W środę doszło do uroczystego wmurowania kamienia węgielnego pod budowę kompleksu Warszawa II w Radzyminie. Docelowo obiekt będzie w stanie sortować nawet 15 tys. paczek na godzinę.
Inwestycja składać się będzie z 2 obiektów, z przeznaczeniem na funkcje węzła rozdzielczego do obsługi przesyłek paczkowych oraz paletowych, nadchodzących z innych węzłów rozdzielczych w kraju oraz z własnego obszaru działania, w tym również nadawanych przez klientów masowych. Inwestycja pozwoli na usprawnienie procesów logistycznych, co przełoży się na wzrost terminowości, przepustowości i jakości świadczonych usług.
– Poczta Polska poszukiwała lokalizacji pod budowę tego sortera po prawobrzeżnej stronie Warszawy, (…) i ta lokalizacja wydaje się dla Poczty Polskiej pod wieloma względami korzystna i racjonalna. Jest bliskie sąsiedztwo głównych dróg krajowych, są tereny inwestycyjne, które umożliwiają posadowienie największej sortowni Poczty Polskiej, (…) o powierzchni blisko 50 tys. metrów kwadratowych. W nie każdej gminie można znaleźć tereny pod tak dużą inwestycję.- powiedział nam Krzysztof Falkowski, prezes zarządu Poczty Polskiej.
Inwestycja powinna usprawnić działanie poczty zarówno w skali lokalnej, jak i ogólnokrajowej.
– To ważna inwestycja, 50 tys. metrów kwadratowych pod dachem. Z jednej strony to miejsca pracy, z drugiej strony to wpływy do gminnego budżety, bo ten obiekt to mniej więcej 1,5 miliona złotych każdego roku w budżecie gminy Radzymin, począwszy od 2024. Ponad rok temu postawiłem przed gminą cel: milion metrów kwadratowych nowoczesnej powierzchni logistycznej i to jest krok w kierunku tego celu. Mam nadzieję, że kolejne inwestycje będą się w gminie Radzymin pojawiały, jesteśmy do tego przygotowani, mamy 5 węzłów na trasie S8 i 1000 hektarów pod planem przemysłowo-usługowym – zaznaczył w rozmowie z nami Krzysztof Chaciński, burmistrz Radzymina.
W trakcie uroczystego wmurowania kamienia węgielnego przygotowano również kapsułę czasu, w której znalazły się: oficjalna deklaracja budowy, aktualny numer gazety, specjalne znaczki pocztowe i pamiątkowe monety. Gośćmi wydarzenia byli między innymi Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Jan Kanthak oraz członkowie Zarządu Poczty Polskiej – Prezes Krzysztof Falkowski i Wiceprezes Andrzej Bodziony. Docelowo budowa powinna zakończyć się na zimę 2023 roku.