Otwarcie przedszkoli może nastąpić tuż po pierwszym majowym weekendzie. Decyzje o tym czy tak się stanie mają podjąć organy prowadzące właściwe dla danych placówek. Stanowcze stanowisko w tej sprawie zajęła już Edyta Zbieć, burmistrz Kobyłki. Warto jednak pamiętać, że przedszkola prowadza również podmioty prywatne oraz organizacje pozarządowe i kościelne i to one będą musiały podjąć decyzję jak w maju będzie wyglądała praca prowadzonych przez nich placówek. Poniżej stanowisko Burmistrz Miasta Kobyłka.
Nie chciałabym odbierać rodzicom prawa do posłania dzieci do przedszkoli. Bardzo chcę powrotu do normalnego funkcjonowania, jak zapewne większość z Państwa. Ale myśląc o zdrowiu naszych mieszkańców podjęłam decyzję, że opieka przedszkolna w przedszkolach, dla których Miasto jest organem prowadzącym będzie możliwa najwcześniej od 24 maja.
Nie wyobrażam sobie uruchomienia przedszkoli bez odpowiedniego przygotowania, bez wcielenia w życie odpowiednich zaleceń i reżimu sanitarnego, który jest niezbędny dla naszego wspólnego bezpieczeństwa. Więc tym z Państwa ? mieszkańcom, dyrektorom przedszkoli, którzy pytają, czy placówki będą otwarte 6 maja, muszę odpowiedzieć: nie, nie będą. Potrzebujemy czasu, żeby je uruchomić odpowiedzialnie i bezpiecznie.
Przez pierwsze trzy tygodnie maja przeprowadzimy rozeznanie potrzeb wśród rodziców zainteresowanych opieką. W pierwszej kolejności z opieki będą mogli skorzystać rodzice, którzy nie mają możliwości pogodzenia pracy z opieką w domu oraz osoby realizujący zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Po zdiagnozowaniu ilości deklaracji podzielimy grupy dzieci na mniejsze zgodnie z zaleceniami Ministra Edukacji Narodowej oraz przygotujemy sale z zachowaniem bezpieczeństwa i szczególnej higieny wyposażenia. Ponadto rodzice będą obowiązani do złożenia oświadczenia, że ani oni, ani inne najbliższe osoby nie podlegają kwarantannie lub izolacji. Dyrektorzy placówek zaopatrzą pracowników w środki ochrony osobistej (rękawiczki, maseczki, płyny dezynfekujące), będą edukować w zakresie przestrzegania zasad bezpieczeństwa, opracują procedury postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia i dostosują pracę personelu do szczególnych warunków pracy podczas trwającej epidemii.
Zalecam, aby pozostałe organy prowadzące przedszkola oraz inne formy wychowania przedszkolnego podjęły samodzielnie decyzję o uruchomieniu placówek, biorąc pod uwagę przede wszystkim zasady bezpieczeństwa i stosując wytyczne Ministra Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego: https://www.gov.pl/?/edukac?/otwieramy-przedszkola-od-6-maja. Trzeba się teraz wykazać szczególną wrażliwością i odpowiedzialnością – za zdrowie pracowników, dzieci, a także ich rodzin.