O ważnych wyborach przed założeniem własnej firmy rozmawiamy z Pawłem Żółtkiem ? właścicielem biura rachunkowego z Kobyłki
? W poprzednim tygodniu rozmawialiśmy o naciąganiu przedsiębiorców metodą na CEIDG i KRS. O czym dziś będziemy rozmawiać?
? Zarówno o CEIDG jak i o KRS, a dokładniej o samym początku.
? O początku, czyli o czym?
? Czyli o tym jaką formę prawną wybrać dla swojej nowej firmy.
? A jakie są możliwości?
? Najprostszą opcją jest jednoosobowa działalność gospodarcza; firmę otwiera się dokonując rejestracji w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Jak wiemy z naszych poprzednich rozmów możemy tego dokonać przez telefon, w urzędzie gminy lub elektronicznie podpisując wniosek profilem Zaufanym ePUAP, albo certyfikatem kwalifikowanym.
? Tak, rzeczywiście rozmawialiśmy o możliwości założenia firmy przez telefon, ale jednoosobowa działalność gospodarcza to nie jedyna możliwość prowadzenia firmy.
? Tak, prawo daje jeszcze inne możliwości. Chodzi o spółki.
? Ale jak sama nazwa wskazuje spółka to wspólnicy, przynajmniej dwie osoby, które wspólnie prowadzą firmę. Można mieć spółkę samemu ze sobą?
? Oczywiście co do zasady spółkę powołują wspólnicy, którzy chcą wspólnie prowadzić przedsięwzięcie. Jeśli chodzi o spółkę cywilną, której działanie regulują przepisy ustawy kodeks cywilny, to absolutnie się z tym zgadzam: wspólników musi być przynajmniej dwóch. W przypadku spółek handlowych, których działanie regulują przepisy ustawy kodeks spółek handlowych, prawo dopuszcza istnienie spółki należącej de facto do jednej osoby.
? Jak to?
? Może zacznę od tego, że kodeks spółek handlowych (KSH) dzieli spółki na osobowe i kapitałowe. Do spółek osobowych zalicza spółkę jawną, spółkę komandytową, spółkę komandytowo-akcyjną oraz spółkę partnerską, a do spółek kapitałowych spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółkę akcyjną.
? Dużo tych różnych spółek. To którą właściwie ma wybrać przedsiębiorca?
? Zawsze kiedy nasi klienci zadają nam takie pytania, odpowiadamy: ?To zależy?.
? Od czego?
? Przede wszystkim od tego jaki cel chcemy osiągnąć.
? To znaczy?
? Chodzi o to, czy naszym celem jest zbudowanie firmy, która będzie generować dochody i którą chcemy prowadzić przez wiele lat (dla tych właśnie stałych dochodów) czy np. naszym celem jest zbudowanie firmy, zbudowanie jej wartości i jej sprzedaż.
? Czy to jedyne czynniki, które decydują o wyborze odpowiedniej spółki?
? Nie jedyne. Ważna jest również kwestia odpowiedzialności za zobowiązania firmy oraz kwestia opodatkowania dochodów.
? Wygląda na to, że temat jest obszerny i nie wiem, czy uda się nam wyczerpać go podczas dzisiejszej rozmowy. Czy możemy wrócić do tego tematu w kolejnym tygodniu?
? Oczywiście, najważniejsze, żeby wyczerpać temat, a nie rozmówcę (uśmiech). W kolejnym tygodniu omówię zasady funkcjonowania, opodatkowania i zakres odpowiedzialności w poszczególnych spółkach.
Biuro Rachunkowe,
Kobyłka ul. Szeroka 6, tel. 22 786 06 11
www.mojerozliczenia.pl