Przez najbliższe dwa miesiące mobilne centrum diagnostyczne Strefy na Zdrowie Polpharmy odwiedzi 6 polskich miast, których mieszkańcy będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych. Aby tegoroczne akcje mogły jak najlepiej odpowiadać na potrzeby zarówno polskich pacjentów, jak i uchodźców z Ukrainy, do współpracy zaproszona została Polska Misja Medyczna, która pomogła w doborze lokalizacji oraz zapewniła lekarzy-wolontariuszy obsługujących Strefy. Pierwsza akcja odbyła się już w Starogardzie Gdańskim, a kolejne jednodniowe akcje zaplanowane są w Rybniku, Kobyłce, Sieradzu, Przemyślu oraz Nowej Dębie.
Trzecia z zaplanowanych akcji odbędzie się w Kobyłce, 4 września, na placu 15-sierpnia, w godz. 10.00-18.00. Badania odbywają się bez zapisów.
Strefa na Zdrowie to odpowiedź Polpharmy na potrzebę popularyzacji badań profilaktycznych. Od 2012 r. firma realizuje program, którego celem jest ułatwienie dostępu do takich badań osobom powyżej 40. roku życia. W tym roku Strefa obchodzi swój 10. jubileusz. Do tej pory przebadanych zostało ponad 20 tysięcy pacjentów podczas 105 akcji bezpłatnych badań na terenie całej Polski.
W ramach Strefy na Zdrowie w 2022 r. zaplanowano szereg bezpłatnych badań i konsultacji lekarskich, do których dostęp dla wielu pacjentów jest na co dzień utrudniony – zwłaszcza po pandemicznym ograniczeniu dostępności specjalistów i terapii. „Pandemia spowodowała znaczący spadek zarówno w liczbie wykonywanych zabiegów, jak i wizyt i badań okulistycznych. Obostrzenia, lockdown i przede wszystkim strach przed covid sprawiły, że niestety inne kwestie zdrowotne, w tym zdrowie oczu zeszły w świadomości społecznej na plan dalszy. Pacjenci nie zgłaszali się z objawami do okulisty lub opóźniali wizytę lekarską, często nawet rezygnując z już wcześniej zaplanowanych zabiegów. Dobrze obrazują to cyfry, w 2020 roku zanotowaliśmy spadek liczby operacji zaćmy o 30% w stosunku do 2019 roku, a w grupie wiekowej najbardziej potrzebujących, czyli 70+ o blisko 45%. W tym samym czasie liczba nowych rozpoznań zaćmy spadła o około jedną trzecią. W efekcie obserwujemy teraz zwiększone zapotrzebowanie na badania i leczenie okulistyczne, jednocześnie zgłasza się do nas więcej chorych w gorszym stanie niż przed pandemią” – podsumowuje prof. dr hab. n. med. Jacek Szaflik, Kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki WUM
Dodatkowo, w ramach rozpoczynającej się edycji, organizatorzy programu chcą zachęcić uchodźców z Ukrainy do kontrolowania swojego stanu zdrowia i kontynuowania leczenia farmakologicznego chorób przewlekłych. Polska Misja Medyczna od rozpoczęcia wojny w Ukrainie prowadziła punkty pierwszej pomocy medycznej po ukraińskiej stronie przejść granicznych. Jednak konieczność umówienia wizyty, a następnie odebrania i wykupienia recepty była dla pacjentów zbyt angażująca w momencie długiej, wyczerpującej podróży. Niestety zaniedbane choroby często prowadziły do pogorszenia stanu chorego i konieczności hospitalizacji. „Ostatnie lata i utrudniony dostęp do badań mogły zniechęcić część osób do regularnego dbania o swój stan zdrowia. Z kolei nasi goście ze wschodu mieli od lutego tak wiele pracy, poznając nowy kraj, że mogli zaniedbać przewlekłe choroby lub przegapić pojawienie się alarmujących objawów. Dodatkowy dzień bezpłatnych badań w realny sposób przekłada się na ratowanie życia” – podkreśla Ewa Piekarska-Dymus, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Polska Misja Medyczna.
