponieważ oprócz praw ma również obowiązki.
? Jakie są te obowiązki?
? Wszystkie obowiązki związane z prowadzeniem firmy, musi chociażby płacić podatki, składki ZUS, wynagrodzenia pracownikom.
? Jak długo może trwać taka sytuacja?
? Oczywiście jest to sytuacja przejściowa, mająca na celu zapewnienie ciągłości działania przedsiębiorstwa. Zarząd sukcesyjny może trwać, co do zasady, maksymalnie dwa lata od śmierci przedsiębiorcy. W wyjątkowych przypadkach sąd może przedłużyć ten okres do pięciu lat. Co do zasady zarząd sukcesyjny wygaśnie z chwilą podziału spadku.
Biuro Rachunkowe,
Kobyłka ul. Szeroka 6, tel. 22 786 06 11
www.mojerozliczenia.pl