Katarzyna Rostek od 1 kwietnia pracuje w Kobyłce, gdzie objęła funkcję wiceburmistrza miasta. Swoje dotychczasowe doświadczenie zawodowe i społeczne ma okazję wykorzystać działając z innej płaszczyzny niż do tej pory. Z pewnością posiadane wykształcenie kierunkowe i wieloletnie kierownicze doświadczenie i praca społeczna będzie przydatne w realizacji zadań jakie przed nią postawiła Edyta Zbieć, burmistrz Kobyłki.
Zarządzeniem nr 48/2021 Burmistrza Miasta Kobyłka Edyta Zbieć powołała, z dniem 1 kwietnia 2021 r., Katarzynę Rostek, na stanowisko Zastępcy Burmistrza. Nowa Wiceburmistrz jest specjalistką w zakresie pomocy społecznej. W Urzędzie Miasta Kobyłka będzie odpowiedzialna m.in. za sferę oświaty, sportu i spraw społecznych, ochrony środowiska i ochrony zwierząt, pozyskiwania funduszy oraz za Wydział Gospodarczy.
Informację o planowanym powołaniu Pani Katarzyny Rostek na funkcję wiceburmistrza miasta publikowaliśmy kilka dni przed objęciem stanowiska. W dniu jej powołania na stanowisko, na stronie urzędowej miasta pojawiła się nieco szersza prezentacja, z której można jeszcze bliżej zapoznać się z zakresem doświadczeń Pani wiceburmistrz.
Do kluczowych zawodowych kompetencji Katarzyny Rostek należy zaliczyć umiejętność pozyskiwania środków zewnętrznych na działania społeczne i inne ?miękkie? obszary działań, wdrażanie nowych rozwiązań i usług w zarządzanych jednostkach, doświadczenie w zarządzaniu zespołem, ale przede wszystkim umiejętności interpersonalne – pracy z ludźmi i dla ludzi. Ta sfera działań Urzędu będzie dla nowej Wiceburmistrz najważniejsza. Jak sama mówi, cechuje ją skuteczność i profesjonalizm, ale swoim współpracownikom stawia wysokie wymagania i konsekwentnie dąży do wyznaczonych celów.
Katarzyna Rostek od blisko trzydziestu lat pracuje w pomocy społecznej, najpierw jako pracownik socjalny, a później kierując Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Tłuszczu. Jest działaczką sektora społecznego w Gminie Tłuszcz oraz inicjatorką powstania kilku organizacji pozarządowych, które działają na rzecz społeczności lokalnych. Integrowała różne grupy społeczne poprzez organizowanie zajęć, podczas których w pracy twórczej uczestniczą rodzice z dziećmi, seniorzy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz młodzież. W pracy dla Kobyłki zamierza zająć się w pierwszej kolejności diagnozą potrzeb lokalnych i potencjału miasta, a następnie wdrażać rozwiązania, leżące w zakresie działań Wydziałów, którymi będzie zarządzać.
Jest absolwentką politologii na Uniwersytecie Warszawskim (kierunek: polityka społeczna). Skończyła również studia podyplomowe na Wydziale Psychologii UW (kierunek: trener umiejętności poznawczych) oraz na Wydziale Nauk Społecznych Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Warszawie (w zakresie zarządzania gospodarką społeczną). W 2011 roku została laureatką konkursu Mazowieckie Laury Kobiety, w którym zgłoszeń kandydatów dokonywały stowarzyszenia współpracujące w ramach związku ?Mazowiecki Leader?. W 2013 r. dostała nominacie w konkursie Eurolider. W tym samym roku OPS, którym kierowała otrzymał nagrodę zespołową Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej za nowatorskie rozwiązania w pomocy społecznej. Jest członkiem Stowarzyszenia na Rzecz Organizowania Społeczności Lokalnych AB OVO oraz Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Tłuszczańskiej. Z jej inicjatywy w 2017 r. powstała pierwsza spółdzielnia socjalna osób prawnych założona przez Powiat Wołomiński i gminę Tłuszcz.
Po publikacji krótkiej rozmowy, jeszcze przed objęciem funkcji przez Panią Rostek, obiecaliśmy internautom dłuższą rozmowę z nową wiceburmistrz. Zgodnie z tą obietnicą wrócimy do tematu za kilka tygodni.
Oprac. Red. źródło UM Kobyłka