Spółka komandytowa zgodnie z prawem spółek handlowych zaliczana jest do kategorii spółek osobowych obok spółki jawnej i partnerskiej oraz komandytowo-akcyjnej. Wyróżnia ją wyjątkowa elastyczność w zakresie określania zasad jej funkcjonowania.
Spółka komandytowa jest jednostką organizacyjną nie posiadającą osobowości prawnej, której Kodeks spółek handlowych przyznał podmiotowość prawną. Spółka może zatem nabywać we własnym imieniu prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać oraz być pozywana.
Cechą charakterystyczną spółki komandytowej jest istnienie dwóch kategorii wspólników ? komplementariuszy i komandytariuszy. Przyczyną wyodrębnienia przez ustawodawcę dwóch rodzajów wspólników jest odmienne ukształtowanie ich pozycji prawnej w spółce, przede wszystkim różni ich zakres odpowiedzialności za zobowiązania spółki.
Komplementariusz jest wspólnikiem aktywnym, który co do zasady prowadzi sprawy spółki i reprezentuje ją na zewnątrz, połączone jest to jednak z przekazaniem mu nieograniczonej odpowiedzialności za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem. Rolę wspólnika pasywnego pełni natomiast komandytariusz, który co do zasady nie prowadzi spraw spółki i nie reprezentuje jej. Wspólnik ten odpowiada bowiem za zobowiązania tylko do określonej w umowie kwoty tzw. sumy komandytowej, wolny jest natomiast od odpowiedzialności w zakresie wniesionego wkładu. Wspólnikami w spółce komandytowej mogą być zarówno osoby fizyczne, osoby prawne jak i jednostki organizacyjne, nieposiadające osobowości prawnej, którym ustawa przyznała zdolność prawną. Spółka komandytowa powstaje z chwilą wpisu do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Umowa spółki powinna zostać zawarta w formie aktu notarialnego. Firma spółki komandytowej zawiera nazwisko jednego lub kilku komplementariuszy oraz dodatkowe oznaczenie ?spółka komandytowa?, dodatkowo może posługiwać się skrótem ?sp.k.?.
W spółce komandytowej występuje jednokrotne opodatkowanie zysków spółki, w przeciwieństwie do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjnej, wobec czego nie mamy tu pojęcia dywidend. Ponadto nie ma zależności pomiędzy wysokością wniesionego wkładu a wysokością udziału w zysku i kwocie likwidacyjnej. Zatem to umowa spółki kształtuje podział zysków, a nie kwota wkładu poszczególnych wspólników. Dodatkowo ustawodawca przewidział możliwość uczynienia komplementariuszem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjnej w celu wyeliminowania osobistej odpowiedzialności osób fizycznych, co powoduje iż komandytariusze de facto bezpiecznie uczestniczą w zysku spółki komandytowej narażając się jedynie na stratę równowartości sumy komandytowej. Dodatkowo wspólnicy mają prawo do podejmowania uchwał o wypłacie zaliczek na poczet zysku w trakcie trwania roku obrotowego, co pozwala wspólnikowi czerpać korzyści z podejmowanych działań przez Spółkę w dowolnym momencie.
Jest to tylko niewielka część korzyści jakie pozwala osiągać spółka komandytowa, która określana jest często jako umożliwiająca osiągniecie optymalizacji podatkowej, jednak tylko w przypadku dokładnego i rozważnego określenia zasad działania niniejszej spółki w umowie.
Marta
Godlewska
marta.godlewskaa@gmail.com
tel. 519 490 429