O nowych split payment (przepisach obowiązujących do 1 lipca) rozmawiamy z Pawłem Żółtkiem ? właścicielem biura rachunkowego z Kobyłki
? Coraz więcej słyszymy w komunikatach radiowych i telewizyjnych oraz w Internecie o split payment. Co to takiego?
? Split payment to angielskie określenie oznaczające podzieloną płatność.
? Podzielona płatność? Dalej nie wiem o co chodzi.
– Podzielona płatność to nowe przepisy, które wejdą w życie począwszy od 1 lipca 2018 roku,
a więc już za niecały miesiąc. To kolejne narzędzie, które ma za zadanie uszczelnienie systemu VAT
w Polsce i dotyczyć będzie wyłącznie transakcji pomiędzy firmami, które są podatnikami podatku VAT.
? Na czym dokładnie polegać będzie mechanizm podzielonej płatności?
? Istota mechanizmu podzielonej płatności sprowadza się do tego, że płatność dokonywana przez nabywcę na rzecz sprzedawcy za zakupiony towar lub usługę odbywać się będzie nie jak dotąd w jednej kwocie brutto, ale w dwóch kwotach, oddzielnie na dwa rachunki sprzedawcy, tj:
1. Kwota należności netto ? na dowolny rachunek wskazany przez sprzedawcę,
2. Kwota podatku ? na dedykowany rachunek (konto bankowe) przeznaczony dla potrzeb rozliczenia podatku VAT (rachunek VAT), przy czym dostęp do pieniędzy na rachunku VAT będzie dla podatnika bardzo ograniczony.
? Osobne konto bankowe, ograniczony dostęp do środków? Brzmi jak rewolucja.
? Rzeczywiście to rozwiązanie nowatorskie na skalę europejską,
w Europie jedynie Czechy, Włochy, a także Rumunia mają u siebie takie mechanizmy.
? No dobrze, ale wróćmy na własne podwórko. Co będzie oznaczać ograniczenie swobody w dostępie do środków na rachunku VAT?
? Z pieniędzy posiadanych na rachunku VAT podatnik będzie mógł z założenia albo płacić VAT swoim kontrahentom, albo płacić swoje zobowiązanie w podatku VAT do urzędu skarbowego. Jeżeli kwota pieniędzy zgromadzonych na rachunku VAT będzie większa niż kwota zobowiązania VAT do zapłaty do urzędu skarbowego, to wtedy podatnik będzie mógł wystąpić
z wnioskiem do naczelnika urzędu skarbowego o zwrot całości albo części tej kwoty na ?zwykłe? konto bankowe. Wtedy naczelnik urzędu skarbowego będzie miał aż 60 dni na wydanie decyzji o zwrocie lub odmowie zwrotu.
? A czy sprzedawca będzie miał wpływ na to czy dostanie zapłatę za swój towar lub swoje usługi na zwykłe konto, czy otrzyma podzieloną płatność?
? O tym zdecyduje nabywca.
? Czyli jeśli otrzymamy zapłatę z wykorzystaniem mechanizmu podzielonej płatności to automatycznie ograniczy nam to płynność finansową, bo faktycznie do dyspozycji będziemy mieli wyłącznie kwotę netto.
? Dokładnie tak będzie. I tu kryje się czynnik, który, że pomimo tego, że split payment będzie dobrowolny, spowoduje, że firmy zaczną sobie płacić z wykorzystaniem mechanizmu podzielonej płatności.
? A jakie korzyści daje stosowanie metody podzielonej płatności?
? Korzyści dla nabywcy to możliwość uniknięcia odpowiedzialności za zobowiązania VAT sprzedawcy, który nie zapłacił podatku. Dodatkowo to możliwość uniknięcia sankcji w VAT (np. dodatkowe zobowiązanie), możliwość uniknięcia podwyższonych odsetek za zaległości podatkowe w VAT oraz przyśpieszony zwrot nadwyżki podatku VAT z 60 do 25 dni.
? A jak technicznie będzie wyglądać sam przelew?
? Otóż płacąc za fakturę dalej będziemy robić jeden przelew, ale będziemy mieli możliwość wskazania, czy dokonujemy podzielonej płatności za fakturę a jeśli tak to będziemy mieli możliwość wskazania kwoty podatku VAT. Jako podsumowanie dodam, że pomimo dobrowolności, podzielona płatność rozprzestrzeni się bardzo szybko i zadziała podobnie jak efekt śnieżnej kuli..
Biuro Rachunkowe,
Kobyłka ul. Szeroka 6, tel. 22 786 06 11
www.mojerozliczenia.pl