O roli monitoringu w pracy policji i wykrywalności przestępczości na terenie Powiatu Wołomińskiego z młodszym inspektorem dr Markiem Ujazdą, Komendantem Powiatowym Policji w Wołominie rozmawia Aleksandra Olczyk.
? Czy Pana zdaniem monitoring zainstalowany w kluczowych punktach powiatu pomaga w pracy policji i zwiększa poziom bezpieczeństwa mieszkańców?
? Monitoring wizyjny jest ważnym elementem systemu bezpieczeństwa. Kamery są wykorzystywane nie tylko do bieżącego monitorowania zagrożeń i wykrywania przestępstw oraz wykroczeń, ale również spełniają inne, nie mniej ważne funkcje, m.in. działają prewencyjne i odstraszają potencjalnych przestępców od popełnienia niektórych przestępstw i wykroczeń, a także ułatwiają Policji i innym służbom skuteczne działanie polegające na ustalaniu sprawców, osób poszukiwanych, m.in. poprzez dostęp do zarejestrowanego materiału z kamer. Nie mniej istotną zaletą monitoringu jest to, że pozwala na sprawne zarządzanie bezpieczeństwem w wielu aspektach m.in., transportu publicznego, wprowadzania ograniczeń w ruchu, działania infrastruktury powiatowej, miejskiej, gminnej itp., w tym szczególnie podczas zgromadzeń publicznych i imprez masowych oraz sytuacji kryzysowych. Kamery stanowią efektywne narzędzie operacyjnego wsparcia działania służb i optymalnego dysponowania zasobów w zależności od rodzaju zdarzeń, pozwalając na szybsze usunięcie ich skutków i ograniczenie strat. Pozwalają również na sprawne zarządzanie bezpieczeństwem w wielu aspektach m.in., transportu publicznego, wprowadzania ograniczeń w ruchu, działania infrastruktury powiatowej, miejskiej, gminnej itp., w tym szczególnie podczas zgromadzeń publicznych i imprez masowych oraz sytuacji kryzysowych.
? Jak rozumiem, obecność kamer, zwiększa bezpieczeństwo i przyczynia się do spadku przestępczości
? Mogę śmiało stwierdzić, że w strefach objętych zasięgiem kamer następuje radykalne zmniejszenie (w niektórych przypadkach nawet do zera) napadów, wybryków chuligańskich, kradzieży, niszczenia mienia, a także wzrasta przestrzeganie zasad ruchu drogowego, natomiast dobra jakość obrazu pozwala niejednokrotnie na identyfikację osób i pojazdów. Kamery rejestrują wszelkiego rodzaju zdarzenia, w tym przestępstwa związane z bójkami i pobiciami, rozbojami i kradzieżami, a także wykroczenia związane ze spożywaniem alkoholu w miejscach publicznych, czy naruszaniem przepisów ruchu drogowego. To bardzo ułatwia i podnosi skuteczność pracy policji.
Podsumowując, celowość wykorzystania monitoringu można sprowadzić do jednego argumentu: bezpieczeństwa.
? Jak kształtuje się wykrywalność przestępstw w podległej Panu jednostce?
? Jeżeli chodzi o przestępstwa, to w roku 2020 w porównaniu do roku 2019 na terenie powiatu wołomińskiego stwierdzono
o 296 zdarzeń mniej w przestępczości ogólnej (5304 w roku 2020 do 5600 w roku 2019), wykrywalność kształtowała się na poziomie 61,08%. W kategorii przestępczości kryminalnej stwierdzono 324 zdarzeń mniej, wykrywalność kształtowała się na poziomie 53,92%
W siedmiu kategoriach przestępstw najbardziej uciążliwych dla społeczeństwa (kradzieże z włamaniem, kradzieże cudzej rzeczy, uszczerbek na zdrowiu, bójka/pobicie, rozboje, uszkodzenie mienia i kradzieże samochodów) stwierdzono 26 zdarzeń mniej, wykrywalność kształtowała się na poziomie 28,19% (więcej o 5,28% niż w roku 2019).
