Barwne opowieści babci, wspomnienia z młodości i długie spacery z dziadkiem, przywodzą na myśl lata dzieciństwa. A co, gdyby połączyć pamięć o dawnych czasach i gawędziarski talent kilkorga seniorów? Tak stało się w Słupnie w gminie Radzymin, gdzie powstał niezwykły spacer – gra terenowa.
Słupno, jako jedna z 7 miejscowości w Polsce, została objęta projektem „Seniorzy – odkrywcy lokalnych skarbów”. Inicjatywa Fundacji Mapa Pasji nie tylko aktywizuje osoby w wieku 60+, doceniając ich wiedzę i angażując w rozwój społeczności, ale także podkreśla walory przyrodnicze, kulturowe i historyczne szerzej nieznanych miejsc. Do projektu przystąpili seniorzy zgromadzeni wokół Fundacji Kreatywni, którzy z niespożytą energią włączyli się w działania na rzecz swojej wsi, tworząc wyjątkową trasę spacerów i wycieczek rowerowych.
Quest, czyli bezpłatna i zawsze dostępna gra terenowa, to świetny sposób na chwile z najbliższymi, zwiedzanie Polski czy poznawanie na nowo swojej małej ojczyzny. Trasa stworzona podczas warsztatów questowych przez naszych seniorów nosi nazwę „Słupno. Pamięć w dębach zaklęta” i przybliża historię okolicy oraz symbolikę rosnących we wsi Dębów Pamięci.
Też obraz z ołtarza wojska zrabowały.
Dziś wisi podobny pośrodku ścian białych.
Odszukaj odbicie tych ścian, choć kremowych
– ze Słupna do _ _ _ _ _ _ _ _ znajdź szlak rowerowy
Biegnie stworzona z pomocą seniorów opowieść.
By wybrać się na wędrówkę po Słupnie, wystarczy ulotka pobrana ze strony www.questy.org.pl lub darmowa aplikacja „Questy – Wyprawy Odkrywców”. Czytając wierszowane opisy miejsc, rozwiązując ukryte w terenie zagadki i kierując się wskazówkami, gracz odkrywa lokalne skarby. Na końcu trasy czeka ten najważniejszy – unikatowa pieczęć.
Trasa „Słupno. Pamięć w dębach zaklęta” dołącza do 870 innych w całym kraju, a historię wsi będzie mogło poznać 30 tysięcy osób, które już zafascynowały się podróżami śladem questów. Spróbujcie i wy. Wytyczony przez seniorów ze Słupna szlak jest idealnym pomysłem na międzypokoleniową, rodzinną wycieczkę.
Projekt „Seniorzy – odkrywcy lokalnych skarbów” współfinansowany jest ze środków rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021-2025, edycja 2023.
Inf. prasowa – Fundacja Mapa Pasji
Tekst: P. Chojnacka