O ważnych wyborach przed założeniem własnej firmy rozmawiamy z Pawłem Żółtkiem ? właścicielem biura rachunkowego z Kobyłki
? W ubiegłym tygodniu rozpoczęliśmy rozmawiać o rodzajach spółek…
– Kontynuuąjc tę rozmowę dziś zaczniemy od spółki partnerskiej.
? To chyba rzadko spotykany rodzaj spółki?
? Rzeczywiście, na tle spółek cywilnych, czy spółek z ograniczoną odpowiedzialnością stosunkowo rzadko możemy spotkać spółkę partnerską.
? Z czego to wynika?
? Ze szczególnego charakteru składu wspólników.
? To znaczy?
? Partnerami w spółce partnerskiej mogą być wyłącznie osoby fizyczne uprawnione do wykonywania wolnego zawodu.
? Jakie to zawody?
? Ustawa wymienia ich dwadzieścia, wspomnę tu kilka. Partnerem może być adwokat, architekt, lekarz, dentysta, notariusz, pielęgniarka, czy tłumacz przysięgły.
? Po co właściwie osobny rodzaj spółki dla tych zawodów?
? W przypadku spółki partnerskiej partner nie ponosi odpowiedzialności za zobowiązania spółki, powstałe w związku z wykonywaniem wolnego zawodu przez pozostałych partnerów. Powstanie spółki następuje podobnie jak w przypadku spółki jawnej z chwilą wpisu do KRS. Każdy partner może prowadzić sprawy spółki, można również powołać zarząd, który będzie za to odpowiedzialny.
? A co z opodatkowaniem?
? Spółka partnerska jest spółką osobową. Opodatkowanie dochodów wspólników jest analogiczne jak w przypadku spółki cywilnej i jawnej. Dodatkowo w przypadku małych spółek jawnych mogą one również korzystać z uproszczeń w prowadzeniu księgowości co oznacza, że nie muszą one prowadzić ksiąg rachunkowych, a wystarczy podatkowa księga przychodów i rozchodów lub ewidencja przychodów.
? Co powie Pan na podsumowanie o spółce partnerskiej?
? Jeśli chodzi o opodatkowanie to jest podobnie jak w przypadku spółki cywilnej i jawnej. Odmienny jest zakres odpowiedzialności wspólników.
? Przypomnijmy, do tej pory omówiliśmy spółki cywilne, jawne oraz partnerskie. Jakie będą kolejne?
? Omówiliśmy to za dużo powiedziane, raczej pokrótce wspomnieliśmy. Powiem jeszcze o spółce z ograniczoną odpowiedzialnością oraz o spółce komandytowej. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest spółką kapitałową, która posiada osobowość prawną.
? Co to znaczy?
? Prawnicy powiedzą, że osoba prawna może być podmiotem praw i obowiązków oraz, że może pozywać i być pozywana. W praktyce oznacza to np. że podatek dochodowy z tytułu osiągniętego dochodu płaci już sama spółka, a nie jej wspólnicy. I to jest pierwsza różnica. Kolejna dotyczy odpowiedzialności za zobowiązania spółki. Udziałowcy, czyli właściciele spółki z o.o. odpowiadają za zobowiązania spółki do wysokości wniesionego kapitału. Stąd pochodzi sama nazwa spółki ? odpowiedzialność właścicieli jest ograniczona, ograniczona właśnie do wysokości kapitału. W aktualnym stanie prawnym minimalna wysokość kapitału zakładowego w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością to 5.000,00 (pięć tysięcy) zł. Natomiast do pełnej odpowiedzialności może zostać pociągnięty zarząd w spółce z o.o.. To właśnie zarząd prowadzi sprawy spółki, a nie udziałowcy (właściciele).
? Stąd prawdopodobnie taka popularność spółek z o.o. w Polsce?
? Niewątpliwie jest to istotna kwestia dla przedsiębiorców. Ceną natomiast za ograniczenie tej odpowiedzialności jest podwójne opodatkowanie dochodów osiągniętych w tytułu bycia wspólnikiem spółki z o.o.
? Jak to?
? Spółka z o.o. płaci podatek dochodowy z tytułu osiągniętego dochodu. Stawka podatku wynosi 15% dla małych spółek oraz 19% dla pozostałych. Jeżeli właściciele (osoby fizyczne) chcą wypłacić ze spółki pieniądze, to wtedy pojawia się dodatkowo zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 19%.
Biuro Rachunkowe,
Kobyłka ul. Szeroka 6, tel. 22 786 06 11
www.mojerozliczenia.pl