Te jakże aktualne nawet po 400 latach słowa ? Kanclerza Jana Zamoyskiego, Wielkiego Hetmana Koronnego Rzeczypospolitej Obojga Narodów, zapisane w akcie fundacyjnym Akademii Zamojskiej, nabierają szczególnej mocy w czasach, gdy wielu młodych ludzi po ukończeniu szkoły, nawet szkoły wyższej, pozostaje bez pracy.
Nie da się zaprzeczyć, że Polacy są coraz lepiej wykształceni, świadczy o tym stale wzrastająca liczba osób z wyższym wykształceniem, niestety to właśnie osoby z tytułem licencjata czy magistra coraz częściej zasilają szeregi bezrobotnych lub wyjeżdżają do pracy za granicę, w większości do pracy fizycznej.
Dlaczego tak się dzieje? Wystarczy spojrzeć na najpopularniejsze kierunki studiów: administracja, zarządzanie, dziennikarstwo, politologia. Młodzi ludzie często dopiero po ukończeniu studiów licencjackich zdają sobie sprawę, że tak naprawdę ich wykształcenie ma się nijak do potrzeb rynku pracy. Trudno się później dziwić nawet przerostowi administracji, skoro głównie kształcimy potencjalnych jej pracowników.
Obserwując oferty szkół wyższych można zauważyć, że niektóre uczelnie prywatne oferują nawet możliwość zdobycia wyższego wykształcenie w ciągu dwóch lat i to praktycznie bez wychodzenia z domu (przez Internet). Zastanawiam się tylko ile taki młody człowiek jest w stanie się w ten sposób nauczyć, jakie zdobędzie kwalifikacje, bo jedno jest pewne – zdobędzie dyplom.
W ostatnich latach coraz mniej osób kształci się w szkołach zawodowych, coraz mniej mamy przez to młodych fachowców w różnych dziedzinach. Wiąże się to z faktem, że przez wiele lat funkcjonowało podejście, iż szkoły zawodowe są dla uczniów słabszych. Dlatego też większość z nas chciała zdobyć wyższe wykształcenie, tylko że często to wyższe wykształcenie nie szło w parze z wymogami rynku pracy. Co z tego, że wielu z nas ma ukończone studia wyższe jak nie gwarantują one zatrudnienia.
Do wspierania i popularyzacji szkół zawodowych oraz wszelkich kierunków technicznych powinny dążyć między innymi takie miasta jak Wołomin, który jak wszyscy wiemy posiada bogate tradycje rzemieślnicze i przemysłowe.