Spółka partnerska dla przedstawicieli wolnych zawodów. Marta Godlewska

Spółka partnerska jest doskonałą forma prawną dla przedstawicieli niektórych zawodów takich jak lekarz, adwokat, radca prawny, księgowy i inne. Jeżeli chcą świadczyć swoje profesjonalne usługi wspólnie z osobami wykonującymi ten sam zawód mogą założyć spółkę partnerską.

Odpowiednie kwalifikacje mają w przypadku spółki partnerskiej większe znaczenie od wkładów pieniężnych wnoszonych przez partnera, a ich utrata zobowiązuje do wystąpienia ze spółki. Przy wykonywaniu wolnych zawodów, takich jak adwokat czy notariusz, ważna jest osoba świadcząca tego rodzaju usługi, jej kwalifikacje i doświadczenie zawodowe. Prestiż wspólnika, jakim cieszy się w danym regionie bądź środowisku, są ważnymi argumentami dla klientów. Niekiedy samo zamieszczenie w firmie spółki nazwiska partnera posiadającego określoną renomę znacznie bardziej przyczynia się do sukcesu niż jakikolwiek wkład pieniężny wniesiony do spółki. Ponieważ w nazwie spółki partnerskiej musi widnieć nazwisko co najmniej jednego partnera, dodatkowe oznaczenie ?i partner? bądź ?i partnerzy? albo ?spółka partnerska? oraz określenie wolnego zawodu wykonywanego w spółce.
Zgodnie z art. 87 ustawy Kodeksu Spółek Handlowych zawiązać spółkę partnerską mogę jedynie osoby fizycznie wykonujące określony wolny zawód. Art. 88 ustawy określa, że  Partnerami w spółce mogą być osoby uprawnione do wykonywania następujących zawodów: adwokata, aptekarza, architekta, inżyniera budownictwa, biegłego rewidenta, brokera ubezpieczeniowego, doradcy podatkowego, maklera papierów wartościowych, doradcy inwestycyjnego, księgowego, lekarza, lekarza dentysty, lekarza weterynarii, notariusza, pielęgniarki, położnej, radcy prawnego, rzecznika patentowego, rzeczoznawcy majątkowego i tłumacza przysięgłego.
Zaletą spółki partnerskiej są przypisane do niej reguły ponoszenia odpowiedzialności za jej zobowiązania. O ile wszyscy solidarnie odpowiadają za długi spółki wiążące się z jej zwykłym funkcjonowaniem, np. spłata kredytów, to nie ponoszą oni osobistej odpowiedzialności za zobowiązania spółki powstałe w związku z wykonywaniem wolnego zawodu w spółce przez pozostałych partnerów. Partner nie odpowiada też za zobowiązania spółki będące następstwem działań lub zaniechań osób zatrudnionych przez spółkę, które podlegały kierownictwu innego partnera. W przypadku popełnienia błędu w sztuce będzie on odpowiadał całym swoim majątkiem solidarnie ze spółką. Pozostali partnerzy ryzykują w takich sytuacjach jedynie majątkiem wniesionym do spółki. Oczywiście partnerzy mogą określić swoją odpowiedzialność jako nieograniczoną za wszelkie zobowiązania, jednak musi się to odbyć za zgodą partnerów i musi zostać zapisane w umowie spółki.
Zatem jest to idealne rozwiązanie dla przedstawicieli wolnych zawodów, którzy nie chcą prowadzić samodzielnie działalności gospodarczej a wolą pod wspólną firma pracować na swoje nazwisko i renomę.

Marta
Godlewska
marta.godlewskaa@gmail.com
tel. 519 490 429

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.