Dlatego w tym roku polscy i ukraińscy pacjenci będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań o profilu
kardiologicznym, diabetologicznym, okulistycznym i pulmonologicznym:
PAKIET KARDIOLOGICZNY
|
PAKIET DIABETOLOGICZNY
|
PAKIET OKULISTYCZNY
|
PAKIET PULMONOLOGICZNY
|
Tak szeroki zakres badań pomoże wykryć zaniedbania zdrowotne oraz niezwłocznie wdrożyć leczenie. „Czas po pandemii to czas spłacania długu zdrowotnego, ponieważ doszło do zaniedbań diagnostyki i terapii. Przyjmujemy bardzo wielu pacjentów w poważnym stanie wymagających szybkich i intensywnych procedur leczniczych. Choroby przewlekłe nie czekały na koniec pandemii. To czas refleksji, który mówi, że należy leczyć zgodnie z wytycznymi wszystkie choroby przewlekłe, nie patrząc na okoliczności” – mówi prof. dr hab. n. med. Artur Mamcarz, Kierownik III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii WUM
Strefa na Zdrowie Polpharmy zawitała już do:
Starogard Gdański – 20 sierpnia
Najbliższe akcje zaplanowane są:
- Rybnik – 28 sierpnia
- Kobyłka – 4 września
- Sieradz –11 września
- Przemyśl – 18 września
- Nowa Dęba – 25 września
„Jesteśmy partnerem pacjentów w dbaniu o zdrowie, dlatego od wielu lat jako największa polska firma farmaceutyczna angażujemy się w edukację i profilaktykę zdrowotną.. W tym roku zapraszamy do udziału w Strefie na Zdrowie również naszych gości z Ukrainy. To kolejny wyraz wsparcia Polpharmy dla społeczności ukraińskiej. Do tej pory przekazaliśmy ponad milion opakowań leków ratujących życie dla ukraińskich szpitali. Prowadzimy także akcję Mój ukraiński pacjent, której celem jest ułatwienie polskim lekarzom i farmaceutom komunikacji z pacjentami z Ukrainy.” – Magdalena Rzeszotalska, Szefowa ds. Komunikacji Korporacyjnej i CSR/ESG Polpharmy.
Pierwsza akcja w ramach Strefy na Zdrowie Polpharmy odbędzie się 20.08 w Starogardzie Gdańskim. Strefy we wszystkich lokalizacjach będą otwarte w godzinach 10:00-18:00. Na miejscu będzie można nie tylko skorzystać z konsultacji lekarskiej, ale też otrzymać materiały edukacyjne i poznać zasady przeciwdziałania najpopularniejszym schorzeniom.
Więcej informacji na temat akcji i dokładne lokalizacje stref będą umieszczone na www.polpharma.pl
****
Polpharma jest liderem polskiego rynku farmaceutycznego i jednym z wiodących producentów leków w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Początek firmy to rok 1935. Obecnie wchodzi w skład silnej międzynarodowej grupy farmaceutycznej, oferującej nowoczesne leki, substancje oraz innowacyjne rozwiązania dla pacjentów i partnerów biznesowych z całego świata. Fabryki firmy opuszcza rocznie 400 mln opakowań leków. Co 8. opakowanie leku sprzedawane w polskich aptekach i co 3. stosowane w polskich szpitalach pochodzi z Polpharmy. Misją firmy jest pomaganie ludziom żyć zdrowo w zdrowym świecie. Dzięki szerokiemu portfelowi produktów z wielu grup terapeutycznych wspiera pacjentów w terapii i profilaktyce najczęściej występujących chorób. Więcej na stronie www.polpharma.pl
Stowarzyszenie Polska Misja Medyczna (PMM) od 23 lat prowadzi programy humanitarne w najuboższych krajach świata, dostarczając pomoc medyczną do najbardziej potrzebujących grup społecznych. Jest pozarządową organizacją non-profit, poświęconą ratowaniu życia i łagodzeniu cierpienia poprzez opiekę zdrowotną, pomoc humanitarną i rozwojową. Misją PMM jest poprawa jakości życia poprzez prowadzenie interwencji i programów zdrowotnych, które budują lokalny potencjał w wymagających wsparcia społecznościach na całym świecie. Beneficjentami PMM są mieszkańcy najbiedniejszych regionów świata, ofiary wojen i katastrof naturalnych, uchodźcy i grupy zagrożone wykluczeniem społecznym. Więcej na stronie www: www.pmm.org.pl