Sprzedajesz coś poprzez portale sprzedażowe? Uważaj, bo oszuści nie próżnują i wymyślają nowe sposoby na zdobycie Twoich pieniędzy. Przez nieuwagę możesz stracić oszczędności. Jak działają oszuści, przekonał się 20-letni mieszkaniec powiatu zwoleńskiego. Stracił ponad 12 tys. zł.
W czwartek (30.11) do miejscowej komendy zgłosi się 20-letni mieszkaniec powiatu zwoleńskiego, który został oszukany na ponad 12 tys. złotych. Mężczyzna poinformował policjantów, że na jednym z portali sprzedażowych umieścił ogłoszenie o sprzedaży słuchawek o wartości kilkuset złotych. Już po chwili od zamieszczenia ogłoszenia otrzymał wiadomość SMS od nadawcy portalu, że jego przedmiot został sprzedany, a szczegóły znajdują się w linku dołączonym do wiadomości. Pokrzywdzony wszedł w otrzymany link i został przekierowany na stronę swojego banku. W dalszej kolejności zadzwonił do niego mężczyzna, podający się za pracownika tego portalu sprzedażowego pytając, czy otrzymał wiadomości SMS z banku, a jeżeli tak to musi podać kody z wiadomości, żeby otrzymać pieniądze za sprzedany przedmiot. Pokrzywdzony przekazał trzy kody uzyskane z banku. Pierwszy SMS informował, że urządzenie zostało dodane do zaufanych. Drugi dotyczył zmiany ustawień w aplikacji banku. Trzeci zwiększenie limitu. W ten sposób dał oszustowi możliwość korzystania i dokonywania zmian na stronie banku. W dalszej kolejności rozmówca poinformował, że musi jeszcze otrzymać kody do systemu płatności mobilnych. Pokrzywdzony przekazał kolejne trzy kody, które autoryzował w aplikacji banku. Aby dokończyć realizacje sprzedaży, 20-latek ponownie pokierowany przez oszusta zalogował się w podany link, wpisując dane z karty do bankomatu. Po uzyskaniu wszystkich informacji rozmówca rozłączył się z pokrzywdzonym.
20-latek po zorientowaniu się, że prawdopodobnie padł ofiarą oszusta, sprawdził w internecie nr. telefonu, z którego dzwoniono do niego, gdzie otrzymał odpowiedź, że może być to oszustwo. Następnie zalogował się na stronę swojego banku i zobaczył, że na koncie brakuje mu ponad 12 tys. złotych.
Jak nie zostać oszukanym?
- Czytaj regulaminy portali sprzedażowych
- Czytaj dokładnie SMS-y z banków, zwróć uwagę co autoryzujesz
- Poznaj zasady bezpieczeństwa swojego banku
- Oszuści mogą podrobić stronę portalu sprzedażowego, ale i banku (szaty graficzne są wręcz identyczne z oryginalnymi, lecz często zawierają błędy graficzne, a treści są nieskładne gramatycznie)
- Zweryfikuj numer telefonu, który do Ciebie dzwoni za pomocą wyszukiwarki internetowej. Być może jest on odznaczony jako potencjalne oszustwo.
Gdy zostaniesz oszukany?
- W pierwszej kolejności skontaktuj się z bankiem przez infolinię lub osobiście
- Poprzez aplikacje mobilna możesz zastrzec kartę
- Poinformuj Policje.
mł. asp. Katarzyna Słyk/KPP Zwoleń