2 października 2018 roku ruszyła trzecia edycja programu literacko-językowego ?Chrzęsne ? literackie serce Mazowsza?, organizowanego od 2016 roku w Pałacu w Chrzęsnem przez Mazowiecki Instytut Kultury i Powiat Wołomiński.
W tym roku przebiega ona pod hasłami ?Wspólny język, wspólna sprawa? i ?100 lat niepodległości Polski?. W wydarzeniach weźmie udział kilkudziesięciu gości ? pisarzy, dziennikarzy, językoznawców, aktorów, filmoznawców i wykładowców akademickich. Zaplanowano cykl spotkań z twórcami nagradzanych i głośnych książek oraz filmów poświęconych bohaterom najnowszej historii Polski ? Anną Bikont, autorką biografii Ireny Sendler, Cezarym Łazarewiczem ? autorem powieści-reportażu o Grzegorzu Przemyku, oraz Maciejem Drygasem ? reżyserem dokumentu o Ryszardzie Siwcu. Postacie polskich i czeskich działaczy niepodległościowych przybliży młodzieży wystawa prac nagrodzonych w konkursie ?Razem w komiksie?, zorganizowanym przez Instytut Polski w Pradze, Czeskie Centrum w Warszawie i Mazowiecki Instytut Kultury. O wystawie opowie jej kurator i twórca komiksów Wojciech Birek. W bloku spotkań autorskich z polskimi reporterami pojawi się również znana pisarka i fotografka mieszkająca w Norwegii ? Ilona Wiśniewska, która opowie o swojej najnowszej książce o Grenlandii.
Duża część spotkań, poświęcona zagadnieniom językowym i kulturze języka polskiego, będzie realizowana we współpracy z Wydziałem Polonistyki UW i Wydziałem Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW, który reprezentuje reżyser, scenarzysta i twórca filmów dokumentalnych Stanisław Zawiśliński. Patronat honorowy nad tą częścią programu objęła Rada Języka Polskiego przy Prezydium PAN. Wśród zaproszonych gości pojawią się prof. Katarzyna Kłosińska ? sekretarz Rady Języka Polskiego, prof. Ewa Kołodziejek z Uniwersytetu Szczecińskiego oraz laureat tytułu Młody Ambasador Polszczyzny 2017, znany jako raper Łona.
Z myślą o najmłodszych czytelnikach przygotowano spotkania z twórcami literatury dziecięcej ? m.in. Justyną Bednarek, autorką popularnej serii Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek,
i Agnieszką Frączek ? która zjawi się w Chrzęsnem z książką o Julianie Tuwimie. Nie zabraknie też premier książkowych ? tytuł Podróżnicy. Wielkie wyprawy Polaków przedstawi Wydawnictwo Dwie Siostry, a Jarosław Górski, autor Strzały dla komendanta. Historii sprzed 100 lat Wydawnictwa Egmont, opowie młodym słuchaczom, jak wyglądało dzieciństwo ich rówieśników sto lat temu. Wiersze Juliana Tuwima i Jana Brzechwy pojawią się też w wersji śpiewanej ? w wykonaniu aktorki Teatru Narodowego Ewy Konstancji Bułhak.
Program uroczyście zakończy się spektaklem poetycko-muzycznym Kołatka/ 2018 Rokiem Herberta, podczas którego usłyszymy wiersze autora Pana Cogito w interpretacji aktora Andrzeja Mastalerza. W ramach współpracy z Fundacją im. Zbigniewa Herberta organizatorzy zorganizowali także prelekcję z pokazem archiwalnych materiałów zdjęciowych i filmowych o poecie.
Odbiorcami programu są dzieci i młodzież oraz ich nauczyciele ze szkół podstawowych
i średnich z powiatu wołomińskiego. Głównym organizatorem programu jest Mazowiecki Instytut Kultury, współorganizatorem Powiat Wołomiński. Program został objęty patronatem honorowym Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN i Marszałka Województwa Mazowieckiego. Partnerami są: Czeskie Centrum w Warszawie, Fundacja im. Zbigniewa Herberta, FUNDACJA PRO.PL, Wydział Sztuki Mediów Akademii Teatralnej w Warszawie, Wydawnictwo Dwie Siostry i Wydawnictwo Wytwórnia. Projekt otrzymał dofinansowanie Narodowego Centrum Kultury w ramach programu ?Ojczysty ? dodaj do ulubionych 2018?
Zapisy i koordynacja: Magdalena Roguska/palac@palacwchrzesnem.pl, 29 757 29 50
Kuratorka programu: Elżbieta Szymańska / Mazowiecki Instytut Kultury
Źródło: Pałac w Chrzęsnem