Z inicjatywy władz samorządowych Powiatu Wołomińskiego zorganizowane zostały uroczyste obchody 25. rocznicy samorządności, które odbyły się 12 września we Franciszkowie. W miejscowym kościele odprawiona została msza św., którą celebrował abp Henryk Hoser.
Jubileusze to czas spotkań, wspomnień i podsumowań. Nie inaczej było i tym razem. Na wysłane przez Starostę oraz burmistrzów i wójtów zaproszenia do wspólnego uczczenia 25 lat samorządu przybyło wielu radnych wszystkich kadencji, wójtów, burmistrzów, pracowników samorządowych byłych i obecnych.
Patronat honorowy nad uroczystością objęli: Marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, Wojewoda Mazowiecki Jacek Kozłowski oraz Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.
Jan Grabiec, Wiceminister Administracji i Cyfryzacji odczytał list skierowany do samorządowców przez Marszałek Sejmu RP Małgorzatę Kidawę-Błońską: – Z każdym dniem małe ojczyzny coraz bardziej rozkwitają, a zmiany są łatwo zauważalne. Jest to zasługa dobrych gospodarzy, ich zaangażowania, aktywności oraz doskonałej znajomości potrzeb mieszkańców ? tymi słowami Marszałek Sejmu podsumowała działania samorządów na przestrzeni ćwierćwiecza.
O roli jaką odgrywają samorządy lokalne w rozwoju kraju nie zapomniał wspomnieć w swojej homilii również abp Henryk Hoser, który koncelebrował uroczystą mszę św. odprawioną z okazji jubileuszu wspominając też o innym ważnym historycznym wydarzeniu przypadającym na 12 września ? zwycięstwie Jana III Sobieskiego pod Wiedniem.
Zdaniem biskupa Hosera samorządowcy podobnie jak on mogą odnosić zwycięstwa w codziennej pracy.
Chociaż uroczyste obchody szczebla powiatowego przygotowało starostwo to ? jak podkreślono w oficjalnej relacji, w jego organizację zaangażowały się wszystkie gminy powiatu wołomińskiego.
Współpraca zaowocowała choćby tym, że zaproszenia skierowane zostały do licznej rzeszy radnych z poszczególnych gmin angażujących się w pracę samorządową na przestrzeni minionych 25 lat. Z okazji jubileuszu przyznano wiele odznaczeń, wyróżnień, nagród i listów okolicznościowych.
Głównym punktem spotkania była debata ?Dokąd zmierza samorząd??.
? Zebraliśmy się w gronie radnych, starostów, burmistrzów i wójtów, którzy przez ostatnie 25 lat służyli mieszkańcom. Są z nami również goście, których obecność podkreśla uroczysty charakter tego spotkania. W którą stronę podąża samorząd terytorialny w Polsce ? o tym chcemy dziś mówić, przygotować się na to, co może przynieść nam przyszłość. Celem naszego spotkania nie jest debata polityczna ? stanowczo podkreślił starosta, dodając, że wszyscy zebrali się w tym uroczystym dniu nie jako politycy a jako samorządowcy, chcący podsumować minione ćwierćwiecze i wytyczyć kierunek dalszego rozwoju samorządności.
? Dziś nie ma między nami podziałów, bo niezależnie od reprezentowanej opcji politycznej wszyscy ponosimy odpowiedzialność za 25 lat istnienia lokalnej demokracji. Gminy wzięły na siebie wiele obowiązków zarezerwowanych wcześniej dla państwa, przejmując zadania z zakresu m.in. oświaty, służby zdrowia, kultury, bezpieczeństwa, rozwoju infrastruktury, a także budowania lokalnej wspólnoty i prowadzenia konsultacji społecznych. Władze wykonawcze w gminach mają społeczny mandat do sprawowania władzy, samorządy powiatowe i wojewódzkie realizują swoje zadania we współpracy z samorządami gminnymi, jednostkami samorządowymi, organizacjami pozarządowymi, przedsiębiorcami i rożnymi instytucjami. Staliśmy się również beneficjentami środków zewnętrznych, dzięki którym dokonaliśmy i wciąż dokonujemy skoku cywilizacyjnego na niespotykaną dotąd skalę. Ten egzamin został zdany wzorowo, a dzisiejszy kształt samorządu jest efektem zmian dokonywanych przez dwadzieścia pięć lat.
