O podróży przez współczesne Węgry, reportażu gonzo, stereotypach na temat ludów zamieszkujących Europę Środkowo-Wschodnią, a także o tym, dlaczego Wołomin jest podobny do Radomia, porozmawiamy na spotkaniu z Ziemowitem Szczerkiem. Prowadzi Anna Łazar. Wstęp wolny.
Najnowsza książka Szczerka ?Via Carpatia. Podróże po Węgrzech i Basenie Karpackim? to napisana z humorem opowieść o kraju owładniętym obsesją minionej wielkości. Pisarz relacjonuje przeczytane teksty, swoje myśli, rozmowy z lokalnymi polityczkami i politykami oraz ludźmi spotkanymi przypadkowo. Pije z nimi różne napoje i opowiada o mijanych krajobrazach, przyglądając się, jak wielkie koncepcje i historyczne sentymenty mają się w praktyce. Towarzyszy mu muzyka z regionu. Na podstawie ?Vii Carpatii? można stworzyć oryginalną playlistę. Reportaże Szczerka to uczta barwnej polszczyzny.
Amatorki i amatorzy jego twórczości mówią, że demontuje stereotypy o ludach zamieszkujących Europę Środkowo-Wschodnią, przeciwniczki i przeciwnicy, że je pogłębia. Z pewnością tropi przesądy i kalki kulturowe funkcjonujące na trasie jego podróży, a co ważne – widzi je też u siebie dokonując nieustannej wiwisekcji swojego pojmowania świata. Nie można mu odmówić potoczystego języka i ogromnej sprawności w dziedzinie literackiego reportażu.
Ziemowit Szczerek jest autorem książek: ?Via Carpatia. Podróże po Węgrzech i Basenie Karpackim, „Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian”, „Międzymorze. Podróże przez prawdziwą i wyobrażoną Europę Środkową”, „Rzeczpospolita zwycięska. Alternatywna historia Polski”, „Siódemka”, „Tatuaż z tryzubem”, „Siwy dym albo pięć cywilizowanych plemion”. Laureat Paszportu ?Polityki?, nominowany do Nagrody MediaTory i Nagrody im. Beaty Pawlak oraz dwukrotnie do Nagrody Literackiej Nike i Nagrody Literackiej Europy Środkowej ?Angelus?. Pochodzi z Radomia (a to prawie jak Wołomin).
Pisarza będziemy gościć w ramach cyklu ?Wieczory w Bibliotece im. Nasfeterów. Literatura współczesna: lokalność i świat”. Chcemy zachęcić do lektury najnowszych książek oraz rozmów z ich autorami i autorkami, a także budowania perspektywy, w której zarówno historia, jak i teraźniejszość naszego miasta wiążą się z szerszymi procesami w kraju i na świecie.
Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wołominie im. Heleny i Stefana Nasfeterów, Ogrodowa 1A, 05-200 Wołomin.
Data spotkania: Środa, 29 stycznia 2020, godz. 18:00.