O działaniach sportowych, wyjazdach na zawody potrzebie kontaktu z władzami samorządowymi i powodach ubiegania się o mandat radnej powiatowej, z sensei Renatą Naczaj rozmawia Teresa Urbanowska
? Pani Renato choć znają Panią niemal wszyscy to nie wiedzą o Pani zbyt wiele. Jest Pani trenerem a czym się Pani zajmuje poza sportem, poza trenowaniem młodzieży?
? Mieszkańcy zarówno powiatu wołomińskiego jak też samego Wołomina kojarzą mnie głównie ze zwycięstwami moich zawodników, z klubem sportowym Controll Naczaj Team . Poza pracą z dziećmi i młodzieżą prowadzę działalność gospodarczą w ramach której od ponad 11 lat pracuję jako rzeczoznawca samochodowy, a od 15 lat angażuję się w organizację zabezpieczenia rekonstrukcji Bitwy Warszawskiej w Ossowie. Od dawna mieszkam w Wołominie a pracuję na terenie nie tylko całego powiatu wołomińskiego ale również województwa mazowieckiego. Z naszymi zawodnikami jeżdżę nie tylko po Polsce ale też po całym świecie, gdzie bierzemy udział w mistrzostwach różnego szczebla. Podczas tych wyjazdów rozmawiam z trenerami z innych miast z innych krajów. Przyglądam się i uczę od innych. Sprawdzam i myślę o tym, co dobrego, jakie sprawdzone gdzie indziej rozwiązania, dałoby się przenieść i wdrożyć w naszym powiecie.
? Niektórzy komentatorzy nie kryją zdziwienia widząc Pani nazwisko na liście KWW Dobry Samorząd. Dlaczego zdecydowała się Pani na udział w tegorocznych wyborach?
? Kandyduję do Rady Powiatu Wołomińskiego – bo mam dość braku rozwoju miasta powiatowego w zakresie inwestycji w infrastrukturę powiatową. O ile rozwój miasta i gminy oraz jej jednostek: szkół i przedszkoli oraz Spółek Miejskich leży w kompetencji Burmistrza i przez ostatnie cztery lata widać było progres i nowe inwestycje o tyle jako powiat byliśmy na szarym końcu.
? A jakiś przykład?
? Proszę bardzo. Choćby ulica Wileńska, przy której właśnie w tej chwili się znajdujemy. Przecież to jedna z głównych ulic miasta a stan nawierzchni od dawna jest tragiczny. Dlaczego tak się dzieje? Nie wiem jakie są tego przyczyny. Idźmy dalej:
Gdzie jest Południowa Obwodnica Wołomina??? To bardzo pięknie, że wschodnia część powiatu wołomińskiego się rozwija ale MY tu w Wołominie, mieście powiatowym, czujemy się jak ubogi krewny. Radzymin ma zjazd z S8, Zielonka ma zjazd z S8 a Wołomin co??? A my nadal jeździmy dookoła.
? Nie jest to jednak takie proste i do końca nie zależy jedynie od lokalnych władz samorządowych?
? Pewnie tak, ale jak nie będzie się o tym głośno mówiło, gdy nie będzie się o te tematy walczyło to możemy przetrwać w tym stanie kolejne pięć a potem następne pięć lat. To tematy, które mnie od dawna mocno bulwersują dlatego, gdy zaproponowano mi wystartowanie w wyborach z bezpartyjnego komitetu postanowiłam podjąć to wyzwanie.
? Tak jak sama Pani wspomniała na wstępie najbardziej zna się Pani na sporcie. Czy ma Pani w tym zakresie swoje pomysły?
Może zacznę od tego, że sport powiatowy zaczyna się i kończy na turniejach między szkolnych ale powiem krótko – tyle to i bez pomocy powiatu można zorganizować. Do tej pory zero wsparcia i zainteresowania.
– A może Pani podeprzeć to jakimś przykładem?
– Bardzo proszę: – rok temu, na jesieni organizowałam międzynarodowy turniej Jiu Jitsu dla dzieci do lat 14. Wiedziałam, że będzie ok 150 dzieciaków z całej Polski i z za granicy. Zwróciłam się z prośbą do przewodniczącego Komisji i Sportu w Radzie Powiatu, nie pamiętam dokładnie jak się ta komisja nazywa, żeby zorganizował jakieś gadżety promujące powiat, tylko dla trenerów gdzieś około 20 sztuk. Zapraszam, żeby przyszedł i zobaczył dużą dobrą imprezę. I tu rozczarowanie ? Pan przewodniczący nie był zainteresowany.
Zdaje sobie sprawę z ograniczeń budżetowych, czy proceduralnych ale Chcieć to móc – Nie obiecuję gruszek na wierzbie, nie opowiadam, że zrobię i załatwię, czy wybuduję.
Obiecuję, że będę pilnować spraw ważnych dla Wołomina i sołectw wołomińskich, że będę lobbowała na rzecz rozwoju sportu, że będę wyjaśniała jak ważna jest obecność osób decyzyjnych w naszych działaniach. Po prostu ? będę dbała o kontakt pomiędzy samorządem powiatu a ludźmi tworzącymi nasze małe lokalne środowiska.