Zaproszony do udziału w jubileuszu prawnik, prof. Witold Modzelewski zwrócił uwagę na fakt, że często odwołujemy się do dwudziestolecia międzywojennego jako do okresu, w którym odrodziła się polska państwowość.
? To w tym czasie powstały znane do dziś instytucje oraz kształtowała się samorządność, jaką znamy obecnie. Międzywojnie trwało krócej niż ćwierć wieku, a jednak zapisało się w świadomości Polaków jako czas wielkich sukcesów. Dziś świętujemy 25-lecie samorządu terytorialnego. Miejmy na uwadze fakt, że w krótkim czasie można osiągnąć naprawdę wiele. Myślę, że polskim samorządowcom udało się w jakimś stopniu powtórzyć sukcesy przodków z okresu międzywojnia ? podkreślił.
Do wspólnej debaty na scenę poproszono: Elżbietę Radwan, burmistrz Wołomina; Jana Grabca, wiceministra; Jerzego Mikulskiego, wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Wołomińskiego; Krzysztofa Fedorczyka, szefa Konwentu Starostów; prawnika – prof. Witolda Modzelewskiego, pracownika Uniwersytetu Warszawskiego; Krzysztofa Strzałkowskiego, burmistrza Dzielnicy Wola oraz Radosława Korzeniewskiego, wójta Gminy Dąbrówka, najmłodszego wójta w powiecie wołomińskim (jednego z trzech najmłodszych w Polsce).
Rozpoczęła burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan: – Samorząd jest miejscem rozwiązywania problemów lokalnej wspólnoty, a nie prowadzenia politycznej gry ? mówiła nawiązując do cytatu z książki autorstwa młodego wiekiem choć wieloletniego wołomińskiego samorządowca, obecnie radnego Sejmiku Krzysztofa Gawkowskiego.
Wieloletni burmistrz Wołomina (trzy kadencje) – Jerzy Mikulski, w tej kadencji wiceprzewodniczący Rady Powiatu Wołomińskiego, przypomniał o tym, że na początku drogi samorządowej, burmistrza wybierali radni ? przeważnie spośród swojego grona (obecnie w wyborach bezpośrednich wyboru dokonują mieszkańcy).
Obecnością uroczystość zaszczyciło wielu gości m.in.: senator Anna Aksamit, wiceminister Administracji i Cyfryzacji Jan Grabiec, eurodeputowany Jarosław Kalinowski, Komendant Główny PSP, gen. bryg. Wiesław Leśniakiewicz, prof. Witold Modzelewski, szef Konwentu Starostów i starosta węgrowski Krzysztof Fedorczyk, burmistrz dzielnicy Wola i radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego Krzysztof Strzałkowski, radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego Jolanta Koczorowska, zastępca Kierownika Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Bożena Żelazowska, dyrektor Wydziału Prawnego Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego Andrzej Tokarski, a także samorządowcy z terenu powiatu wołomińskiego i sąsiednich powiatów: starosta wyszkowski Bogdan Pągowski, wicestarosta wyszkowski Adam Mróz, przewodniczący Rady Powiatu Grodziskiego Jerzy Terlikowski, przewodniczący Rady Powiatu Pruszkowskiego Maksym Gołoś, przewodniczący Rady Powiatu Otwockiego Dariusz Grajda, wicestarosta legionowski Jerzy Zaborowski, wicestarosta nowodworski Paweł Calak, sekretarz powiatu piaseczyńskiego Kazimierz Makowski, burmistrz dzielnicy Warszawa Rembertów Mieczyslaw Golónka, burmistrz dzielnicy Warszawa Praga Północ Paweł Lisiecki.
Oprac. red.