W sprawach związanych z przestępczością samochodową w 2020 roku zatrzymano łącznie 71 osób, którym przedstawiono 53 zarzuty z art. 279 kk., 39 zarzutów z art. 291 kk., 5 zarzutów z art. 278 kk., a 15 osób przesłuchano w trybie art. 183 kpk. 14 osób zostało objętych policyjnym dozorem, natomiast 9 osób zostało tymczasowo aresztowanych. Ogółem w 2020 roku odzyskano łącznie 77 pojazdów pochodzących z kradzieży o łącznej wartości 3 900 000 złotych. Do badań mechanoskopijnych zabezpieczono 8 pojazdów z podejrzeniem przerobienia pól numerowych.
Reasumując w roku 2020 w porównaniu do roku 2019 na terenie powiatu wołomińskiego należy stwierdzić, że liczba wszczętych postępowań przygotowawczych jest pośrednim odzwierciedleniem liczby ujawnionych przestępstw we wszystkich kategoriach. Ilość zaistniałych zdarzeń o charakterze przestępczym w skali całego powiatu odnotowała tendencję spadkową, przy widocznym wzroście wykrywalności.
? Wykroczeń było zapewne dużo więcej
– Tak, i jest to naturalne, że liczba wykroczeń jest wyższa niż liczba przestępstw. W roku 2020 ogółem ujawniono i zakończono 17 242 wykroczeń. Skierowaliśmy 1208 wniosków do sądu o ukaranie. 5066 wykroczeń zakończyło się Mandatem Karnym, a 7703 sprawców zostało pouczonych z art.41 KW. Na terenie powiatu wołomińskiego przeprowadziliśmy 48 859 interwencji, w tym 1130 interwencji domowych i 59 interwencji dot. przemocy
w rodzinie ?Niebieska Karta?.
? Jakie główne kierunki działania planuje Pan realizować w tym roku?
? Wierzę, że przyjęte dotychczas rozwiązania strukturalne, zmierzające do osiągnięcia maksymalnie największej liczby skierowanych policjantów do służby patrolowo-interwencyjnej, rozszerzenie współpracy ze Służbą Ochrony Kolei oraz ze Strażami Miejskimi/gminnymi przyczynią się do osiągnięcia w 2021 r. jeszcze lepszych wyników, w szczególności w zakresie ograniczenia dynamiki w najbardziej uciążliwych społecznie kategoriach.
Zadowalające wyniki na płaszczyźnie ruchu drogowego są zasługą maksymalnego wykorzystania oraz zaangażowania w służbie policjantów WRD KPP w Wołominie. Utrzymanie tego poziomu w 2021 r. będzie jednym z priorytetów KPP w Wołominie. Jeżeli chodzi o poziom bezpieczeństwa w ruchu drogowym przedstawia się to następująco: w okresie od dnia 01.01.2020 roku do dnia 31.12.2020 roku na drogach podległych Komendzie Powiatowej Policji w Wołominie doszło do 70 wypadków drogowych, w których 20 osób zginęło, rannych zostało 65 osób oraz zaistniało 2275 kolizji drogowych. W porównaniu do analogicznego okresu w 2020 roku nastąpił spadek liczby wypadków drogowych o 18, spadek liczby osób zabitych o 2, spadek liczby osób rannych o 30, ale nastąpił wzrost liczby kolizji drogowych o 301. W 2020 roku policjanci Wydziału Ruchu Drogowego ujawnili 15518 wykroczeń popełnionych w ruchu drogowym, gdzie zastosowali wobec sprawców tych wykroczeń 1531 pouczeń, nałożyli 13335 mandatów karnych (12984 na kierujących pojazdami i 351 na pieszych) oraz sporządzili dokumentację służbową w celu skierowania 652 wniosków o ukaranie do Sądu. Ponadto policjanci WRD ujawnili ogółem 1124 kierujących w stanie nietrzeźwości, po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka oraz zatrzymali 554 prawa jazdy i 1315 dowodów rejestracyjnych (pozwolenia czasowe).
Spadek ilości wypadków, ilości osób rannych oraz ilości osób zabitych w tych zdarzeniach drogowych w roku 2020 było zadaniem priorytetowym.
Taaa , sam miałem propozycję-sugestie anulowania zgłoszenia dla poprawy statystyki. A czy Was nie wkurza, że za każdym razem jakichkolwiek zgłoszeń słyszy się formułkę prawną „… Za zgłaszanie fałszywych zeznań…… ” Jednym słowem wszystkich traktuję jak przestępców. Czy Oni (policja ,sędziowie) patrzą po sobie ? :-)