? Wspierałam i wspieram wiele inicjatyw kulturalnych, sportowych i oświatowych, podejmowanych przez wspaniałych ludzi i różne środowiska od stowarzyszeń skupiających dzieci po organizacje zrzeszające seniorów ? mówi senator Anna Aksamit
? Po raz kolejny ubiega się Pani o mandat w Senacie. Proszę powiedzieć, czy zwykli mieszkańcy zwracają się do Senatora ze swoimi problemami? Jeśli tak, to jaka tematyka jest dominująca?
? Od czterech lat jako Senator pracuję dla mieszkańców podwarszawskich miejscowości. Nie unikam spraw trudnych. Zawsze staram się pomagać, nie tylko samorządom, czy organizacjom pozarządowym, ale też wszystkim, którzy tego potrzebują. Bardzo często w swoich biurach senatorskich, czy na spotkaniach w terenie spotykam się z mieszkańcami, którzy zwracają się do mnie z przeróżnymi problemami i do każdego podchodzę z jak największą powagą oraz szacunkiem. Na wszystkie sprawy odpowiadam oraz podejmuję stosowne interwencje. Jeżeli sprawa wymaga większego zaangażowania składam stosowne oświadczenia-interpelacje na posiedzeniach Senatu RP.
Interweniowałam m.in. do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie w sprawie odwodnienia jednego z osiedli w Zielonce, u Wojewody Mazowieckiego przeciwko lokalizacji nowego składowiska odpadów w powiecie wołomińskim. Gdy do mojego biura wpłynął niepokojący list od mieszkańca Kobyłki, który prosząc o pomoc napisał, iż jego współpracownik nosi się od dłuższego czasu z zamiarem popełnienia samobójstwa interweniowałam u Burmistrza Miasta oraz w Ośrodku Pomocy Społecznej w Kobyłce. Interweniowałam również u Burmistrza Radzymina oraz u Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Wołominie w sprawie jednej z mieszkanek Radzymina w podeszłym wieku. Pani ta mieszkała sama w budynku stanowiącym zagrożenie dla jej zdrowia oraz życia. Nie zapomnę nigdy, jak do mojego biura zwrócił się starszy, schorowany mieszkaniec, który jadąc rowerem został potrącony przez samochód – udało mi się uzyskać dla niego wypłatę odszkodowania z ubezpieczalni. Wspierałam i wspieram wiele inicjatyw kulturalnych, sportowych i oświatowych, podejmowanych przez wspaniałych ludzi i różne środowiska od stowarzyszeń skupiających dzieci po organizacje zrzeszające seniorów. Po pierwsze, człowiek ? to moje hasło. Zawsze powtarzałam, że każdy z nas jest tyle wart, ile może dać drugiemu człowiekowi. W swoim działaniu kieruję się właśnie tą zasadą.
? Które z problemów ze sfery publicznej są Pani najbliższe?
? Przez całe życie zawodowe wspierałam ludzi w bardzo trudnej dla nich sytuacji ? kiedy tracili pracę. Jako dyrektor urzędu pracy pomagałam wielu osobom bezrobotnym stanąć na nogi, zmienić zawód albo założyć własną firmę, zdobywając na ten cel środki unijne. Jako Senatorowi bliskie mojemu sercu pozostały sprawy związane z kwestią pracy. I dlatego w Senacie jestem członkiem Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej. Najważniejsze ustawy nad którymi pracowałam w Komisji to m.in. ustawy: o Karcie Dużej Rodziny, o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi ? Mieszkanie Dla Młodych, o urlopie ojcowskim, o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, ratyfikacji Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych, o ochronie dzieci przed seksualnym wykorzystywaniem, o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy.
? Ubiega się Pani o mandat Senatora w okręgu podwarszawskim ponieważ…
? Urodziłam się tutaj na Mazowszu, w Chmielewie koło Nasielska. Karierę zawodową zaczynałam na stanowisku kierownika Biblioteki Publicznej w mojej rodzinnej miejscowości, następnie pracowałam w Legionowie na stanowisku inspektora w Urzędzie Miasta. Kolejny krok w mojej pracy zawodowej to stanowisko zastępcy dyrektora, a następnie dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Legionowie. Problemy miejscowości podwarszawskich są mi niezwykle bliskie i mieszkając tu od urodzenia znam je doskonale. Obecnie mieszkam w Zielonce i tak jak wszyscy mieszkańcy korzystam z tych samych urzędów, chodzę do lekarza, poruszam się po naszych drogach oraz chodzę do tych samych sklepów.
? Czy w swojej dotychczasowej działalności udało się Pani pomóc w rozwiązaniu ważnego problemu w którejś z gmin powiatu wołomińskiego?
? Za swój sukcesu uważam: Po negocjacjach z Marszałkiem Adamem Struzikiem i złożonym oświadczeniu na forum Senatu RP uzyskałam zapewnienie, że plany budowy szpitala w ?Drewnicy? w Ząbkach nie zostaną zaniechane ? szpital w ?Drewnicy? jest już na etapie budowy i spodziewamy się jego otwarcia.
Drugim ważnym problemem dla powiatu wołomińskiego jest tzw. ?Janosikowe? (sposób naliczania wpłat do budżetu państwa), gdzie interweniowałam u Ministra Finansów, co jak się okazuje przynosi pozytywne skutki. Z pozytywnym skutkiem podjęłam również interwencje przeciwko likwidacji komisariatu Policji w Zielonce i Jadowie u Ministra Spraw Wewnętrznych. Chciałabym także przypomnieć o moim niemałym wkładzie w realizacje budowy obwodnicy Marek ? drodze S8, o którą zabiegałam od początku swojej kadencji.
? Czym chciałaby Pani jeszcze zająć się w nadchodzącej kadencji, jeśli mieszkańcy ponownie obdarzą Panią zaufaniem?
? Wciąż wierzę, że Polacy potrafią być razem, że wszystkich, niezależnie od poglądów, łączy miłość do Ojczyzny i rodziny, szacunek dla pracy i bliźniego i przede wszystkim troska o najsłabszych. Dziś mogę każdemu z Was spojrzeć prosto w oczy i powiedzieć: dotrzymałam słowa. Moje plany na przyszłość to jeszcze bardziej intensywna praca na rzecz mieszkańców. I to zarówno w Senacie, jak i na poziomie lokalnym. Mimo dużego zaangażowania wiele problemów pozostaje nierozwiązanych oraz wciąż pojawiają się nowe wyzwania, którym trzeba sprostać. Moje plany zawodowe koncentrują się na jeszcze lepszej realizacji pracy dla ludzi, niż udawało mi się to robić do tej pory. Zawsze byłam wśród ludzi, zawsze byłam dla ludzi i tak pozostanie.
Pytała Teresa Urbanowska